ZÁŘIJOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

(Aktualizováno) Besedy, divadelní představení, koncerty, cestovatelské kluby, ale také v pořadí už desátá obnovená pouť na Prackově, Hruboskalské slavnosti, putování pro děti a dospělé, oslavy 150. výročí narození prof. Pekaře a posvícení na Dlaskově statku a také třeba vernisáž výstavy fotografií Viléma Heckela ke stému výročí jeho narození…

Úterý 1. až pátek 4. září
* ZAHÁJENÍ PROVOZU V NOVÉM ŠKOLNÍM ROCE. Ukázkové lekce dopoledních kurzů, otevřená herna. Centrum pro rodinu Náruč, Skálova 540, Turnov, www.naruc.cz.

Středa 2. až středa 9. září
* BALENÍ UČEBNIC. Pomůžeme školákům obléknout učebnice do nového obalu. Kvalitně a na míru do pevné folie. Využijte této nabídky v dětském oddělení knihovny. Tato naše služba je určena všem školákům.

Pátek 4. září
* PAVLA TOMICOVÁ – talk show HVĚZDNÁ SETKÁNÍ v KD Tatobity. Moderovaný večer se známými osobnostmi uměleckého a veřejného života. Cena vstupenek 190 Kč. Začátek vždy v 19.00 hodin v sále KD v Tatobitech. Předprodej vstupenek na obecním úřadě.

Sobota 5. září
* Oslavy k 75. výročí osvobození Československa spojené s brannou soutěží ANTIMONY v Rovensku pod Troskami. V rámci oslav se koná výstava v sále radnice do 11. září, během dne se můžete těšit na výstavu bojové techniky na náměstí, fotolety vrtulníkem, koncert hudební skupiny a historickou ukázku z květnových dnů roku 1945. Vstup volný, občerstvení zajištěno.

Neděle 6. září
* KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA SYNAGOGY, BÝVALÉ ŽIDOVSKÉ ČTVRTI A ŽIDOVSKÉHO HŘBITOVA. Synagoga Turnov se zapojila do Evropských dnů židovské kultury, které začínají 6. září a pokračují v průběhu celého měsíce. Cílem již dvacátého prvního ročníku Evropského dne židovské kultury, je sblížení židovské a nežidovské společnosti, ale také ochrana židovského kulturního dědictví. Téma letošního ročníku je „Židovské cesty“. Začátek prohlídky ve 14.00 hodin.

Úterý 8. září
* VEČER NA SBOŘE: PETR VYDRA. Autorský večer moderátora, dramaturga, herce a spisovatele Petra Vydry a uvedení jeho nové knihy Hlas a jiné povídky. Hudební doprovod Ondřej Halama, večerem provází Eva Kordová. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin, vstup zdarma.

Čtvrtek 10. září
* KAZACHSTÁN & UZBEKISTÁN. Cestovatelé z BEERwith TRAVEL představí své zážitky z jejich asijského putování. Pobočka knihovny na nádraží ČD Turnov II od 17.00 hodin.
* VILÉM HECKEL 100. Západočeské muzeum v Plzni připomnělo v roce 2018 sté výročí narození mimořádného fotografa a člověka Viléma Heckela retrospektivní výstavou, která přilákala pozornost jak návštěvníků, tak médií. Výstava je dílem kurátorky Markéty Formanové ve spolupráci s rodinou Viléma Heckela a představuje jednotlivé části tvorby tohoto výjimečného fotografa v kontextu s jeho životní cestou, která skončila tragicky v roce 1970 při expedici na horu Huascarán. Výstava bude v turnovském muzeu instalována v souvislosti s nedávno otevřenou stálou expozicí horolezectví a také jako předzvěst síně Viléma Heckela, jejíž realizaci v muzeu připravujeme.
Slavnostní zahájení výstavy ve čtvrtek 10. září v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 1. listopadu.
Současně bude v Kamenářském domě otevřena výstava: JOSEF PEKAŘ A JOSEF VÍTĚZSLAV ŠIMÁK V ZAJETÍ MÚZ. V letošním roce uplyne 150 let od narození dvou významných českých historiků, turnovských rodáků – Josefa Pekaře a Josefa Vítězslava Šimáka. Jejich osobnosti si připomeneme z poněkud netradičního úhlu. Je poměrně známo, že Josef Vítězslav Šimák psal básně, ale už méně se ví, že Josef Pekař byl nadšeným fotografem. A právě tyto dva jejich koníčky výstava návštěvníkům přiblíží. Výstava potrvá do 15. listopadu.
* TEMNÉ STRÁNKY HISTORIE: HYGIENA A ZDRAVÍ VE STŘEDOVĚKU. Závěrečná přednáška cyklu Temné stránky historie bude věnována zdraví a s ním úzce spojené hygieně. Přednáší PhDr. Jiří Zoul Sajbt. Sálek ICM v Knihovně A. Marka od 18.00 hodin.
* BELCANTO V OPEŘE A MUZIKÁLU. V průběhu koncertního představení se na pódiu představí hvězdy mezinárodní operní a muzikálové scény pod vedením dirigenta Leoše Svárovského a za doprovodu 70členného orchestru. Hvězdy jako Tereza Mátlová, Daniel Hůlka, Vladimír Chmelo či Peter Berger uvedou známé skladby Antonína Dvořáka, W. A. Mozarta, Karla Svobody a dalších. Park zámku Sychrov od 19.00 hodin.

