CHODNÍK, STROMY, ALEJ LEGIÍ A STÍŽNOSTI OBČANŮ

0

Nový chodník v Aleji legií vznikne jen v části ulice, výsadba lip tu bude realizována jen stěží. To je výsledek jednání turnovských zastupitelů. Ti na toto téma jednali na svém veřejném zasedání poslední únorový čtvrtek. V diskusi plné emocí padlo hodně ostrých slov. V Aleji legií probíhá rekonstrukce kanalizace v rámci projektu Čistá Jizera. Na podzim tu byla pokácena lipová alej. Obyvatelé ulice se s tím dosud nesmířili. Kanalizace v této ulici ale bohužel nevede, jak je zvykem jinde, středem ulice, ale v zeleném pásu mezi komunikací a zahradami domů. Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS), které je investorem akce Čistá Jizera, nechalo projekt rekonstrukce zpracovat v původní trase. Na ní ale v minulosti byly vysazeny lípy, které musely stavebním pracím ustoupit.

VHS se sice snažilo vloni v létě přijít s alternativním návrhem vedení kanalizace vozovkou, v tom případě by ale šlo o úplně novou kanalizaci a vícenáklady by musela uhradit radnice ze svého rozpočtu (vozovka je navíc v majetku Libereckého kraje). „Lidem jsme tedy alespoň nabídli kompenzaci v podobě chodníku od penzionů v Žižkově ulici až k restauraci na Šetřilovsku včetně nového pouličního osvětlení,“ uvedla starostka Hana Maierová. Na setkání 17. února na radnici obyvatelé ulice souhlasili s vybudováním chodníku v celé délce, tedy i včetně vykácení šesti stromů před penziony. Požadovali ale také návrat stromů do ulice. Vedení města slíbilo možnou výsadbu zeleně ještě prověřit a požádat o stanovisko i orgán státní správy.

Zastupitelé na svém únorovém zasedání přání lidí pozměnili, chodník v první části od penzionů po Partyzánskou ulici realizován nebude. Zastupitelům vadilo kácení dalších stromů a také je tu záměr výstavby bytových domů na místě bývalého paneláku okupační Rudé armády, které bude stavět firma Kreysa. Chodník v této části má být realizován až bude jasné, jak domy a prostor kolem nich budou vypadat. Nový chodník tedy vznikne od Partyzánské ulice až k restauraci na Šetřilovsku (včetně nového veřejného osvětlení).

 

Že by se však do zeleného pásu mezi komunikací a chodníkem, pod kterým bude nová kanalizace, vrátily lípy, není reálné. „Kanalizace v těchto místech bude pouhý metr a dvacet centimetrů pod povrchem, jen kořenový bal kolem stromů má nejméně šedesát centimetrů. Takovou výsadbu nikdo kompetentní nepovolí,“ upozornil na jednání zastupitelů přítomný odborník na zeleň Josef Souček. Podle všeho tedy zbude pouze alternativní řešení například v podobě okrasných stromkových keřů apod. Chodník má být realizován ještě letos.

 

Zastupitelé i občané na únorovém veřejném zasedání také ostře kritizovali stavební ruch, který rekonstrukce kanalizace provází v jednotlivých ulicích města. Nejvíce kritizována byla situace kolem Hotelu Karel IV. v Žižkově ulici, kde podle nich stavební firma nejenže využívá k odstavení techniky a materiálu okolní (nepovolené) plochy, ale práce ve výkopech jdou velmi pomalu. Problémy připustil i přítomný předseda VHS Milan Hejduk, který upozornil právě v případě prostoru před Hotelem Karel IV. na složitou situaci, kdy překládána je kromě kanalizace i dvojí trasa vodovodu. Nicméně zde nízkou kvalitou práce prováděcí subdodavatelské firmy muselo mj. dojít k přeložení asi 60 metrů kanalizace, která byla v rozporu s projektem realizována v protispádu (přeložení šlo na vrub firmy). Jak na zasedání zastupitelů zaznělo, vůči firmám by mělo být postupováno s větší přísností, už jen proto, že největší část prací město teprve čeká…

Související články (celkem 11)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.