Prodej několika bytových domů a domů s nebytovými prostory odsouhlasili po poměrně dlouhé a místy vzrušené diskusi turnovští zastupitelé na svém zářijovém zasedání. „Město čeká finančně náročný rok, napjatý rozpočet peníze z prodejů nemovitostí potřebuje. Navíc očekáváme propad v daňových příjmech města o 25 až 30 milionů,“ upozornil místostarosta Jaromír Pekař. Domy navržené k prodeji v příštím roce nejsou zatíženy žádnými břemeny, jako je například povinná „ochrana“ po čerpání dotace ad., město s nimi může volně nakládat.
Prodej domu čp. 280 v Hluboké ulici, kde v přízemí najdete známou Knihu Českého ráje, byl už jednou zastupiteli odmítnut, nyní se záměr vrátil k novému projednání. V domě je kromě prodejny ještě šest bytů, dům je navržen k odprodeji nájemníkům za 5,040 milionů Kč. V případě, že by nebyl zájem o odkoupení ze strany 100% nájemníků, má jít do veřejné dražby za 5,6 milionu. Zatímco vloni zastupitelé tento dům prodat odmítli, tentokrát s prodejem podmínečně souhlasili. Prodej se ale má uskutečnit pouze nájemníkům. Když z jejich strany nebude zájem, opět se vše vrátí k rozhodnutí zastupitelstvem. Pro tuto variantu hlasovalo 14 zastupitelů, což je minimální počet proto, aby byl návrh přijat.
Dům čp. 1129 v Nádražní ulici, kde je lékárna a tři byty, bude v případě zájmu 100% nájemníků prodán za 4,050 mil. Kč, jinak půjde do dražby s vyvolávací cenou 4,5 milionu. Prodej touto formou odsouhlasilo 14 zastupitelů.
Dům čp. 520 v bývalých kasárnách. V jeho přízemí je pobočka státního archivu, v patře je pět bytů, které si současní nájemníci vybudovali svépomocí v roce 1999 (mají bezplatný nájem do roku 2011). Zastupitelé 20 hlasy odsouhlasili prodej bytových jednotek nájemníkům za cenu stanovenou znaleckým posudkem a prodej nebytového prostoru v přízemí dražbou za minimální cenu 2,7 mil. Kč (převod tohoto nebytového prostoru se uskuteční až po vystěhování pobočky státního archivu).
Objekt současné Restaurace Šetřilovsko (čp. 904 v Aleji legií). Restaurace byla navržena k prodeji současně s přilehlou malou roubenkou formou veřejné dražby. Vyvolávací cena 4,450 mil. Kč. Zastupitelé prodej tohoto objektu neodsouhlasili. Podle starostky Hany Maierové se město pokusí hledat nového nájemce restaurace, protože ten dosavadní má smlouvu jen do konce roku. Je ale možné, že se prodej „Šetřilovska“ opět vrátí na pořad jednání zastupitelů. Řešena byla také budoucnost dožívajícího objektu ubytovny, která na restauraci navazuje. Objekt je ve velmi špatném technickém stavu, bylo rozhodnuto o jeho demolici.
Nejvíce vzrušená debata byla o prodeji dvou bytových domů v Bezručově ulici. V domě čp. 1396 – 1398 je 18 bytů, v přízemí je prodejna elektro. Nájemníci s prodejem za navržených podmínek nesouhlasí, jejich zástupce při jednání apeloval na zastupitele, že se zde jedná o porušení zákona, protože byty mají být přednostně nabídnuty nájemníkům. Další se pozastavovali nad vysokou cenou, která kopíruje v podstatě prodeje bytových domů z loňského roku v Nádražní ulici, kde také nájemníci protestovali (cena má být zhruba 10 tisíc Kč za metr čtvereční). Dům je ale evidován jako celek, není v současnosti rozdělen na bytové jednotky. Podle vedoucí odboru správy majetku turnovské radnice Ludmily Těhníkové bude na bytové jednotky rozdělen až v případě zájmu ze strany nájemníků. Nejtěsnější většinou 14 hlasů zastupitelé odsouhlasili, že v případě zájmu 90% nájemníků bude prodej uskutečněn jim, nebytový prostor bude prodán v dražbě. V případě, že zájem ze strany nájemníků bude nižší než 90%, dům má být prodán jako celek veřejnou dražbou dobrovolnou.
Jako poslední byl zastupiteli projednáván prodej domu čp. 1054 – 1055 v Bezručově ulici. V domě je 16 bytů, pouze jeden z nich je velikosti 3+1, ostatní jsou o velikosti 1+1 a 0+1. Podle nájemníků byli do domu v minulosti stěhováni sociálně slabí občané, velká část z nich jsou senioři. Nájemníci v dopise žádali zastupitele, aby jejich dům neprodávali. Tato prosba byla částečně úspěšná, dražba domu se neuskuteční. Zastupitelé 19 hlasy odsouhlasili prodej pouze nájemníkům. V případě, že z jejich strany nebude devadesátiprocentní zájem, vrátí se vše znovu k novému rozhodnutí zastupitelstvem.
Související články (celkem 13)
- KNIHA ČESKÉHO RÁJE V HLUBOKÉ ULICI ZATÍM ZŮSTÁVÁ, PAPÍRNICTVÍ VŠAK KONČÍ
- JAKOU CENU MÁ DŮM ČP. 280 V TURNOVSKÉ HLUBOKÉ ULICI? SEDM MILIONŮ TŘI STA DEVADESÁT TISÍC KORUN
- DŮM S PRODEJNOU KNIHY V HLUBOKÉ ULICI NAKONEC PŮJDE DO DRAŽBY
- MĚSTO PRODÁVÁ DALŠÍ BYTY, PRODEJ JEDNOHO BYTOVÉHO DOMU V BEZRUČOVĚ ULICI BUDE PŘEHODNOCEN
- „PAPÍRNICTVÍ“ NA HAVLÍČKOVĚ NÁMĚSTÍ PROJDE TŘETÍ DRAŽBOU
- MĚSTO PRODÁVÁ DALŠÍ ČÁST SVÉHO MAJETKU
- DRAŽBA DOMŮ PŘINESE PENÍZE DO MĚSTSKÉHO ROZPOČTU, NEJVĚTŠÍ DŮM VŠAK ZŮSTAL BEZ ZÁJEMCE
- PRVNÍ NÁJEMNÍCI V NÁDRAŽNÍ ULICI JIŽ OBDRŽELI NABÍDKY NA ODKOUPENÍ BYTŮ, DOMY V CENTRU MĚSTA BUDOU VYDRAŽENY
- DOMY S NEBYTOVÝMI PROSTORY PŮJDOU DO DRAŽBY
- AKTIVITA SE LIDEM V NÁDRAŽNÍ ULICI VYPLATILA, RADNICE ZMÍRNILA PODMÍNKY PRODEJE BYTŮ
- ZPŮSOB PRODEJE BYTOVÝCH DOMŮ V NÁDRAŽNÍ ULICI NÁJEMNÍCI POVAŽUJÍ ZA DISKRIMINAČNÍ
- MĚSTO PRODÁVÁ DALŠÍ ČÁST SVÉHO MAJETKU
- BYDLÍTE V MĚSTSKÉM BYTĚ? MĚLI BYSTE ZPOZORNĚT!