DRAŽBA DOMŮ PŘINESE PENÍZE DO MĚSTSKÉHO ROZPOČTU, NEJVĚTŠÍ DŮM VŠAK ZŮSTAL BEZ ZÁJEMCE

0

V úterý 30. června se uskutečnila první veřejná dražba v novodobé historii Turnova. Vloni na podzim zastupitelé města rozhodli o prodeji domů s nebytovými prostory v centru města a bytových domů v Nádražní ulici. Zatímco ty budou nakonec prodány současným nájemníkům, domy v centru města šly do veřejné dražby. Ze tří domů se prodaly dva, o největší dům na rohu ulice 5. května a Havlíčkova náměstí, kde je známé papírnictví, nebyl zájem.

„Naše společnost draží nemovitosti od roku 2000, byli jsme jedni z prvních, kteří začali fungovat po vzniku zákona o veřejných dražbách,“ uvedl Vítězslav Hoffmann ze společnosti 1. Dražební, a. s., Liberec. V našem kraji jde o největší společnost, která se zabývá veřejnými dražbami. Objem realizovaných prodejů nemovitostí prostřednictvím této společnosti se dnes blíží dvěma miliardám korun, 1. Dražební mj. prodávala většinu nemovitostí v centru Liberce.

n200812021639_zap_530_08_domy„Zákon o veřejných dražbách původně vznikl z potřeby veřejně prodávat nemovitosti zejména z likvidovaných společností a společností, které byly v konkurzu. Z toho vyplývá, že v prvních letech byli našimi hlavními klienty správci konkurzní podstaty,“ doplňuje Hoffmann. Obce byly podle něho z počátku nedůvěřivé a prodávaly majetky většinou přímým zájemcům, postupně ale docházelo k posunům v této oblasti, zastupitelé chtěli co možná nejtransparentnější způsob prodeje. „K veřejné dražbě má přístup kdokoli, kdo zaplatí jistinu a splní zákonem dané podmínky, dražby se jako veřejnost může zúčastnit kterýkoli občan, je to nejprůhlednější forma prodeje, která nepřipouští žádné spekulace,“ uzavřel Hoffmann.

 

n200812021638_zap_528_08_domySpolečnost 1. Dražební Liberec uskutečnila 30. června v Turnově dražby tří domů (dražba se uskutečnila v zasedací síni radnice, město je majitelem dražených domů). Jako první měla proběhnout dražba domu čp. 32 na Havlíčkově náměstí, kde je i známé papírnictví. Nejnižší vyvolávací cena byla 8.700 tisíc Kč. O dražbu tohoto domu nebyl zájem.

 

Zato o dům čp. 278 v Hluboké ulici (bývalá „Květinka“) se strhl opravdový boj. V domě jsou kromě prodejny v přízemí ještě v patře čtyři byty. Vyvolávací cena byla rovných pět milionů korun. Dům byl nakonec vydražen za 6.720.000 Kč.

 

Menší zájem byl o třetí dražený dům čp. 27 v ulici 5. května (nad infocentrem s prodejnou Granátu). Nicméně i o něj se strhla „bitva“ zejména mezi místními podnikateli, aktivní byli i zájemci mimo Turnov. V domě je v přízemí prodejna a v patře jeden větší byt. Vyvolávací cena byla čtyři miliony korun, dům byl nakonec vydražen jedním z místních podnikatelů za 5.850.000 Kč.

 

Vítězní dražitelé musí peníze složit do tří měsíců od data konání dražby. O dalším osudu nevydraženého domu na Havlíčkově náměstí rozhodnou radní, resp. zastupitelé města.

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.