Sobota 12. září
* VALDŠTEJN SLOVA A HUDBY. Komponovaný pořad slova a hudby na motivy hradu Valdštejna. Citace literárních textů a básní Eva Kordová, hudební doprovod skladatel a varhaník Radek Rejšek, kytarista Petr Kostka a klavíristka Hana Pernicová. Kaple sv. Jana Nepomuckého od 14.00 hodin.
* HRUBOSKALSKÉ SLAVNOSTI. Louka u Libuňky od 14.00 hodin. Vystoupení dětí, trénink psů pro canicross, vystoupení taneční skupiny Keltský tygr, laserová show a ve večerních hodinách ohňová show. Pro děti jsou připraveny soutěžní disciplíny se závěrečnou sladkou odměnou, ale také skákací hrad, nebo jízda koňským spřežením. K tanci a poslechu zahrají skupiny Duo BigBand a Lessyho woheň.

Neděle 13. září
* VÝTVARNÁ PODZIMNÍ, KAMÍNKOVÁ A ŠIŠKOVÁ DÍLNA. Tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi bude zaměřena na výrobu z přírodních materiálů a darů podzimu a také budeme malovat na kameny. Těší se na všechny naše lektorky Eva Šrajerová, Simona Bakešová a akademická malířka Eva Mastníková. Dětské oddělení knihovny A. Marka v Jeronýmově ulici od 10.00 hodin.
* X. OBNOVENÁ PRACKOVSKÁ POUŤ. Prackov pod Kozákovem, kaplička P. Marie od 14.00 hodin. Promluva, zpěv a kytara Roman Hampacher, pěvecký sbor Gospel Generation z Jablonce nad Nisou, vystoupí i písničkářka z Českého ráje Marie Špačková. Trh s regionálními výrobky, atrakce pro děti, občerstvení. Zve Spolek přátel prackovské kapličky.

Pondělí 14. září
* UTAJENÁ ZEMĚ HORNÍ DOLPO HIMÁLAJE. Cestopisná přednáška Pavly Bičíkové plná vyprávění, nádherných fotografií a videí z její dvacetidenní cesty přechodu Himálají. Klubovna penzionu Výšinka od 14.00 hodin, program bude zopakován vždy ve stejnou dobu 16. září v klubovně DD Pohoda a 17. září v KAS penzionu Žižkova.

Úterý 15. září
* SEBEMOTIVACÍ KE ZDRAVÍ A ŠTÍHLOSTI. Mnoho lidí ví, co by se mělo a nemělo, ale aby to opravdu začali dělat, k tomu pochopení nestačí. Je třeba trefit jejich emoce. Hokejový trenér, manažer a autor řady knih, který se již více než 25 let zabývá sportovní psychologií a mentálním koučinkem Marian Jelínek proto mluví o koučinku emocí místo koučinku mentálním. O zdraví a životním stylu, KC Střelnice – velký sál od 17.00 hodin, vstupné v předprodeji 290 Kč, na místě 350 Kč

Čtvrtek 17. září
* GENERÁL ANDOR ŠÁNDOR – beseda na téma Jak bezpečný je svět, ve kterém žijeme? Pobočka knihovny na nádraží v Turnově II od 17.00 hodin.
* PŘÍBĚH OPRAVDOVÉHO HERCE. Příběh hry je inspirován skutečným příběhem úspěšného českého herce, který se v roce 1949 dobrovolně stal spolupracovníkem StB. Díky svému mužnému vzhledu sváděl ženy, které chtěli estébáci kompromitovat, aby je mohli vydírat. Hru napsal pro Absintový klub Les v Ostravě (slavný kulturní undergroundový klub) současný a oceňovaný dramatik Tomáš Vůjtek, který se ujal také režie. Abonentní divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 320 Kč, na místě 360 Kč.


