ZASTUPITELÉ JEDNALI: OD NÁKUPU DALŠÍHO AREÁLU NA KOŇSKÉM TRHU PO PODPORU HASIČŮ

0

Úvodem zasedání turnovských zastupitelů poslední dubnový čtvrtek bylo z jednání staženo projednávání rekonstrukce táborové základny v Krčkovicích. Podle starosty T. Hockeho má být příslušný materiál ještě více konkretizován. Snad se tedy téma vrátí na další jednání, protože o potřebné rekonstrukci této táborové základny se hovoří desetiletí.

Podle reakcí zastupitelů byl zásadním bodem tohoto veřejného zasedání záměr nákupu areálu firmy Keri na Koňském trhu, resp. vypsání poptávkového řízení na dlouhodobý úvěr a vypsání poptávkového řízení na kontokorentní úvěr. Dlouhodobým záměrem města je revitalizace celého Koňského trhu a jeho úprava na příjemné místo v centru města s bydlením a službami. Proto byl nedávno zakoupen areál pily, proto nyní město hodlá koupit i sousední areál. Půjčit si na nákup chce 45 milionů korun s pevným úrokem a bez ručení. Podle starosty je aktuální zadlužení města pod 100 miliony korun, což znamená, že by si tuto investici mohlo dovolit. V červnu by zastupitelé měli o nákupu areálu, resp. o přijetí úvěru rozhodovat. Osloveno bude osm bankovních institucí. Někteří zastupitelé ale záměr rozporovali, Jaroslav Knížek (Ano 2011) připomněl, že tento areál je v záplavové zóně, souhlasil by spíš s úvěrem na investice, a ne na nákup, nicméně se uvidí, s jakými nabídkami banky přijdou. Lukáš Bělohradský z ODS by spíš než nákup areálu, byť záměr chápe, upřednostnil, aby radnice začala s ohledem na to, co se kolem nás děje, více šetřit a nekupovat, co aktuálně nepotřebujeme. Starosta T. Hocke (Nezávislý blok) kontroval poukazem na skutečnost, že nabídka na prodej se už nemusí opakovat, a tohle je další možnost, jak celý areál Koňského trhu posunout vpřed, což se nepovedlo žádnému zastupitelstvu za 30 let. S vypsáním poptávkového řízení na úvěr nakonec souhlasilo 23 zastupitelů, dva byli proti. V červnu to při konečném rozhodování bude velmi zajímavé téma jednání.

Zastupitelé dále schválili vyhlášku o nočním klidu, resp. o výjimkách z nočního klidu po 22. hodině. Již několik let platí, že pořadatelé akcí musí o posunutí nočního klidu u konkrétní akce dopředu požádat a zastupitelé to pak potvrdí, či nepotvrdí zvláštní vyhláškou. Až na dvě akce by všechny v seznamu uvedené měly končit do 0.30 hodin. Výjimku mají pouze srpnový filmový víkend a prosincové oslavy Silvestra. Do 0.30 hodin se tak budou konat mj. tradiční letní akce Na Lukách nebo v areálu Pivovaru Rohozec.

Zastupitelé rozdělili dotace z fondu na podporu sociální oblasti města. Celkem byla z rozpočtu rozdělena částka 2,4 mil. Kč mezi organizace a spolky jako Fokus, Náruč, Spokojený domov, Slunce všem ad.
V programu regenerace městské památkové zóny ministerstvo kultury letos městu přiznalo pouze částku ve výši 400 tis. Kč. Ta bude poukázána Muzeu Českého ráje na rekonstrukci domu čp. 72, kde má být přednáškový sál, výstavní síň a zázemí muzea. Liberecký kraj jako zřizovatel muzea chce sdružit co nejvíce prostředků, aby rekonstrukce domu mohla proběhnout najednou a co nejrychleji.

Zastupitelé rozdělili dotace na volnočasové aktivity dětí a mládeže, peníze putují Náruči, muzeu, skautům, vzdělávacímu centru ad. Dále pak rozdělili peníze na podporu cestovního ruchu a dotace ze sportovního, kulturního a památkového fondu.
Žádosti Sokola Turnov na navýšení individuální dotace na úpravu ploch v okolí sokolovny vyhověli zastupitelé 46 tisíci Kč (žádáno bylo o 200 tis. Kč).

Tvoříme Turnov. Vyhlášen byl 6. ročník participativního rozpočtu. Veřejnost může své projekty podávat od 1. května do 30. září. Částka byla z loňských 600 tisíc navýšena na 700 tisíc Kč. Půl milionu je vyčleněno pro žadatele nad 18 let, 200 tisíc pro školní parlamenty či pro městský parlament mládeže.

Každoročně zastupitelé z rozpočtu rozdělují také peníze sborům dobrovolných hasičů v katastru města. Zde funguje celkem šest sborů, které dostanou na podporu drobných akcí po 25 tis. Kč, jen SDH Kadeřavec obdrží ještě o 10 tisíc víc jako pořadatel okrskové soutěže.

V samém závěru jednání zastupitel Lukáš Bělohradský požádal vedení města o předložení rekapitulace pomoci uprchlíkům z Ukrajiny ze strany města včetně připravenosti turnovských škol na přijetí většího počtu žáků z válečné zóny. Také by na příštím jednání mělo zaznít, jak se město připravuje na krizový scénář, který může nastat při výpadku dodávky plynu.

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.