ZPŮSOB PRODEJE BYTOVÝCH DOMŮ V NÁDRAŽNÍ ULICI NÁJEMNÍCI POVAŽUJÍ ZA DISKRIMINAČNÍ

0

Zastupitelé města na svém listopadovém zasedání schválili prodej bytových domů v Nádražní ulici. S podmínkami prodeje nájemníci nesouhlasí, považují je za diskriminační. Ve středu 7. ledna doručili na městský úřad petici, kterou podepsalo 586 občanů. „Nejsme proti prodeji bytů, naopak tuto skutečnost vítáme, zarazily nás ale navržené podmínky prodeje, které považujeme vůči nám za nespravedlivé,“ uvádí Martina Melíšková, mluvčí Petičního výboru.

„Dlouhé roky jsme stále dokola slyšeli, že bytové domy v Nádražní ulici se prodávat nebudou. Domy užívají rodiny s malými dětmi, důchodci ve vyšším věku a sociálně slabší občané, kteří se do domů přistěhovali během posledních let. Vzhledem ke stávající struktuře nájemníků nemůže být logicky splněna základní podmínka prodeje, a sice, že s prodejem musí souhlasit 90 procent nájemníků. Někteří lidé na odkoupení bytu nebudou mít ani když by chtěli, hypotéku nedostanou a tím, že zastupitelé schválili odprodej za ceny podstatně vyšší, než v případě předchozích prodejů bytových domů, hrozí, že celý dům půjde do dražby. Máme pocit, že tady byl uplatněn stejný postup jako v minulosti při prodeji domu čp. 2023 v kasárnách, kde také město prodalo celý dům i se sociálně slabými nájemníky,“ shrnuje Martina Melíšková.

Nájemníci i lidé, kteří podepsali petici, žádají zastupitele o nové projednání a o nové podmínky prodeje bytových domů v Nádražní ulici. „Navrhujeme umožnit nájemníkům využít předkupního práva a rozdělit dům na jednotlivé bytové jednotky v případě, že s odkoupením bude souhlasit většina nájemníků, tedy víc než 50 procent. Byty, o které stávající nájemníci nebudou mít zájem, lze odprodat třeba formou veřejné dražby,“ navrhuje Melíšková. Podle ní město tímto způsobem prodeje získá přibližně stejné peníze a při tom zachová předkupní právo nájemníků.

„Dále žádáme o zvážení prodejní ceny bytů. Ta by se měla blížit ceně uplatněné při minulých prodejích, tj. zhruba 35 procent odhadní ceny. V současnosti navržená cena 10 až 11 tisíc korun za metr čtvereční se nám zdá být s ohledem na stáří a stav domu přehnaně vysoká. Navíc město do domů moc neinvestovalo a v budoucnosti budou nezbytné rozsáhlé rekonstrukce, které budou hradit už noví majitelé,“ uzavírá Melíšková.

Zastupitelé města na svém listopadovém zasedání rozhodli i o dalších prodejích městského majetku. Kromě bytových domů v Nádražní ulici čp. 1383-1385 a 1403-1406 město prodává i dům čp. 27 v ulici 5. května (nad infocentrem), dům čp. 32 na Havlíčkově náměstí, resp. na rohu s ulicí 5. května, se známou prodejnou papírnictví a dům čp. 278 v Hluboké ulici (bývalá květinka, nyní prodejna Adidas). Původně se měl prodávat i dům čp. 280 v Hluboké ulici s prodejnou Knihy Českého ráje. Tento prodej ale zastupitelé po emotivním projevu majitelky knihkupectví Aleny Radoušové neodsouhlasili.

Domy jsou přednostně nabídnuty stávajícím nájemníkům. Ti ale musí splnit určité podmínky, jinak domy půjdou do dražby. V případě domu čp. 1383-1385 má být základní cena ve výši 12 milionů Kč, u domu čp. 1403-1406 je to přes 15 milionů Kč. Prodejem těchto domů by do městského rozpočtu mělo podle místostarosty Jaromíra Pekaře přijít zhruba 50 milionů korun.

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.