KNIHA ČESKÉHO RÁJE V HLUBOKÉ ULICI ZATÍM ZŮSTÁVÁ, PAPÍRNICTVÍ VŠAK KONČÍ

0

Letos v květnu proběhla dražba domu čp. 280 se známou prodejnou knihy paní Radoušové v Hluboké ulici. Bylo kolem toho hodně vzruchu a napjaté atmosféry. Dům patřil městu, část zastupitelů byla proti prodeji z důvodu, že město by si mělo zachovat vliv na to, co se bude v jeho centru dít – a prodejna knihy podle nich patří k rodinnému stříbru – silné argumenty zazněly proti prodeji městského majetku vůbec. Vedení radnice ale prodej podporovalo a prosadilo (je třeba naplnit příjmovou stranu rozpočtu) a nakonec se našla i většina zastupitelů, kteří prodej podpořili.

Dům byl nejdříve nabídnut nájemníkům za zvýhodněnou cenu. Podmínkou byl jejich stoprocentní zájem. K tomu nedošlo, protože jedna z nájemnic s koupí domu nesouhlasila. Došlo tedy na dražbu a dům má od jara nového majitele, resp. majitelku. Objekt byl ve veřejné dražbě dobrovolné, která se uskutečnila ve středu 19. května, vydražen za 7 390 tis. Kč. Jak uvedla Alena Radoušová, majitelka domu chce Knihu Českého ráje se stávajícím sortimentem v domě zachovat, nicméně vydražená suma za dům vybízí, jak se dalo předpokládat, ke zvýšení nájmu.

„Co se týká knihkupectví, po vzájemném ladění a dolaďování nakonec akceptujeme požadavek o něco vyššího nájmu jen za knihkupectví, než jsme platili městu za celý prostor obchodu. Horší je to s papírnictvím, které i s keramikou na chodbě v loňském roce sice ještě nevykazovalo ztrátu, ale už také ne zisk. Se zvýšením nájmu by už docházelo k propadu, proto se nájem prostoru nynějšího papírnictví se vstupní chodbou také krátce ocitl v inzerci realitky,“ uvedla Alena Radoušová.

 

Ke cti majitelky domu je podle ní třeba přičíst, že nabídky textilních obchodníků odmítla jako nevhodnou kombinaci s knihkupectvím. „Došlo tedy k dalšímu jednání a v zájmu zachování úrovně knihkupectví na zavedeném místě jsme prozatím kývli na požadavek nájmu nové majitelky, který platí od 1. prosince t. r., ovšem s tím, že se pokusíme během co nejkratší doby nabídnout prostor nynějšího papírnictví zájemci o pronájem se zbožím, které by se ke knihkupectví hodilo, případně jej vhodně doplňovalo. Papírnictví tedy v rámci knihkupectví končí, našim stálým zákazníkům se omlouváme,“ shrnula Radoušová. Výhodou případného zájemce o prostory stávajícího papírnictví je možnost rozšíření prodejního prostoru o téměř stejnou plochu do zadního traktu domu a pohodlného zásobování z Vejrichovy ulice.

 

Zdá se, že menším obchůdkům v centrech měst postupně zvoní hrana. „Často se mluví o výhodné poloze na hlavní třídě, ale dnes kam zákazník nedojede autem, tam už pěšky ani nedojde. Proti hovoří také na poměry supermarketů krátká prodejní doba. Klasické obchody mají otevřeno maximálně v sobotu dopoledne, a když vidíte plná parkoviště před supermarkety i v neděli, těžko tomu může malý obchodník konkurovat. Podívejme se na centrum Liberce, konkrétně Pražskou ulici – přehršle volných obchodů po otevření dalších velkých obchodních center. Další negativum je nesmírně ztížené zásobování obchodů v centrech měst, potažmo na pěších zónách. Když k tomu připočtete zvyšování nájmů, není se co divit, že se centra některých měst již citelně vylidňují. Jak se tomu bránit? Moc možností opravdu není, když i ve městech menších, než je Turnov, mají supermarket otevřený sedm dnů v týdnu. Posledním hřebíčkem do rakve malých kamenných obchodů jsou internetoví prodejci s dodáním zboží až domů za ceny, kterým nemůžete konkurovat. Dopady tohoto počínání ať si každý spočítá sám…“ uzavřela Alena Radoušová.

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.