HANY V TURNOVĚ I V ČESKÝCH KINECH

0

Těžko bychom v kulturní historii Turnova hledali podobnou událost. Na filmovém plátně se v několika rolích objevil jenom Mário Kubaš (Děvčátko, Pusinky, Bobule, U mě dobrý…), odkojený divadelním studiem Petra Hakena a zdejším gymnáziem, nový český film Hany má však možná ještě výraznější turnovskou tvůrčí stopu. Po premiéře v pražském prestižním kině Lucerna se tvůrci přesunuli do Turnova. Ve čtvrtek 8. května se před zaplněným zdejším kinem představili režisér Michal Samir a další dva Turnované, kteří se na jeho vzniku podíleli – Irena Kobosilová a Jaroslav Stuchlík. Kromě nich se turnovské premiéry zúčastnili Matěj Chlupáček a polský herec Michal Sieczkowski.

Přítomná náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Hana Maierová připomněla zázemí mladých tvůrců v turnovských divadelních či pohybových kroužcích pro děti a mládež, což podle ní může být dobrý odrazový můstek pro budoucí tvorbu. Když vzpomněla, jak Michal Samir kdysi ve stříbrném oblečku tančil v Ilmě, sál propukl ve smích, protože Samir zde dodnes má spoustu kamarádů a přátel ze základní školy a gymnázia, kteří si tuhle epizodu z jeho života dobře pamatují.

n201405142228_vakci_92_014_hany„Když jsem před více než deseti lety s rodiči odcházel natrvalo do Londýna, bylo to pro mě hodně těžké období. Turnov mně tehdy hodně chyběl,“ přiznal Michal Samir (*1985). Ten v Británii vystudoval filmovou režii se zaměřením na hereckou průpravu na prestižní Drama Centre London. Po několika krátkých filmech a celovečerním dokumentu Last Witness z druhé světové války se podílel jako herecký supervizor na celovečerním debutu Matěje Chlupáčka Bez doteku. Na jaře roku 2014 vstoupil do kin jeho debut Hany, film natočený v jednom jediném záběru, což na herce, kameramana i režiséra klade velmi vysoké nároky. Všechny scény se prakticky musí dopředu zkoušet stejně jako na divadle.

n201405142228_vakci_93_014_hany„Kromě toho, že film je točený takzvaně na jeden záběr, je to taková jízda nahoru dolů. Ve filmu nenajdete příběh, ani se tam neřeší nějaký velký problém, že jako někdo bere drogy a musí se z toho dostat, nebože někomu umřela maminka. Je to jednoduchý příběh o lidech, jako jsme my. Je to o láce, nenávisti i o věčném hospodském tlachání, ve kterém je moje generace opravdu výjimečná. Je to drama, ale chtěl bych, aby film diváci vnímali jako komedii. Jsou v něm asi tři desítky různých minipříběhů, něco je v něm určitě i z Turnova, třeba se poznáte,“ doplnil Michal Samir. Ten ještě před vlastním promítáním stačil poděkovat hlavně Petru Hakenovi, který byl u jeho hereckých začátků, ale i třeba Honzovi Baronovi Markovi a dalším lidem a lidičkám našeho města.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.