STROMOŘADÍ VE SKÁLOVĚ ULICI BUDE VYKÁCENO

0

Většinou 16 hlasů rozhodli zastupitelé Turnova na svém červnovém zasedání o tom, že stromy ve Skálově ulici mohou být po 1. srpnu vykáceny. Stát zůstanou pouze dvě lípy u sokolovny. I když se to části veřejnosti nelíbí, ti, kdo s kácením stromů nesouhlasí, si nebyli ochotni udělat čas na veřejné projednání 17. června v divadle, ani na veřejné zasedání zastupitelstva. Jak v divadle, tak při projednání tohoto bodu na zasedání v KC Střelnice zaznělo z úst odborníků důrazné: Dřeviny v ulici nejsou v dobrém zdravotním stavu, z důvodu bezpečnosti zbývají dvě možnosti, buď stromy radikálně ořezat, že z nich zbudou pahýly, které časem obrostou, nebo stromořadí pokácet a vysadit novou zeleň. Zastupitelé se přiklonili ke druhé variantě. (A hned druhý den po zasedání spadla na chodník naproti šperkařské škole část uhnilého dubu…)

Stromy ve Skálově ulici, kde probíhá rekonstrukce kanalizace v rámci projektu Čistá Jizera, měly být pokáceny už v dubnu, tehdy ale kácení zastavily Česká inspekce životního prostředí a protesty veřejnosti, studenti šperkařské školy dokonce stromy bránili svými těly. Pracovníci inspekce nenašli žádné pochybení v samotném povolení kácení stromů, problém byl v rychlém nástupu jara a hnízdění ptáků. Zákaz vydaný Českou inspekcí životního prostředí vyprší 1. srpna.

Proti kácení stromů se na zasedání zastupitelů vyslovil předseda komise pro životní prostředí Tomáš Tomsa, který požadoval přepracování projektu úpravy zeleně ve Skálově ulici; on, i zastupitel Ota Jarolímek, poukázali také na některé procesní chyby, protože původně zastupitelé souhlasili s pokácením pouze devíti lip, současný projekt ale navrhuje pokácet většinu stromů v ulici. Ze strany vedení města bylo poukázáno na částečnou nečinnost komise pro životní prostředí, která zásadní stanovisko ke kácení stromů dodala až těsně před jednáním zastupitelů.

 

„Nebojme se radikálního zásahu, podobný museli udělat i naši předkové před sto lety, kdy alej založili. Za pár let to bude opět krásná ulice s novou zelení,“ uvedl zastupitel Otakar Špetlík. „Nepodceňujme závěry odborníků, kteří říkají, že stromy nejsou v nejlepším stavu, měli bychom využít souhry okolností a obnovit celou ulici,“ řekl zastupitel Martin Hrubý. „Uvědomme si, že stromy nám dávají v létě příjemný stín, jejich pokácením zmizí další část zeleného centra Turnova,“ zdůraznil zastupitel Josef Kunetka.

 

Josef Souček, renomovaný zahradní architekt a profesor VŠ zemědělské v Praze, zopakoval svůj odborný pohled. Dřeviny v ulici podle něho nejsou v dobrém zdravotním stavu, většina lip v aleji a zejména před domovem mládeže utrpěla nešetrnými řezy v minulých letech, v pořádku není ani jejich stabilita. Z jeho odborného pohledu by mělo dojít k pokácení většiny stromů už z důvodu bezpečnosti.

 

Jaroslav Kolařík, přední český odborník na arboristiku a soudní znalec v oboru, upozornil hlavně na negativní vlivy prostředí, kterým jsou stromy vystaveny, zejména na zimní solení při údržbě ulice. „Stromy lze ponechat i v současné podobě, protože ale stavbou došlo k porušení stability, je zde velké bezpečností riziko. V případě nějaké nešťastné události budou hnáni k zodpovědnosti úředníci radnice,“ upozornil Kolařík.

 

Nakonec pro návrh Oty Jarolímka, a sice přepracovat projekt úpravy zeleně ve Skálově ulici a s kácením stromů počkat, hlasovalo pouze osm zastupitelů. S projektem úpravy zeleně v ulici a vykácením stromů souhlasilo 16 zastupitelů, tři se hlasování zdrželi a šest jich bylo proti.

Související články (celkem 11)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.