ROZMARY POČASÍ POTRÁPILY I TURNOVSKO

0

V úterý 30. června odpoledne se nebe nad Turnovskem zatáhlo a spustila bouřka s blesky, krupobitím a silným vytrvalým deštěm. Podle mluvčí hasičů Ivy Michalíčkové jednotky požární ochrany převážně odstraňovaly polámané stromy ze silnic a železničních tratí a čerpaly vodu ze zaplavených sklepů rodinných domů. Polámané stromy a větve blokovaly provoz na několika místech na silnici mezi Železným Brodem a Turnovem. Dobrovolní hasiči z Malé Skály například odstraňovali dva stromy na silnici v Besedicích, stromy na silnici ležely také v Klokočí a jinde.

Rychlík do Pardubic narazil okolo 16. hodiny na strom spadlý do kolejiště u Dolánek. Strom odstranili drážní hasiči, kvůli výluce musely dva další rychlíky v úseku Železný Brod – Turnov nahradit autobusy. Trať se podařilo znovu zprovoznit asi po hodině a půl. Ke zranění osob nedošlo.

„Přívalová voda z místního potoka zaplavila zahradu, sklep a přízemí dvou rodinných domů v Koberovech. Profesionální hasiči ze Semil spolu s dobrovolnými kolegy z Koberov a Železného Brodu pomáhali čerpat vodu a snažili se odklonit další přívaly vody. Voda velmi rychle opadla a obyvatelé se bezpečně dostali z domu,“ přiblížila Michalíčková.

 

Podle meteorologa a znalce počasí v Českém ráji, Vlastíka Brůčka, v úterý 30. června oblast Turnova zasáhla prozatím nejintenzivnější bouřka letošního léta. „Ačkoliv se to možná na první pohled nezdálo, jednalo se o bouřku lokální, která se v létě místy vyskytuje v teplém vlhkém vzduchu. Bouře přišla od východu z oblasti Krkonoš a nad kozákovským hřebenem ještě při svém postupu k západu nabrala další kupovité oblaky, které vtáhla do sebe a tak zmohutněla,“ uvedl Brůček. V celé oblasti Turnovska tím podle něho nastala „mela“. Na čele bouře se spustil nejprve silný spádový vítr, který místy poškodil stromy a následně přívalový déšť s kroupami. Četné bleskové výboje směřovaly více než jindy k zemi a zasáhly několik vyvýšených míst a volných prostranství (Maloskalsko, Přepeře, Ohrazenice…), nicméně nezpůsobily vážnější problémy kromě krátkodobých výpadků elektřiny.

 

„Bouřka postupovala dále k západu a jen velmi zvolna se postupně vypršela nad Libereckem a Českým rájem, Jičínsko a Mnichovohradišťsko zůstalo ušetřeno. To lze dokumentovat nejlépe na srážkových úhrnech. Zatímco v Turnově to bylo 34 milimetrů, v Příšovicích pouhých 12 milimetrů. Teplý a vlhký charakter počasí s místními lokálními bouřkami bude pokračovat i po většinu následujících dnů,“ shrnul Brůček.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.