JAKOU CENU MÁ DŮM ČP. 280 V TURNOVSKÉ HLUBOKÉ ULICI? SEDM MILIONŮ TŘI STA DEVADESÁT TISÍC KORUN

0

Alespoň za tu cenu byl vydražen ve veřejné dražbě dobrovolné ve středu 19. května. V dražební místnost se proměnila „zasedačka“ radnice v ulici A. Dvořáka. Dražby se přímo zúčastnilo pět lidí, v roli diváků potom necelá dvacítka občanů (na veřejnou dražbu se může přijít podívat kdokoli). Prodej domu čp. 280 v Hluboké ulici, ve kterém sídlí známá Kniha Českého ráje Aleny Radoušové, patřil v poslední době k hodně přetřásaným turnovským tématům.

Dům je v majetku města, jeho prodej byl vedením radnice navržen především z důvodu potřeby finančních prostředků na pokrytí dalších investičních akcí (město se mj. finančně podílí na investici rekonstrukce kanalizace Čistá Jizera, stavbě dopravního terminálu, musí umořit dluh ze stavby KC Střelnice ad.). Zastupitelé o prodeji jednali opakovaně, někteří jsou proti prodeji městského majetku a zvlášť objektů s nebytovými prostory z principu (jde o dlouhodobý a trvalý příjem města), druzí váhali kvůli existenci vyhlášené prodejny knih, což svým způsobem patří i ke kulturní vybavenosti města, další byli pragmatičtí, tedy ve smyslu existence volného trhu a faktu, že soukromník se o svoji nemovitost stará lépe než město.

Stejně jako v případě prodejů ostatních domů s nebytovými prostory i v případě domu čp. 280 bylo nakonec odsouhlaseno pravidlo, že o zvýhodněné odkoupení nájemníky musí mít zájem sto procent z nich. Potom by jim byl dům prodán za 5 040 tis. Kč. V domě je kromě knihkupectví ještě šest bytů. O odkoupení neměli zájem dva nájemníci, ostatní byli pro. Radní města prý byli připraveni mimořádně vzhledem k důležitosti zachování knihkupectví přistoupit i na výměnu bytů v domě, aby to lépe vyhovovalo nájemníkům a ti dům mohli odkoupit. K dohodě mezi nájemníky ale bohužel nedošlo, proto 15 zastupitelů nakonec na březnovém zasedání zvedlo ruku pro návrh dům prodat jako celek veřejnou dražbou. Vyvolávací cena byla 5,5 mil. Kč. Nic již nepomohla ani občanská petice, kterou podepsaly desítky lidí, ani prosba majitelky knihkupectví Aleny Radoušové všem zastupitelům města, aby ještě o prodeji domu dál jednali.

 

To vše už je dnes minulostí. Dům byl vydražen za 7 390 tis. Kč. Podle Vítězslava Hoffmanna z liberecké společnosti 1. Dražební, a. s., proběhla dražba standardně a podle všech zákonných pravidel. Vydražitel musí peníze složit do tří měsíců. Jestli se také domluví s majitelkou knihkupectví a to bude v tomto domě pokračovat, nebo bude všechno jinak, je téma dalších měsíců, neboť knihkupectví má z pronajatých prostor pětiměsíční výpovědní lhůtu…

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.