TURNOV SE ROZLOUČIL S FRANTIŠKEM ZIKUDOU

0

Jak uvedla moderátorka posledního rozloučení s Františkem Zikudou v sále turnovské Střelnice Eva Kordová, něco takového tady v novodobé historii Turnova nebylo. Zcela zaplněný sál kulturního domu ve čtvrtek 2. listopadu jen dokreslil skutečnost, s jakou osobností se město loučilo. Rodina, vedení města, zaměstnanci firmy, zástupci spolků a sportovních oddílů, kterým byla firma Františka Zikudy partnerem, lidé, kteří přišli jen prostě vzdát hold člověku, který se nesmazatelně zapsal do historie města.

„Jeho odchod nás všechny zasáhl, ale nejvíc jeho velkou rodinu, na které si tolik zakládal. Byl pro mnohé z nás přítelem a kamarádem, jehož názor byl pro nás důležitý. Loučíme se s dlouholetým zastupitelem a radním města, čestným občanem Turnova,“ řekla úvodem Eva Kordová. Připomněla také, že František Zikuda byl přísný na sebe i na ostatní, ve firmě vyžadoval kvalitně odvedenou práci. Na druhé straně byl velmi laskavý a vždy ochotný pomoci komukoli, kdo jej o to požádal. Podporoval řadu spolků, z nichž nejvíce šachy a volejbal, vždy pro něho byla důležitá podpora mladých lidí. Pravděpodobně není člověka v Turnově a širším okolí, kdo by se s jeho jménem nesetkal.

„František Zikuda se narodil v prosinci 1946, pocházel z malé obce u Vysokého Mýta, vyrůstal ve skromných poměrech. Má ještě dvě sestry, kterým byl celý život oporou. Vystudoval střední vodohospodářskou školu a oboru byl věrný po celý život,“ přiblížila Kordová. Pracovat začal na severu Čech, poté dlouhodobě působil ve Velkých Hamrech. V polovině sedmdesátých let se mu naskytla příležitost postavit si v Turnově rodinný dům, a tak začala zásadní etapa jeho života. V roce 1992 založil soukromou firmu, která dodnes nese jeho jméno a v oboru je republikovým pojmem. Byl sportovně založený, rád cestoval, v posledních letech si zamiloval Kanárské ostrovy, kam opakovaně jezdil za sluníčkem a odpočinkem. Těšil se ze 13 vnoučat a dvou pravnoučat.
„Když nedávno na vlastní náklady proměnil rumiště na Vesecku v dětské hřiště, nechal u jeho vstupu napsat: Vytvořeno pro všechny malé i velké kdo v dobrém přichází. To ho přesně charakterizuje. Nesmírně nás obohatil, buďme rádi, že nám osud dopřál jít kousek života s ním,“ uzavřela Eva Kordová.

Starosta Turnova Tomáš Hocke připomněl jeho úlohu ve vedení města – v zastupitelstvu působil dlouhých 16 let a osm let v radě města, zmínil jeho neuvěřitelné donátorství, jeho práci pro podporu sportu ve sportovní komisi, kde stanovil pravidla pro rozdělování dotací, která de facto fungují dodnes.
Stál za projekty Nové radnice, Maškovky, terminálu u nádraží, po zásluze se stal čestným občanem Turnova. Odvedl neskutečné množství práce pro všechny. Výjimečný člověk…

Za zaměstnance firmy se se zesnulým rozloučil Daniel Marek. „Za všechny jeho známé hlášky bych uvedl jedinou. Říkal především nám, mladým: Pracuj tak, abys jednou, až na stavbu vezmeš svoje děti, jim měl co ukázat… Byl náročný, ale spravedlivý, bylo těžké mu odporovat, protože on měl nakonec vždycky pravdu. Moc mu záleželo na dobrém jménu firmy, do které zapojil svoji rodinu a kterou dnes vede jeho syn Petr. Zásadní pro firmu bylo přestěhování do poměrně zanedbaného areálu v Nudvojovické ulici, který postupně proměnil v moderní zázemí pro všechny zaměstnance. V roce 2022 jsme tu všichni pospolu s hrdostí oslavili třicet let firmy. Dokázal ji úspěšně provést všemi turbulencemi dnešní doby. Není dnes ulice v Turnově a v okolí, kde by firma Zikuda nedělala vodovod či kanalizaci…,“ shrnul Marek.

Jeho odbornou erudici ocenil i další řečník, Milan Hejduk, ředitel Vodohospodářského sdružení Turnov.
„Všichni v oboru i vlastníci největších stavebních firem v republice ví, že firma Zikuda je synonymem nejvyšší kvality. Většina z nich si přeje, aby se firma alespoň částečně na některém z projektů podílela, protože je zárukou dobře odvedené práce. Jen pro VHS působila asi na šedesátce akcí. Když se nedařilo, tak František Zikuda i v pokročilém věku klidně natáhl montérky a na místě pracoval se svojí četou… Voda je život pro nás všechny a když jí věnujete celý pracovní život, tak vlastně máte velké štěstí,“ uvedl Hejduk.

Jeho sportovní lásky byly dvě – šachy a volejbal. Královské hře se věnoval celý život, přivedl k ní i své syny. „Bylo to v roce 1999, vyhráli jsme nějaký turnaj a do dveří vstoupil chlápek v obleku a s úsměvem nám říkal, že kdyby mohl nějak pomoci, takže by moc rád. Tehdy jsem ho vůbec neznal. Nakonec z toho bylo životní přátelství,“ řekl Zdeněk Maršálek, předseda Šachového klubu Zikuda Turnov. Z provinčního klubu se stal během několika mála let špičkový šachový oddíl, který roky úspěšně funguje v extralize. Není v republice šachista, který by ho neznal. Dnes má klub dvě stovky členů a úspěšně se věnuje mladým, což je v podstatě republiková rarita.

Do oddílu volejbalu František Zikuda aktivně vstoupil v roce 2000 jako celoživotní amatérský hráč. Tým nejen stabilizoval, ale dovedl jej také k vítězství v první lize mužů. Největší poděkování mu patří za podporu mládežnického volejbalu v Turnově. „Ještě jeden symbolický set s námi mohl dát… Soustrast patří nejen rodině, ale nám všem,“ dodal Pavel Starý, předseda oddílu volejbalu TJ Zikuda Turnov.

ČEST JEHO PAMÁTCE!

Zaplněný sál Střenice ve čtvrtek 2. listopadu

Kondolenční kniha ve foyer Střelnice

František Zikuda (1946 – 2023)

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.