TURNOVSKÁ SYNAGOGA MÁ ZA SEBOU PRVNÍ ROK PROVOZU

0

Synagoga v turnovské Krajířově ulici má za sebou první rok provozu. Slavnostně otevřena byla v listopadu 2008. V roce 2009 byla přístupná v dubnu a v říjnu o víkendech a svátcích, od května do září celý týden kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Prostory synagogy navštívilo celkem 2687 lidí. Proběhlo zde osm koncertů, sedm přednášek, jeden literární pořad, tři výstavy včetně jedné slavnostní vernisáže, tři besedy s významnými osobnostmi, jedna židovská bohoslužba reformního ritu a nejméně 22 vzdělávacích akcí. Synagoga byla zapojena i do připravené prázdninové nabídky Magický Turnov, tj. středeční noční prohlídky prostor synagogy s netradičním výkladem a úterními návštěvami židovského hřbitova.

Nejvíce návštěvníků do synagogy přišlo v červenci (465), následovaly srpen (441) a červen (398), ale například i v říjnu sem přišlo 222 lidí, což je velmi příjemné zjištění.
Synagoga také získala ocenění vyhlašované Libereckým krajem, stala se Stavbou roku 2009 a obdržela i Cenu sympatie.

 

n200911191209_zap_509_09_synagogaPrvní sezona v této krásně rekonstruované stavbě, která v dřívějších letech sloužila jako skladiště, tedy z našeho pohledu proběhla úspěšně. O spokojenosti návštěvníků svědčí i zápisy v návštěvní knize a děkovné maily. Interpreti koncertů chválili vynikající akustiku, která umožňuje vystupovat bez technické podpory hudebních nástrojů. Byla vydána aktualizovaná tiskovina pro návštěvníky „Synagoga a židovský hřbitov v Turnově“.

 

n200911191209_zap_510_09_synagogaVše ale nelze měřit jen penězi a statistickými údaji o návštěvnosti. Opravená synagoga se stala součástí života našeho města. Je nejen novým kulturním stánkem, ale i vyjádřením úcty k židovské kultuře, která spoluvytvářela historii Turnova. 

Poděkování patří Terezii Dubinové, správkyni synagogy, která ji svým přístupem uvedla do podvědomí veřejnosti, ale i ostatním, kteří se na letošním provozu podíleli. Poděkování patří turnovské firmě Květiny Dana a Michaela, která věnovala krásné květinové dary interpretům v rámci pořádaných koncertů. Poděkování patří vám všem, kteří jste se připravených pořadů zúčastnili.

 

Eliška Gruberová

odbor cestovního ruchu MěÚ Turnov

e.gruberova@info.turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.