ZELENÝ OTAZNÍK – STO ROKŮ A DOST

0

S chystaným kácením stromořadí ve Skálově ulici se nabízí několik pochybností, zda toto řešení je zcela na místě a správné. Skálova ulice je nejkrásnější ulicí v centru města. Je to malý turnovský „boulevard“ v elegantním oblouku a lipová alej mu dodávala nezaměnitelné kouzlo. Navíc se mezi „skalními Turnovany“  traduje, že lípy v této ulici byly vysazeny na počest Masarykovy návštěvy tehdejší „chlapecké školy“, když  T.G.M. pobýval v Turnově.

Všechny ostatní ulice v centru města jsou jen „zflikované“ a většinou jdou „šejdrem“.  Procházet touto ulicí bylo pro chodce neobyčejně příjemné, tak jak se na „boulevard“ sluší a patří: lípy, jejich všudypřítomná zeleň, lahodily a ozdravovaly oči, přinášely stín a osvěžovaly svou vůní v jarních měsících smogové ovzduší centra. Pod lípami bylo možné nalézt útočiště před náhlým deštěm. Po dešti byl ve Skálovce svěží čerstvý vzduch.

To vše se mělo pečlivě brát v úvahu již při přípravných pracích na rekonstrukci této ulice v rámci akce Čistá Jizera. Sto roků není pro lípy žádný věk, podobně jako není sto roků žádný věk třeba pro nějaký dům nebo budovu. Také architekti a urbanisté vždycky hledají spíš cestu, jak starou, zchátralou budovu opravit a zachovat, než ji nechat při první příležitosti zbourat, to je až krajní řešení.

 

I když posudky odborníků hovoří o tom, že lípy již nejsou v dobrém stavu, faktem zůstává, že po vykonané holoseči se Skálova ulice stane další bezútěšnou a fádní ulicí v centru Turnova, které jsou tolik typické pro naše město zvláště v pracovních dnech za plného dopravního provozu.

 

Petr Kučera

p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 11)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.