OSLAVY 100 LET OD ZALOŽENÍ SOKOLA PĚNČÍN

0

V sobotu 15. června proběhla v Pěnčíně oslava 100. výročí založení místní Tělovýchovné jednoty Sokol. Do zdejšího útulného sportovního areálu přijali pozvání k sehrání přátelského fotbalového utkání hokejisté Bílých Tygrů Liberec. Ve 14.00 hodin oslavu zahájili předseda Sokola Čestmír Škréta spolu se starostou obce Karlem Bičíkem.

Nejprve na travnatou plochu vyběhli žáci fotbalového FK Turnov spolu s žáky hokejového BHK Turnov, aby předvedli něco ze svého fotbalového umění. Žáci poté doprovodili na travnatou plochu liberecké hokejisty a místní fotbalisty. Ještě než exligový rozhodčí Pavlín Jirků pískl do píšťalky, předal hlavní manažer krajského fotbalového svazu Jan König pěnčínským fotbalistům pohár pro vítěze I. B třídy – západ a popřál jim hodně úspěchů v I. A třídě.

Předzápas žáků Turnova

Pak už začalo parádní fotbalové představení. Liberečtí hokejisté nastoupili v této základní sestavě: Petr Kolmann – Jan Ordoš, Ronald Knot, Radan Lenc, Petr Jelínek, Martin Láska, Michal Bulíř (C), Tomáš Nezbeda, Marek Zachar, Aleš Vladyka a Filip Pešan. Náhradníky byli Marek Shwarz, Tomáš Havlín, Ondřej Chrtek, Vítek Jančařík a Vratislav Kunst. Na lavičce byli také týmoví lékaři Lukáš Derner, Jakub Valský a Tomáš Filippi.
Domácí nastoupili s Martinem Semenským v bráně, a před ním hráli Josef Šerpán, Tomáš Mendlík, David Primásek, Jiří Žďárský, Jiří Mikula, Jan Škréta (C), Daniel Škréta, Michal Matějíček, Tomáš Bárta a Pavel Stach. Náhradníky byli Jindřich Škréta, Jan Zdražil, Jiří Brož, Martin Kratochvíl, Čestmír Škréta, Pavel Mizera, Aleš Rösler, Václav Lochman a Jaroslav Bárta.

Pohár pro vítěze I. B třídy

Fotbal se hrál v přátelském duchu a všichni aktéři ze sebe vydali to nejlepší ze svého fotbalového umění. O zábavu se staral zejména legendární hlavní sudí Pavlín „Paša“ Jirků, kterému od moderátorského pultu zdatně sekundoval Jan Havlíček, frontman hudební skupiny De Bill Heads. Diváci tak mimo jiné poprvé v historii Pěnčína viděli v akci „video rozhodčího“ a v průběhu druhého poločasu i seskok parašutistů. Zápas, který vidělo asi 700 diváků, nakonec skončil remízou 5:5, po poločase 3:2. Branky Pěnčína vstřelili Tomáš Bárta (2), Daniel Škréta, Čestmír Škréta a Tomáš Mendlík. Za hosty pak skórovali Michal Bulíř (2), Tomáš Nezbeda, Martin Láska a Marek Zachar. V penaltovém rozstřelu byli úspěšnější domácí fotbalisté v poměru 5:2.

Do Pěnčína přijali pozvání také dvě nejstarší členky Sokola. Jsou to – paní Jiřina Absolonová, rozená Beránková, která ve svých 98 letech přijela domů jen na tyto oslavy. Její tatínek byl jedním ze zakladatelů Sokola. Paní Běla Hobelantová, rozená Tomsová, které je 92 let, je dcerou zakladatele a prvního náčelníka místního Sokola. Zástupci TJ o poločasové přestávce oběma přímo na hrací ploše předali kytice a popřáli hodně zdraví a vitality do dalších let.

Organizátoři pozvali i dvě nejstarší členky Sokola

Po celou dobu oslav byl pro děti zajištěn realizačním týmem Bílých Tygrů bohatý program. Liberečtí s sebou přivezli i trofej prezidenta ČSLH a pohár za 2. místo v hokejové extralize České republiky v ročníku 2018/2019 a po skončení utkání uspořádali autogramiádu. Bohatý program oslav byl zakončen taneční zábavou.
Za pořadatele Pavel Mizera

OBEC SOKOL PODPORUJE
„TJ Sokol je pro život v obci důležitá organizace, která se stará především o fotbalový areál a přilehlá sportoviště. Obec se snaží její činnost podporovat a samozřejmě přispěla i na pořádání oslav stého jubilea,“ uvádí starosta Pěnčína Karel Bičík. Za vzhled areálu se jistě zdejší stydět nemusí, je to jeden z nejpěknějších fotbalových stánků v regionu. Základ byl vybudován v 70. letech, v roce 2011 byla na travnatém hřišti vybudována automatická závlaha, vloni došlo a zateplení budovy a k částečné rekonstrukci klubovny a kabin.

V obci je fungující obchod, škola a školka, je zde kulturní dům. Pěnčín má aktuálně 688 obyvatel, jejich počet mírně stoupá. Roční rozpočet obce je zhruba 8,5 mil. Kč. „V současnosti řešíme nový územní plán, doufám, že se nám podaří připravit nové stavební pozemky na ploše za obchodem, kde řešíme příjezdovou cestu. Připravujeme revitalizaci návsi a výstavbu chodníku směrem na Svijanský Újezd, rekonstrukcí by měla projít budova obecního úřadu,“ vypočítává nejbližší úkoly starosta. Jak doplnil, největší výzvou do budoucna je výstavba kanalizace.
Pod obec Pěnčín patří ještě osady Kamení, Vitanovice, Střížovice, Albrechtice a část Červenice. Obecní katastr zahrnuje zhruba 9 km čtverečních, obci patří také 50 ha lesních pozemků. (pch)
(Foto: TvA a Luděk Rozkovec)

Na utkání Pěnčína s Bílými Tygry přišlo na 700 lidí!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.