Pátek 18. září

* VECHTROVNA, Rakousy – na cyklostezce Greenway Jizera, koncert: Ovčie Kiahne a Makule. Začátek v 19.00 hodin.
* HELENA VONDRÁČKOVÁ: VZHŮRU K VÝŠKÁM. Původně jarní česko-slovensko-americké turné legendy české populární hudby se konečně rozjíždí. Během koncertu zazní největší hity a oblíbené skladby, jako hosté vystoupí taneční skupina Tap Academy Prague, kterou vede mistr světa ve stepu Tomáš Slavíček, Olga Lounová a samozřejmě Charlie Band. KC Střelnice, velký sál od 19.00 hodin, vstupné dle místa sezení od 590 Kč

Sobota 19. září
* PRINCEZNA KONVALINKA A KRÁLOVSKÉ HÁDANKY. Pohádkový cyklus Mámo, táto, pojďte se mnou do divadla! zahájí svou další sezonu. Pohádku vhodnou pro děti od tří let přiveze Divadlo Pohádka z Prahy. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin, vstupné 60 Kč.
* POUŤ V PELEŠANECH. Od 10.00 hodin na hřišti 400 metrů před parkovištěm hradu Valdštejn. Občerstvení, střelnice, houpačky, skákací hrady, malování na obličej ad. Od 13.00 do 15.00 hodin proběhne PUTOVÁNÍ S VEČERNÍČKEM. Čeká vás zábavná cesta plná večerníčkovských postaviček, hádanek, soutěží a překvapení. Vhodné i pro kočárky. Děti a rodiče srdečně zve SDH Pelešany.
* NOČNÍ STRAŠIDELNÝ LES V JENIŠOVICÍCH. Těšit se zase můžete na spoustu živých strašidel, ale i neživých exponátů. Start je na koupališti v Jenišovicích. Od 18.00 do 19.30 hodin startují malí a bojácní, od 19.30 do 21.00 hodin větší a nebojácní. Startovné 50 Kč/dítě od 4 let a dospělý. V cíli pro každé dítě diplom. Doporučujeme jít trasu bez baterky, bude opět nasvícena svíčkami a lampiony. Občerstvení zajištěno. Parkování přímo u koupaliště. Prosíme o rezervaci času startu na e-mail: jitka.kr@centrum.cz – díky rezervacím nebývají na startu takové fronty. Vzhledem k omezením ohledně covid-19 prosím sledujte naše stránky www.jenisovice-detem.cz.

Neděle 20. září
* VARHANNÍ KONCERT ZDEŇKY NEČESANÉ. Vedoucí varhanního oddělení ZUŠ z Mladé Boleslavi vystoupí v hradní kapli se svými bývalými žáky od 14.00 do 15.00 hodin. Hrad Valdštejn.

Úterý 22. září
* POHÁDKOVÝ PODVEČER: Barevné pohádky. První podzimní pohádkový podvečer je věnován postavě Večerníčka k jeho 55. narozeninám. Hraje Divadlo Rolnička Jarmila Enochová. Dětské oddělení knihovny A. Marka v Jeronýmově ulici od 16.00 hodin.
* VEČER NA SBOŘE – HISTORIK JOSEF PEKAŘ. Přednáška o životních osudech známého historika a rodáka našeho města v podání Pavla Mlejnka. Hudební doprovod Kristýna Verichová a Petr Kostka. Koná se v rámci 150. výročí narození Josefa Pekaře. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin.

Středa 23. září
* PAVEL CHLUM: LAOS. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 90 Kč.

Čtvrtek 24. září
* CESTOVATELSKÝ ČTVRTEK: Na babettě do Gruzie. – z důvodu nepříznivé epidemiologické situace je akce zrušena (aktualizace 24.9.) Nadšený cestovatel a student Filip Tomášek se v létě 2019 vydal sám na staré babettě na dobrodružnou cestu přes východní Evropu do Gruzie a zpět. Sálek ICM knihovny A. Marka od 18.00 hodin.

Pátek 25. až pondělí 28. září
* SVATOVÁCLAVSKÁ POUŤ V ROVENSKU POD TROSKAMI:
– Pouťové atrakce a stánky na rovenském náměstí (do 27. září).
– V pátek 25. září – Svatováclavský koncert od 18.00 hod. v kostele sv. Václava v Rovensku p.Tr., vstupné dobrovolné. Vystoupí vynikající sopranistka Karolína Cingrošová s kolegy Ludmilou Juránkovou (varhany) a Miroslavem Laštovkou (trubka), mluvené slovo Václav Žmolík. Pořádá Okrašlovací spolek v Rovensku pod Troskami ve spolupráci s Městem Rovensko p. Tr.
– Neděle 27. září od 9.30 hod. mše svatá v kostele sv. Václava.
– Pondělí 28. září od 10.00 hod. Poutní mše svatá ke cti sv. Václava, která bude obětována za město a občany k příležitosti zahájení jubilejního roku 650 let města Rovensko p. Tr., s doprovodem varhan Ing. Petra Chaloupského a Tedeum Laudamus se Svátostním Požehnáním spojené s tradičním Svatováclavským průvodem a zasvěcení města a farnosti Matce Boží. Průvod projde od kostela k radnici na náměstí, kde zdejší pan farář požehná městu a všem občanům a poutníkům. Mše i průvodu se má zúčastnit argentinský velvyslanec J. Excelence Roberto Salafi.

