V PŘEDVÁNOČNÍM ČASE JIČÍN OŽIJE ZCELA NOVÝM PROGRAMEM

0

O nadcházejícím víkendu 27. – 29. 11., kdy se slaví první adventní neděle, ožije Jičín zbrusu novým programem. Již v pátek 27. 11. se na dolní části Valdštejnova náměstí otevře Adventní městečko, jehož program potrvá až do konce roku. Návštěvníky každý den čeká rozmanitá nabídka – koncerty, vystoupení, divadla, tvůrčí dílničky a především vánoční trhy. V neděli 29. 11. v 17.00 hod. dojde na Valdštejnově náměstí ke slavnostnímu rozsvícení Adventního městečka, vánočního stromu a centra města novou vánoční výzdobou.

Letošní předvánoční čas bude v Jičíně ve znamení bohatého programu a adventních trhů. Město se rozhodlo oživit tradici a přichází se zcela novým konceptem. „Chtěli jsme navodit ve městě neopakovatelnou předvánoční náladu umocněnou kulisou rozzářeného a vyzdobeného centra města. Umožnit lidem zastavit se na chvíli a prožít v Jičíně kouzelné chvíle a odnést si domů nezapomenutelný zážitek,“ uvádí Alena Stillerová, zastupitelka a referentka odboru kultury a cestovního ruchu, která s nápadem před koncem roku oživit Jičín přišla.

Na dolní části Valdštejnova náměstí bude na první adventní víkend již v pátek 27. 11. otevřeno adventní městečko, které bude mimo jiné sloužit jako místo k setkávání a posezení u voňavého horkého punče nebo svařeného vína s možností ochutnávek tradičních vánočních specialit. Vedle adventních trhů, které budou nabízet k prodeji drobné zboží a dárky, budou probíhat i tematicky zaměřené dílny pro děti i dospělé, a to vše navíc zpestří bohatá vánočně-laděná programová nabídka. „Připravena jsou vystoupení místních mateřských školek a škol, souborů, spolků nebo různé soutěže pro děti. Čeká nás např. vypouštění balónků přání Ježíškovi, Mikulášská nadílka, vystoupení kouzelníků, Andělská show, rockové a jazzové Vánoce a Silvestrovská show. Věříme, že už lidé nebudou muset vyjíždět za vánoční atmosférou do velkých měst, ale budou ji moci dostatečně prožít i v Jičíně,“ dodává Alena Stillerová. Celý program zajišťuje firma MP OFFICE group s.r.o., která nabídla ve výběrovém řízení cenu 490.000 Kč bez DPH. Z této částky se více jak polovina městu vrátí, zhruba 150.000 Kč za zábor veřejného prostranství a dalších asi 50 tisíc za pronájem dřevěných budek od TSJC a pronájem pódia od KZMJ. 

VÁNOCE NA BRÁNĚ I S VALDŠTEJNEM
Letos budou souběžně s Adventním městečkem také probíhat tradiční sobotní a nedělní dopolední trhy s prodejem živých kaprů a vánočních stromků. Poslední listopadový víkend se na Žižkově náměstí odehrají Valdštejnské adventní trhy, a to od 9.00 do 14.30 hod. Návštěvníci zde najdou řemeslné výrobky: keramiku, malované hedvábí, ozdoby, krajku, zvonky a rolničky, dobovou kuchyni. Připravena je i soutěž pro děti a každý, kdo přinese ručně vyrobenou ozdobičku, ji může pověsit na stromek a dostane od Albrechta z Valdštejna dukát.
Ten samý víkend, v sobotu 28. 11. a v neděli 29. 11., se konají Vánoce na Bráně. Lidé zde mohou zakoupit adventní věnce a dekorace, ochutnat perníčky, hubník, navštívit dílny pro děti, výstavu anebo věštírnu. V sobotu v 15.00 a 17.00 hod. a v neděli ve 14.30 a v 16.30 se pak odehraje divadlo Betlém – věžnická vánoční hra.

JIČÍN SE ROZZÁŘÍ NOVÝMI VÁNOČNÍMI SVĚTLY
Jičínští se také mohou těšit na novou světelnou výzdobu, která bude rozsvícena spolu s vánočním stromem v neděli 29. 11. 2015 v 17.00 hodin. „Letos jsme se rozhodli nově vyzdobit především centrum města – Valdštejnovo náměstí, zámek a zámeckou zahradu, Žižkovo náměstí a Husovu ulici. Výzdoba byla pořízena Technickými službami a bude stát zhruba 700.000 Kč bez DPH, přičemž některé osvětlení bylo letos pouze zapůjčeno a může být příští roky zaměněno za jiné,“ říká starosta města Jan Malý. Ozdoben bude letos pouze hlavní vánoční strom na Valdštejnově náměstí, na Žižkově náměstí a na periferiích města letos ozdobené stromy nebudou. Dále se pak rozsvítí jičínský zámek, jeho nádvoří a zahrada, Valdická brána, na Žižkově náměstí budova Městského úřadu a Husova ulice včetně Masarykova divadla. „Všechny obyvatele i návštěvníky srdečně zveme na rozsvícení vánočního stromu a adventní trhy, které, jak doufáme, se stanou ve městě do budoucna tradicí,“ zve na akci starosta města.

Program Adventního městečka najdete na www.advent.jicin.cz nebo na www.facebook.com/advent.jicin.

Magdaléna Doležalová, tisková mluvčí, město Jičín, dolezalova@mujicin.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.