50 LET OD TRAGÉDIE V HRUBOSKALSKÉM SKALNÍM MĚSTĚ

1

Hloučky turistů opouštějí turistické značky, stoupají a klesají po písčitých stezkách napříč stráněmi, jak mravenci se rojí při úpatí skal a jejich brebentění se rozléhá do všech stran. Až příliš rušno v tento čas bývá u nás ve Skaláku.
Přitom nikdo z běžných návštěvníků netuší, že v sobotu 6. července uplynula již polovina století od nešťastné události, která se odehrála nad jejich hlavami. Tehdy do souskalí v oblasti Dračích skal udeřil blesk, avšak výboj zasáhl i skupinky lidí, které se před přicházející bouřkou ukryly do dvou zdejších průchozích jeskyní.
Po zásahu a ohromující záři se rozhostilo smrtelné ticho – z celkového počtu asi 25 lidí se převážná část nacházela v bezvědomí; někteří utrpěli dočasnou ztrátu paměti, pohyblivosti či koordinace, mnozí měli viditelné následky cesty blesku. Bohužel tři osoby se již nepovedlo přivést k životu…

Při neformální a nerušivé vzpomínce 6. července 2019 se pod skalními věžemi Větrník a List sešlo několik pamětníků, aby si navzájem připomněli průběh události a přitom zavzpomínali na své mrtvé kamarády.

Jejich vzpomínky byly již dříve zachyceny v dokumentu České televize, průběh události je také popsán ve starším článku TvA.
Viktor Tomek, tomek.viktor@seznam.cz, foto autor

Odkazy:
Česká televize – Osudové okamžiky, díl „Dračí skály 1969“ (2002):
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1091682868-osudove-okamziky/402213100081026-draci-skaly-1969/

Turnovsko v akci – článek „Smrtící blesk ve Skaláku“ (2009):
https://www.turnovskovakci.cz/kultura/turisticke-zajimavosti/smrtici-blesk-ve-skalaku/

Sdílet

Autor článku

1 komentář

  1. Autor článku vůbec nepřehání, když píše, že na Hruboskalsku se sešlo několik pamětníků této nešťastné události. Vzhledem k tomu, že mezi „uhozenými“ bleskem byla převážná většina členů horolezeckého oddílu tehdejšího TJ Praga (dříve Sokol pražský), pozvali jsme na výroční den i hodinu všechny dosažitelné pamětníky a členy uvedeného oddílu. Sešlo se nás rovných 40, ve věku od 25 do 94 let. Přijeli i kamarádi a spolulezci ze zahraničí – z Rakouska, ze Švýcarska i z Kanady. Nejprve jsme si v klidném a pěkném prostředí KD Karlovice připomněli jména a tváře těch, kdo nás už opustili, ať už po zásahu bleskem, v Himálaji, v Peru nebo i v posteli. Pak jsme se vydali do Skaláku a přesně v sobotu 6. 7. v 15:30 – půl století od smrtícího úderu blesku jsme stáli pod Větrníkem. Společně jsme se vyšplhali do Symbolického hřbitova horolezců pod stěnou Nekonečné. Pomohli jsme tam i kamarádce Káje, které již bylo 95 let, ale nechtěla si to společné zastavení nechat ujít. Večer jsme si připomněli při kytarách i staré a stařičké songy, které provázely naše mládí. Dávná přátelství, spojená horolezeckým lanem, trvají dál!
    S. Říman, Skalany

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.