Sobota 26. září
* OSLAVY 150. VÝROČÍ NAROZENÍ PROF. JOSEFA PEKAŘE (1870-1937), rodáka z Malého Rohozce. Od 9.00 hodin je otevřen areál Dlaskova statku. Od 10.00 hodin zde proběhne slavnostní otevření Naučné stezky Josefa Pekaře, následuje pěší túra z Dolánek do Malého Rohozce s představením jednotlivých panelů. V 11.30 hodin zde (Malý Rohozec – Na Černavě) bude odhalen historikův pomník, zazní premiéra skladby Martina Hyblera „Pohled do starobyla“. Následuje pěší túra do Jenišovic, kde u Pekařova hrobu proběhne ve 13.30 hodin pietní akt. Pro návštěvníky bude otevřena věž kostela.
Následuje program v areálu Pivovaru Rohozec. Od 13.30 do 15.30 zde hraje Duo BigBand, od 15.00 hodin je na programu promítání dokumentu „Historik Josef Pekař“ z roku 2005 za účasti autorů Na film naváže přednáška o prof. Pekařovi (dr. Marek Fapšo z FF UK). V areálu pivovaru bude též možné zakoupení upomínkových předmětů k oslavám.
(V Kamenářském domě v areálu muzea probíhá také výstava „Josef Pekař a Josef Vítězslav Šimák v zajetí múz.)
* POSVÍCENÍ NA DLASKOVĚ STATKU. – rozhodnutím pořadatele byla akce zrušena z důvodu nárůstu počtu nemocných s koronavirem… (aktualizace 15.9.)
Akce již tradičně uzavírá letní návštěvní sezonu na statku. Celodenní program doplní představení nositelů titulu Mistr rukodělné výroby Libereckého kraje, kteří byli nominováni na tento titul v roce 2019. Chybět samozřejmě nebude ani řemeslnický trh a tradiční posvícenské občerstvení.
Brána Dlaskova statku se pro návštěvníky otevře v 9.00 a uzavře v 17.00 hodin.
Program:
10.00 Divadlo Kozlík – Perníková chaloupka
11.00 Divadlo Kozlík – O neposlušných kůzlátkách
12.00 Folklorní soubor Šafrán, Jablonec nad Nisou
13.00 Strojení do kroje a představení krojových součástek
14.00 Předání titulu Mistr tradiční rukodělné výroby LK za rok 2019
14.30 Divadlo Kozlík – Červená karkulka
15.30 Portrait – bluegrass, folk, Praha
* NAROZENINY VÉVODY ALBRECHTA Z VALDŠTEJNA. – z důvodu nepříznivé epidemiologické situace je akce zrušena (aktualizace 24.9.) Využijte možnost setkat se s významnou historickou osobností. K příležitosti svých narozenin na hrad Valdštejn zavítá sám vévoda Albrecht z Valdštejna (od 13.00 do 16.00 hodin).
* STARÉ FILMOVÉ MELODIE. Recitál Jiřího Bartoně. Galerie sychrovského zámku od 18.00 hodin. Jednotné vstupné 190 Kč, předprodej: www.zamek-sychrov.cz.
* JAK CHUTNÁ HUDBA A JAK ZNÍ DOBRÉ JÍDLO? – z důvodu nepříznivé epidemiologické situace je akce zrušena (aktualizace 24.9.) Československé kvarteto hudebníků představuje nevšední spojení hudby a gastronomie v programu Hudba na talíři. V nabídce jsou staré i nové židovské písně, autorské písně ovlivněné koloritem židovské kultury, recepty a možnost některé zajímavosti židovské kuchyně ochutnat. Synagoga v Krajířově ulici od 18.00 hodin, vstupné 140 Kč.

Středa 30. září
* ANNA HANUŠ KUCHAŘOVÁ – autorské čtení z knihy Od slackline k tiché radosti. Návštěvníky čeká překvapení na plátně a kniha k zakoupení. Muzeum Českého ráje v Turnově, expozice Horolezectví od 19.00 hodin, vstupné 50 Kč.
* DUO JAN ADAMUS & ZBYŇKA ŠOLCOVÁ – KRÁLOVSKÁ HARFA A KOUZLO HOBOJE. Zahajovací koncert nové sezony Turnovských hudebních večerů. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 140 Kč, na místě 170 Kč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.