RADARY JSOU VYPNUTÉ

0

I když na Turnovsku stojí u hlavních komunikací několik radarů měřících rychlost, mají v současné době jen preventivní funkci. Jsou vypnuté, rychlost neměří, řidiče, kteří kolem projedou třeba stovkou, nevyfotografují. Ve veřejnosti se to již většinou ví, oficiálně z pochopitelných důvodů ale nikdo kompetentní o této skutečnosti neinformoval. I vypnuté rady slouží jako strašáci na poli především jako výstraha, která funguje. I u nefunkčního radaru řidiči zvolní…

„Všechny radary na Turnovsku byly vypnuté hned 1. ledna,“ uvádí vedoucí odboru dopravy MěÚ v Turnově Pavel Vaňátko. Důvodem je zákonná změna, která od ledna tohoto roku sice dál umožňuje městské a státní policii rychlost měřit, ale nově musí být místo měření označeno přenosnými dopravními značkami v případě, že měření provádí městská policie. Podoba těchto dopravních značek je sice ve vyhlášce z roku 2001 popsána, ale chybí jejich vyobrazení. „Nikdo neví, jak mají tyto značky vypadat, pouze z vyhlášky vyplývá, že první musí být umístěna na gumovém podstavci v určité vzdálenosti před radarem a druhá na konci měřeného úseku,“ přibližuje Vaňátko. Než tohle bude vyjasněno, budou radary vypnuté. V případě, že vyhláška nebude změněna, dají se problémy očekávat i po opětovném zapnutí radarů, protože značky nebudou napevno připevněny u krajnice a v podstatě s nimi bude moci kdokoli manipulovat.

 

Radary byly vypnuté také ve městech v okolí, v evidenci výrazně ubylo řidičů, kteří byli v lednu a v únoru pokutováni za rychlou jízdu. Městský rozpočet také kvůli těmto nejasnostem přijde o slušnou sumu peněz. Jen v loňském roce byly za překročení rychlosti měřené radarem uděleny pokuty ve výši 3,5 mil. Kč. Z této částky zhruba 28 procent zůstává radnici, zbytek jde podle smlouvy soukromé firmě, která radary na své náklady instaluje. Městský rozpočet v Turnově tak v případě, že radary zůstanou vypnuté po celý rok, přijde zhruba o milion korun.

 

„Máme připravena další místa, kde by měly stát nové pevné radary na měření rychlosti. Jeden má být v Přepeřské ulici, jeden v Nádražní u Koloniálu u Roubíčků, třetí v Mašově na Kalužníku a poslední v Malé Skále. Přípravné práce běží dál, samotná realizace ale z pochopitelných důvodů bude zatím pozastavena,“ uzavřel vedoucí odboru dopravy.

 

Na Turnovsku nyní stojí šest „nefunkčních“ radarů: jeden ve Ktové, dva v Radvánovicích, v Turnově v ulici 5. května, v Bezručově ulici a na silničním průtahu městem ve směru od Liberce. První radar v ulici 5. května byl instalován na jaře 2007.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.