KÁMEN A ŠPERK V ČESKÉM RÁJI 2011. AKCI NEGATIVNĚ OVLIVNILO POČASÍ I MALÝ ZÁJEM LIDÍ

0

Rychle se měnící počasí začátku letošního léta již negativně ovlivnilo spoustu akcí. Zejména první prázdninový víkend byl z tohoto pohledu přímo katastrofální. Ještě v sobotu dopoledne bylo sice poměrně chladno, ale alespoň slunečno, poté se zatáhlo a až do pondělí hustě pršelo a výrazně se ochladilo. Aktivity pořádané pod širým nebem byly na zrušení. To se týkalo i tradiční turnovské akce Kámen a šperk v Českém ráji, označované jako městské slavnosti.


Předchozí ročníky úvodní akce prázdnin se uskutečnily na náměstí, býval zde velký stan, ve kterém řemeslníci – brusiči, šperkaři, výrobci skleněných figurek a ozdob a další – předváděli příchozím svůj um. Akci doplňovalo tržiště a také kulturní program v duchu nějaké historické osobnosti. Zejména sobotní dopoledne a večerní program se těšily velkému zájmu návštěvníků regionu i domácích. Letos se akce přesunula do areálu muzejní zahrady a Kamenářského domu. Byla situována do doby 19. století, tedy do historické epochy, která turnovskému kamenářství nejvíc sedí. Do přípravy byla věnována spousta energie, času i peněz.

n201107071303_zap_186_2011_kamenZahajovací průvod se nesl v noblesním duchu v podobě kostýmovaných účastníků, tržiště u muzea i ukázky řemeslníků v Kamenářském domě byly připraveny bezchybně. Zájem ze strany návštěvníků byl však oproti minulým ročníkům mizivý. Když se k tomu přidalo i počasí, muselo zejména v neděli dojít ke změnám v programové nabídce, trhovci již druhý den nepřijeli…

Nezájem především ze strany místních je možná na větší zamyšlení. Turnov se profiluje jako město kamenářů a šperkařů. Není to jen zbožné přání? Kolik procent obyvatel vlastně šperkařství a kamenářství zajímá? O těchto širších souvislostech se ve svém příspěvku zamýšlí hlavní organizátorka akce – Eliška Gruberová:

 

n201107071304_zap_188_2011_kamenTURNOVSKÉ KAMENÁŘSTVÍ VERSUS AKCE KÁMEN A ŠPERK

Alespoň na všech propagačních materiálech a v knihách se ve spojitosti s Turnovem uvádí, že je městem drahého kamene, městem drahokamů s dlouholetou tradicí. Již po dvě desetiletí probíhá v prvních třech červencových týdnech zajímavý cyklus akcí Kámen a šperk v Českém ráji s mezinárodní účastí. Že o tom nevíte, či víte, ale nikdy jste se nezúčastnili? Je tomu asi i proto, že tento cyklus akcí je určen pro úzkou skupinu lidí a návštěvníci či případní zájemci se nemají možnost podívat, jak se kameny zpracovávají, jak z nich vznikají šperky… Na jednu stranu se není čemu divit, vždyť řemeslníci a účastníci workshopů pracují s drahými kovy, drahokamy a ohněm. Pracuje se v ateliérech, je to jemná práce a pustit sem návštěvníky obnáší spoustu rizik.

 

Je tomu již sedm let, kdy jsme přišli s myšlenkou, jak by se na práci kamenářů a šperkařů mohlo podívat více lidí. Vznikla víkendová akce Kámen a šperk v Turnově, která tento celý cyklus akcí zahajovala a před zraky lidí kamenáři a šperkaři předváděli svoji zručnost, práci na brusu, různé úkony při výrobě šperků.

 

n201107071304_zap_187_2011_kamenPro zatraktivnění a přiblížení kamenářské tradice v tomto městě se víkendová akce vždy odehrávala na pozadí historické události, která se v Turnově stala, či se mohla stát. Kulturní program byl doplněn tržištěm. A tak v rámci minulých ročníků  Turnov „navštívili“ (schválně píši do uvozovek) Karel IV. (byl to právě on, kdo podle kroniky Václava Hájka z Libočan nechal pod krkonošskými horami hledat drahé kameny do svých kaplí…), Rudolf II. (milovník drahých kamenů, alchymie a magie s nimi spojené, umění a všeho krásného), Johanka z Krajku (žila v nedaleké Mladé Boleslavi a přijížděla na svůj zámek Hrubý Rohozec) či Albrecht z Valdštejna.

 

Letošní rok nebyl poprvé spojen s konkrétní osobností, ale s minerálem – pro Turnov významným českým granátem. A protože dle historických pramenů dochází k rozvoji zpracování tohoto minerálu právě ve druhé polovině 19. století, kdy zde vznikají továrny na zpracování drahých kamenů a kdy byla založena odborná kamenářská škola, městské slavnosti nesly název: Český granát a 19. století. Připomenout měly i továrníky a lidi spojené se zpracováním drahých kamenů.

 

n201107071304_zap_189_2011_kamenJe pravda, že letošnímu ročníku počasí nepřálo, ale stejně… Již k samotnému průvodu, který na zahájení městských slavností procházel z náměstí do areálu muzea, kde se letošní akce konala, se mnoho lidí nepřidalo. A ti, kteří následně akci navštívili, nebyli většinou zdejší, ale lidé z okolí i vzdálenějších měst.

 

Myslím, že je to škoda. Kde máte možnost vidět řezbu do kamene, broušení či rozřezávání achátových pecek, vytváření výbrusů, ketlování, kompletaci šperků či vytváření šperků z kostí, spojení kosti s drahým kamenem a další zajímavé kombinace. A to vše zadarmo. Akce v letošním roce byla doplněna tržištěm, kulturním programem, dílnami pro děti a nechyběly ani dva rýžovací stoly. Ty mají úspěch vždy. I v neděli, kdy pro nepřízeň počasí musela být část programu zrušena, byly rýžovací stoly přesunuté pod přístřešek stále plné zájemců o vyrýžování českých granátů.

 

n201107071304_zap_190_2011_kamenNa večerní program přišla jen hrstka diváků. Byla zima, chvílemi mrholilo a je pravda, že v televizi dávali na Primě Titanik, na jedničce Silvestr za oponou, Nova vysílala animovaný film USA. A díky digitálnímu věku bylo možností bezpočet. Lidé nepřišli. Je to škoda, neboť v průběhu jedné hodiny se v komponovaném pořadu představili všichni účinkující celého dne. Ano, v atriu muzea jste nemohli vidět L. di Capria, K. Winsletovou ani Karla Šípa, ale na ně se můžete podívat kdykoli. Turnovany nepřilákal už ani ohňostroj.

 

Je Turnov ještě městem drahého kamene? Kolik je zde kamenářů a šperkařů, kteří se tímto oborem zabývají a jsou na něj hrdí? Chtějí vůbec, aby se o nich vědělo? Chtějí lidem ukázat, co dovedou? Kam se ubírá to slavné (opravdu slavné?) turnovské kamenářství?

 

Mám z toho trochu pocit zmaru, deprese a pesimismu. Je vůbec potřeba akci spojenou s historickou tradicí Turnova pořádat? Je dnes ještě o kamenářství a šperkařství zájem? Je potřeba tuto tradici připomínat, nebo to nechat běhu času ve stylu „co bylo, to bylo?“ Já nevím. A vy?

 

Eliška Gruberová

vedoucí odboru cestovního ruchu MěÚ Turnov

E.Gruberova@info.turnov.cz

201107071305_zap_191_2011_kamen

Související články (celkem 12)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.