STUDENTI HÁJILI STROMY VLASTNÍMI TĚLY

0

Na aktivisty hnutí Greenpeace si v úterý 21. dubna dopoledne zahráli studenti turnovské šperkařské školy. Svým počínáním zastavili stavební stroje, které měly začít pracovat na rekonstrukci kanalizace ve Skálově ulici v Turnově. Součástí rekonstrukce je i obnova zeleně. Právě tento den se mělo začít s kácením stromů. Padnout jich mělo celkem 48 stromů, převážně lípy a akáty. Podle vedoucí odboru správy majetku turnovské radnice Ludmily Těhníkové bylo vše náležitě projednáno a schváleno v komisi pro životní prostředí. Náhradou za stromy, které jsou ve špatném zdravotním stavu, je naplánována nová výsadba.

V pondělí 20. dubna do Skálovy ulice dorazili na upozornění občanů zástupci České inspekce životního prostředí. Kácení s okamžitou platností zakázali. Podle jejich vyjádření díky teplému jaru začalo vegetační období dřív než obvykle, na stromech již hnízdí ptáci, kteří budou vyvádět mláďata. Kácet se podle inspekce může nejdříve až po 1. srpnu.

n200904212027_zap_184_09_skalovaRekonstrukce kanalizace ve Skálově ulici souvisí s projektem Čistá Jizera. Podle předsedy Rady sdružení VHS Turnov Milana Hejduka bylo po jednání s vedením města přijato stanovisko, které rozhodnutí inspekce respektuje. „Nebudeme se ani odvolávat, stromy se kácet nebudou. Stavba ve Skálově ulici pokračuje normálně dál, práce stavebních strojů bude sice ztížena, myslím, že to ale stavební firma zvládne,“ uvedl Hejduk. Podle něho inspekce nerozporovala samotné kácení, v tuto chvíli jde zejména o ochranu hnízdišť ptáků. Práce ve Skálově ulici měly být dokončeny na konci léta, nyní může dojít k posunu a ulice může být pro provoz až rok uzavřena. Podle Hejduka je další postup v rukou vedení města a zastupitelů.

 

Na novou situaci reagoval i předseda komise pro životní prostředí rady města Tomáš Tomsa. Podle něho komise při schvalování kácení stromů zvažovala několik rovin. „Některé stromy opravdu nejsou v dobrém zdravotním stavu, řešilo se, jestli za peníze z dotace zvolit radikální řešení a stromy obnovit, protože tu jsou i další náklady na údržbu a nelze vyloučit, že je stejně budeme muset pokácet za několik let. V současné situaci, kdy stromy zůstanou stát, nedokážu odhadnout, co udělá rekonstrukce kanalizace s kořenovým systémem stromů,“ uvedl Tomsa. Podle něho se každopádně mělo kácet před vegetačním obdobím. Tomsa nesouhlasí ani s kácením po 1. srpnu. „Doporučoval bych, aby všechny stromy ve Skálově ulici zůstaly stát do příští zimy, musí být proveden podrobný rozbor jejich zdravotního stavu. Myslím, že nebude nutné pokácet všechny dnes navržené stromy, minimálně lípy u sokolovny a některé před domovem mládeže by měly zůstat stát,“ dodal Tomsa.

 

n200904212028_zap_185_09_skalovaStudenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Turnově začali sbírat podpisy za záchranu stromů. Petici inicioval pedagog školy Mojmír Mazánek. Ten agentuře ČTK řekl, že se o kácení obyvatelé města dozvěděli na poslední chvíli. Signatáři petice požadují nezávislý dendrologický posudek o zdravotním stavu stromů.

Studenti „špéry“ také stromy opatřili originálními nápisy: Tady bydlím já (s obrázkem veverky), Jsem národní symbol, a co jsi ty? Rostu 60 let, pokácíš mě za 6 minut. Radní se rozhodli…

Související články (celkem 11)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.