ZA ÚDRŽBU MĚSTSKÉ ZELENĚ ZAPLATÍ OD PŘÍŠTÍHO ROKU RADNICE VÍC

0

Celková plocha zeleně, která je udržována na náklady města, představuje nyní rozlohu 59 hektarů. Turnovská radnice měla v posledních letech vždy smlouvu s odbornou firmou, která zajišťovala pravidelné sekání trávy v parcích a na sídlištích, ošetřovala okrasné dřeviny a stromy. Dlouhé roky to byla místní firma Zahradnictví Hájek, v dalších letech potom firma Diké z Alšovic. V roce 2006 převzala údržbu veřejné zeleně společnost Krejčí úklid z Jablonce nad Nisou.

Tato smlouva končí posledního prosince tohoto roku. Na podzim radnice vyhlásila výběrové řízení. Nová firma, která se bude o zeleň v Turnově od ledna 2009 starat, se jmenuje Marius Pedersen, a.s., se sídlem v Hradci Králové – byla to také bohužel jediná firma, která se výběrového řízení zúčastnila! Město z veřejného rozpočtu za její služby zaplatí dvojnásobek letošní ceny, a sice 6 mil. Kč ročně.

 

„Je to skutečně dvojnásobek letošní částky, faktem ale je, že předchozí firma minulé výběrové řízení vyhrála především proto, že nastavila velmi nízké ceny. Díky tomu byla i nižní kvalita a četnost údržby zeleně a vícepráce jsme museli firmě stejně platit zvlášť,“ zdůvodňuje rozhodnutí radnice místostarosta Aleš Hozdecký. Podle něho je dohodnutá částka ve výši 6 mil. Kč ročně reálná a odpovídající potřebám města, mj. se zvýšila i plocha ošetřovaných pozemků. Firma bude mít nově smlouvu na dobu neurčitou, obsahovat bude ale daleko větší možnosti města, jak práci kontrolovat, případně postihovat, nebo smlouvu vypovědět.

 

Údržba 21 hektarů městské zeleně přišla v roce 1993 na 700 tisíc Kč, v roce 2000 radnice za údržbu 45 hektarů zaplatila 3,8 mil. Kč, za 46 hektarů v roce 2006 celkem 3 mil. Kč.

Péče o zeleň v Turnově má dlouholetou tradici, první část veřejných parků – dnešní Rývovy sady – byly založeny již v roce 1893. V roce 1926 město spolu se Spořitelnou a Okrašlovacím spolkem založilo park Farářství a v roce 1933 Nový park na Šetřilovsku. Novodobé zelené plochy jsou představovány především zelení v městských parcích a zelení v sídlištích. Turnov je také vlastníkem zhruba 19 ha lesů jako historického majetku obce.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.