DŮM S PRODEJNOU KNIHY V HLUBOKÉ ULICI NAKONEC PŮJDE DO DRAŽBY

0

Turnovští zastupitelé na svém březnovém zasedání schvalovali další prodeje městského majetku. Příjmy z těchto prodejů radnice podle místostarosty Jaromíra Pekaře potřebuje na spolufinancování dalších projektů z evropských fondů, jako jsou výstavba dopravního terminálu nebo rekonstrukce kanalizací v rámci projektu Čistá Jizera. Prodeje městských domů, zejména těch s nebytovými prostory, mají ale na druhou stranu řadu kritiků i mezi samotnými zastupiteli. Podle jednoho z nich, Oty Jarolímka, by si zejména domy v centru mělo město nechat, protože přinášejí dlouhodobý příjem z pronájmů nebytových prostor a radnice také díky vlastnickým právům může ovlivňovat skladbu obchodů a služeb.

Zastupitelé na svém březnovém zasedání nicméně podle očekávání schválili prodej domu ve vlastnictví města čp. 1129 v Nádražní ulici. V přízemí domu je lékárna, nad ní tři byty. O prodeji tohoto domu rozhodli zastupitelé už vloni v září, dům byl přednostně nabídnut současným nájemníkům za sníženou cenu. Podmínkou byl jejich stoprocentní zájem. A protože tato podmínka byla splněna, dům bude nájemníkům prodán za 4 050 tis. Kč.

n201004061130_zap_114_010_domyProdej domu čp. 1054 a 1055 v Bezručově ulici zastupitelé projednávali opakovaně. V domě bydlí především sociálně slabí občané. Podle původně schválených podmínek by o odkoupení domu muselo mít zájem alespoň 90 procent nájemníků, v tom případě by dům získali se slevou. Jinak měl být dům prodán v dražbě. Z celkového počtu 32 bytů v domě měla zájem byt odkoupit pouze polovina nájemníků, jejich zástupce zastupitele opakovaně upozorňoval na špatnou finanční a sociální situaci nájemníků. Dům navíc není v nejlepším technickém stavu. Pod tíhou těchto skutečností nakonec zastupitelé rozhodli, že dům zůstane v majetku města a co víc, bude zřízen speciální fond na opravy bytových domů. Dosud totiž nájmy z bytů a nebytových prostor nejsou automaticky vkládány do jejich oprav, ale slouží na financování dalších aktivit z rozpočtu města (v návrhu je, že až 70 procent částky z vybraných nájmů by mělo putovat do speciálního fondu oprav).

 

Zastupitelé na březnovém zasedání těsnou většinou 15 hlasů odsouhlasili prodej domu se známou Knihou Českého ráje v Hluboké ulici čp. 280. I kolem tohoto prodeje panovala v posledních měsících napjatá atmosféra. Majitelka obchodu Alena Radoušová v minulosti několikrát na zastupitele apelovala, že knihkupectví je přece jen něco jiného než ostatní obchody, protože má nezastupitelné místo v kulturní nabídce města, je důležitým zdrojem informací, slouží dětem, studentům i starším lidem…

 

Stejně jako v případě prodejů ostatních domů s nebytovými prostory i v případě domu čp. 280 bylo odsouhlaseno pravidlo, že o zvýhodněné odkoupení nájemníky musí mít zájem sto procent z nich. Potom by jim byl dům prodán za 5 040 tis. Kč. V domě je kromě knihkupectví ještě šest bytů. O odkoupení neměli zájem dva nájemníci, ostatní byli pro. Radní města byli podle starostky Hany Maierové připraveni mimořádně vzhledem k důležitosti zachování knihkupectví přistoupit i na výměnu bytů v domě, aby to lépe vyhovovalo nájemníkům a ti dům mohli odkoupit. K dohodě mezi nájemníky ale bohužel nedošlo, proto 15 zastupitelů nakonec na březnovém zasedání zvedlo ruku pro návrh dům prodat jako celek veřejnou dražbou. Vyvolávací cena bude 5,5 mil. Kč.

 

Proti tomuto rozhodnutí vznikla občanská petice, která je k nahlédnutí a podpisu k dispozici v Knize Český ráj v Hluboké ulici (viz také www.knihaceskehoraje.cz ). Alena Radoušová také otevřeným dopisem oslovila členy městského zastupitelstva. V něm mj. uvádí: Kde je vaše podpora drobného podnikání, které jste měli všichni ve svých volebních programech? Jakým právem se prodejem domů dražbou neznámým kupujícím vzdáváte možnosti ovlivnit skladbu prodejní sítě v centru města? Ani vás nezajímá, kam půjdou daně z příjmu provozovatele obchodu po změně majitele domu. Pro vás, v čele s Ing. Pekařem, jsou zajímavé jen teď hned finanční prostředky z dražby domu, ale na zadní kolečka jako správní hospodáři vůbec nemyslíte. Kde jste všichni byli, když jsem téměř před dvaceti lety od města převzala totálně zdevastovaný prostor, kde nebyly ani výlohy, ani vstup do prodejny? Všimli jste si vůbec, že jsem kromě tří milionů, kterými jsem přispěla do rozpočtu města za dobu svého podnikání, místo toho, abych si třeba koupila jiný dům ve městě, ještě vydala několik obrazových publikací o Českém ráji? Nemyslím si, že si občané města, kteří vás volili, představovali takovéto vaše rozhodování. Jelikož sice nejste od nich daleko, ale asi moc vysoko, neslyšíte zřejmě jejich nespokojené „bručení“ nad svým počínáním…

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.