V ROCE 2023 SE STAVEBNÍ RUCH V TURNOVĚ PŘESUNE DO ULICE A. DVOŘÁKA

0

Zásadní informace z pohledu stavebního ruchu v příštím roce zazněla na prvním standardním veřejném zasedání turnovských zastupitelů ve čtvrtek 24. listopadu. Po letošní náročné rekonstrukci Markovy ulice, která výrazně poznamenala dopravu v centru města, by měla od jara do podzimu 2023 projít rekonstrukcí i sousední ulice A. Dvořáka v části od radnice dolů ke křižovatce U Raka.

Úvodem jednání složil zastupitelský slib Ivan Dřevikovský (Piráti), který nahradil Danielu Weissovou, která na post rezignovala. Poté zastupitelé jednali o účasti města ve druhé elektronické aukci na další část areálu Shořalého mlýna. Konkrétně se jedná o vlastní objekt bývalého mlýna, nyní ubytovny, dvora a menších staveb za klubem Refresh. Součástí jsou také pozemky ke Skautskému ostrovu. Z dražby, která se uskuteční ve středu 30. listopadu, byl nakonec vyjmut objekt vodní elektrárny. Vyvolávací cena je 25,28 mil. Kč, zastupitelé souhlasili s tím, aby o případných příhozech nad tuto částku rozhodovali radní města. V dražbě první části areálu bylo město neúspěšné. V diskuzi Ivan Dřevikovský navrhl, že by objekt současné ubytovny mohl mj. sloužit osobám bez domova, které se nyní soustřeďují na terminálu u vlakového nádraží a obtěžují kolemjdoucí. Zastupitel Jaroslav Knížek (ANO 2011) zase zdůraznil, že město není realitním makléřem, a že by tohle mělo spíš přenechat soukromým investorům. Zastupitel Rostislav Polášek (ODS) poukázal na skutečnost, že město by mělo mít prostory pro krizové situace, a proto účast v aukci podpoří. Pro účast města v elektronické aukci se vyslovilo 16 zastupitelů, tři se zdrželi a pět jich bylo proti.

Město Turnov by mělo od Libereckého kraje převzít další komunikace, o které bude poté pečovat a v zimě je udržovat. Mělo by se tak stát ale až po jejich rekonstrukci. Konkrétně se jedná o ulice Antonína Dvořáka, Výšinka a Na Kamenci. A tak bychom se mohli v režii kraje dočkat mj. výstavby odbočovacího pruhu a úpravy křižovatky u gymnázia, opravy propustku na Stebénce a také úpravy křižovatky na Kamenci s I/35, která by umožňovala odbočit vpravo (zpět k Lidlu). Proběhnout má také hydrogeologický průzkum, který ověří stabilitu komunikace v prostoru nad Lidlem.

Křižovatka Na Kamenci – dopravě ve městě by pomohlo umožnění odbočení vpravo směrem k Lidlu

Zastupitelé schválili vypsání výběrového řízení na zhotovitele rekonstrukce komunikace v Durychově s přijetím závazku rozpočtu města pro rok 2023 v předpokládané výši 7,5 mil. Kč a vypsání výběrového řízení na zhotovitele rekonstrukce ulice Antonína Dvořáka s přijetím závazku rozpočtu města pro rok 2023 v předpokládané celkové výši 7,1 mil. Kč. Obojí bylo zdůvodněno uskutečněním výběrových řízení co nejdříve, aby se našla vhodná firma, resp. ušetřily peníze.
V případě opravy svažité ulice v Duchychově se jedná o letos odloženou rekonstrukci – vybraná firma od stavby upustila z důvodu skokového zdražení stavebního materiálu.
V ulici A. Dvořáka proběhnou stavební práce v úseku od radnice po křižovatku U Raka, konkrétně půjde o rekonstrukci kanalizace a vodovodu, ulice bude mít nové chodníky a nové veřejné osvětlení. Na financování se budou podílet město, Vodohospodářské sdružení Turnov, sedmi miliony slíbil přispět Liberecký kraj. Rozpočet je ve výši 31 mil. Kč bez DPH. Práce budou probíhat od března do října 2023 s vyloučením dopravy, resp. se zachováním vjezdu pro rezidenty a pro zásobování.

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.