ÚPRAVA ZELENĚ VE SKÁLOVĚ ULICI: POČÍTEJTE SPÍŠ S KÁCENÍM STROMŮ, ZÁLEŽÍ ALE JEŠTĚ NA ZASTUPITELSTVU MĚSTA

0

Zaskočeni byli organizátoři z turnovské radnice ve středu 17. června v podvečer. V městském divadle se uskutečnilo veřejné projednání úprav zeleně ve Skálově ulici. Vyhrocená atmosféra, kdy studenti šperkařské školy v dubnu vlastními těly bránili povolenému kácení stromů v ulici, kde nyní probíhá rekonstrukce kanalizace, nabyla nový rozměr. V polovině června bylo tohle všechno zapomenuto. Do divadla, kde byli s veřejností připraveni diskutovat odborníci, přišlo něco málo přes třicet lidí.

Když odpočítáme pět členů zastupitelstva a stejný počet novinářů, vyjadřuje zájem veřejnosti ke kácení stromů ve Skálově ulici jediné: Nezájem.

„S úpravou ulice včetně kácení stromů souhlasilo zastupitelstvo města před dvěma lety, odborné komise města se vyslovily dokonce pro radikálnější obměnu zeleně. Setkáním v divadle jsme chtěli více veřejnosti vysvětlit náš záměr, původně jsme si mysleli, že se zájemci ani do divadla nevejdou,“ řekla úvodem zklamaná starostka města Hana Maierová.

 

n200906182151_zap_291_09_skalovaJosef Souček, renomovaný zahradní architekt a profesor VŠ zemědělské v Praze, přiblížil odborný pohled na zeleň ve Skálově ulici. Celkových 91 dřevin v ulici z pohledu odborníka představuje horší průměr, dřeviny nejsou v dobrém zdravotním stavu, většina lip v aleji a zejména před domovem mládeže utrpěla nešetrnými řezy v minulých letech, v pořádku není ani jejich stabilita. „Vzhledem k tomu, že se nejedná o stromy v lesoparku, ale ve frekventované ulici, je míra jejich posuzování z pohledu bezpečnosti daleko přísnější,“ upozornil Souček. Z jeho odborného pohledu by mělo dojít k pokácení většiny stromů („…jestliže se rekonstruuje celá ulice, měla by být nová i zeleň…“), zahradní architekt také navrhl důstojnější úpravu kolem čtyř pomníků v ulici, kde mu většina zeleně nyní připomíná spíš urnový háj.

 

Přední český odborník na arboristiku a soudní znalec v oboru Jaroslav Kolařík upozornil hlavně na celkový stav alejí posuzovaných v souvislosti s projektem Čistá Jizera. V ulicích Skálově a Žižkově a v Aleji legií bylo posuzováno celkem 107 stromů, převážně šlo o lípy. Podle Kolaříka je většina z nich vystavena negativním vlivům prostředí, hlavně zimnímu posypu solí, koruny stromů jsou zásahy z minulosti poškozeny. „Z mého pohledu jsou pouze dvě možnosti. Buď stromy vykácíte a nahradíte novými, nebo budete muset přistoupit k radikálnímu ořezu, odstraníte většinu koruny a ze stromů zbudou pouze pahýly, které časem obrostou,“ řekl Kolařík. Jak dodal, lze samozřejmě stromy ponechat i v současné podobě, protože ale stavbou došlo k porušení stability, i když to třeba není nyní patrné, bude zde velké bezpečností riziko. V případě nějaké nešťastné události budou hnáni k zodpovědnosti úředníci radnice, resp. odboru životního prostředí.

 

n200906182151_zap_292_09_skalovaMěsto podle starostky Maierové původně žádalo o dotaci na úpravu Skálovy ulice ze státního rozpočtu. Ta byla neúspěšná, proto radní na jaře souhlasili s navýšením rozpočtu na úpravu ulice z prostředků města. V ulici budou kromě kanalizace i nové chodníky, osvětlení a obnovena zeleň. Tím, že Česká inspekce životního prostředí v dubnu zakázala kácet stromy v aleji kolem ulice, byl podle starostky dán prostor k dopracování úprav zeleně. „Úpravy ve Skálově ulici projednají zastupitelé na svém zasedání 25. června, projekt mohou připomínkovat i občané,“ uzavřela starostka.

 

Budou tedy po 1. srpnu, kdy vyprší zákaz vydaný Českou inspekcí životního prostředí, káceny stromy ve Skálově ulici? Povolení je stále v platnosti, změnu by museli odhlasovat zastupitelé 25. června…

Související články (celkem 11)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.