KYTARISTÉ NAPŘÍČ ŽÁNRY ANEB NAPŘÍČ 2013

0

Myšlenkou „minifestivalu“ NAPŘÍČ je představit (nejen turnovským) divákům trochu jiné hudební žánry, které je doposud pouze jen míjely, ale i spojit zajímavé muzikanty z různých hudebních žánrů, kteří by se třeba na podiu nikdy nesetkali. Letos se víceméně shodou náhod sejdou v Turnově tři vynikající kytaristé, Jan Žamboch, Jan-Matěj Rak a Justin Lavash. Na své si tak tedy určitě přijdou milovníci klasické kytary, folkové, jazzové, ale i bluesrockové. Proto se letošní komorní festival „NAPŘÍČ 2013“ nese v duchu podtitulu „kytaristé napříč žánry“.

Večer zahájí frontman skupiny Žamboši, textař, skladatel, ale především vynikající kytarista Jan Žamboch, dvojnásobný držitel ceny Anděl za rok 2006 a 2009, čímž se skupina Žamboši stala jedinou skupinou, která získala Anděla za všechny své desky. Tentokrát ale Jan představí skladby ze své sólové desky Guitar & Forest. Zda bude opět oceněná Andělem, se uvidí na jaře. Guitar & Forest je u nás, ale i ve světě, ojedinělý projekt. Jan Žamboch je původním povoláním lesník, takže moc dobře ví, že každý les zní jinak, v každém je jiné světlo, v každém je dle ročního období jiná přírodní magie, kde žijí různí obyvatelé a tohle všechno dohromady hraje a zní věčnou lesní písní. Proto se vypravil do různých lesů (smrčiny, bory, doubravy, bučiny atd…) s kytarou a nahrávacím zařízením a pokusil se zachytit v několika minutách atmosféru místa, vždy v jednom měsíci, v jedné kytarové instrumentální skladbě. Ctil vlivy a „překážky“ okolí, teplotu, vítr a nahrál skladbu na jeden zátah, bez příkras a vymožeností moderních studií. Jen člověk, kytara a les.

Druhým vynikajícím kytaristou bude písničkář Jan-Matěj Rak. Na kytaru začal Jan-Matěj Rak hrát už ve svých pěti letech, ale klasická hudba ho tenkrát zaujala jen málo. V dospívání poslouchal a hrál nejen písničky svých oblíbených písničkářů, ale i starý rock’n’roll, dřevní mississippské blues, nebo ruskou, romskou, či židovskou lidovou hudbu. V té době začal i sám psát písničky a sbírat své první drobné úspěchy na písničkářských soutěžích a festivalech. Už by si byl myslel, že navždy zůstane pouze písničkářem, ale tehdy uslyšel něco, co jeho hudební život obrátilo naveskrz – hudbu Jaroslava Ježka. V žádných písničkách Jan-Matěj Rak dosud neslyšel takové harmonické postupy, tak neotřelé a přece jakoby důvěrně známé melodie, tolik krásy a umění v několika taktech. A od Ježka už nebylo daleko k zájmu o historickou hudbu obecně. Nejen hudbu Ježkovy doby, která nesmazatelně patří k modernímu českému mýtu o zlaté době první republiky, nýbrž i hudbu klasickou.
Jan-Matěj Rak tak v současné době má v repertoáru nejen své vlastní písničky a skladby, hudbu Jaroslava Ježka, ale i díla Bedřicha Smetany, Františka Kmocha, Antonína Dvořáka či Johanna Sebastiana Bacha. Rakovy koncerty se tak stávají ojedinělou příležitostí k nejrozmanitějším hudebním výletům napříč žánry.

Posledním hostem bude, jak jinak, než také vynikající kytarista Justin Lavash, britský rodák, žijící v Praze. Po rozpuštění své indie rockové kapely v Anglii v roce 1990, se přestěhoval do Francie, kde hrál po klubech blues a během několika let se stal virtuosem „vybrnkávacího“ stylu hry na kytaru. Spojením folku, blues a jazzu vytvořil svůj originální a dynamický styl, který doplňuje charizmatickým soulovým hlasem.
V Praze spolupracuje s Monikou Načeva, se kterou letos vydal nové CD s názvem „Milostný slabiky“. Justin dále spolupracuje s Lenkou Dusilovou, Vladimírem Mertou, bubeníkem Davidem Landštofem, se skupinou Sunflower Caravan a s dalšími. Natočil již tři alba (Harder and Harder, Fits and Starts a Slide), která se úspěšně prodávají v celé Evropě. V loňském roce pak vydal své nové CD „25 Years“, mapující jeho čtvrtstoletí trvající tvorbu. Je to první album, kde hrají a zpívají hosté a je opět kolekcí autorských písní, jež překračují hranice jednotlivých žánrů, ať již folk, blues, country, funk anebo new wave. To vše podpořeno Lavashovou až udivující technikou hry na kytaru a osobitými aranžováním, původním „řemeslem“ tohoto skvělého umělce.

Tyto tři výjimečné kytaristy můžete slyšet a jejich prsty na hmatnících vidět v pátek 29. listopadu od 19.00 hodin na velkém sále KC Střelnice v Turnově.  Vstupné v předprodeji 100 Kč, na místě 130 Kč.

Za sdružení Napříč s.o.s. se na vás těší Martin Holan

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.