ZBYTEČNÝ ADRENALIN NA CESTĚ DO ŠKOLY

0

Zastaví? Nezastaví? Stihnu to? Nestihnu? To si možná říkají někteří žáci ZŠ ve Skálově ulici, kteří jezdí do centra Turnova jedním z tzv. školních autobusů. Ty v minulém školním roce zastavovaly přímo ve Skálově ulici u školy, nyní, po stížnostech rodičů ze ZŠ v ulici 28. října, tyto autobusové spoje zastavují nejdříve na Havlíčkově náměstí, poté v Husově ulici u Žluté ponorky a nakonec u ZŠ v Žižkově ulici. Autobusy jezdí čím dál plnější, zejména do školního spoje od Ohrazenic je problém se dostat na terminálu u nádraží ČD, protože už z Ohrazenic přijíždí často úplně plný.

Systém školních autobusů by si jistě zasloužil větší koncepčnost, která by zahrnovala okrajové části města, protože je to jediná alternativa individuální dopravě. Prázdná auta už jen s řidičem, který své dítě zavezl k některé ze zdejších škol, jsou každodenním průvodcem dopravních zácp v centru Turnova. Z pohledu města ale nejde o prioritu.

n201210241944_zap_320_2012_prechodNa upozornění některých rodičů jsme se vydali na asi nejnebezpečnější místo ranního provozu v Turnově. Tady jde přímo o život. Desítky dětí vystupují z autobusů v Husově ulici u Žluté ponorky. Přechod pro chodce směrem do parku a tedy směrem do ZŠ ve Skálově ulici zde není, takže každý postupuje, jak je mu to vlastní. Kluci se rozeběhnou před projíždějícím autem (za jejich volanty jsou naštěstí hlavně každodenní „rodiče-taxikáři“ svých dětí do škol, takže dobře vědí, co tady mohou čekat), trocha adrenalinu a jsou se štěstím na druhé straně; nebezpečná situace je po příjezdu hned dvojice autobusů, to se děti objeví ve vozovce přímo mezi nimi…

„Aby zde vznikl přechod pro chodce, musela by se zastávka posunout směrem k Rokycanově ulici a nově upravit. Na stávajícím místě zůstat nemůže, protože by přechod byl přímo v křižovatce,“ konstatuje Pavel Vaňátko, vedoucí radničního odboru dopravy. Jak dodal, situací se zabývala i dopravní komise, ale bez nějakého výsledku.

Při napjatém městském rozpočtu by možná stačil i městský strážník, který by zde na bezpečné přecházení dětí do školy každé ráno dohlédl a při příjezdu autobusů zastavil provoz v ulici. Nejhorší by ale bylo nedělat nic. Jen čekat, až se ten „adrenalin“ klukům jednou nepovede!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.