DRUŽSTVO GRANÁT D. U. V. TURNOV REPREZENTUJE TURNOV I ČESKOU REPUBLIKU

0

O turnovském Družstvu umělecké výroby Granát bylo v posledních týdnech slyšet v souvislosti se dvěma událostmi mezinárodního formátu. V obou se jednalo o vrcholnou prezentaci České republiky. „Na počátku jara nás oslovil pan velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček, jestli bychom mohli u příležitosti oslav narozenin bývalé ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové zhotovit speciální dárek, který jí bude předán na naší ambasádě ve Washingtonu,“ říká obchodní ředitel družstva Václav Břichňáč.

Z Turnova do USA tedy putovala exkluzivní brož ve tvaru srdce z českých granátů. Tvar srdce byl oblíbeným motivem prezidenta Václava Havla, se kterým měla Albrightová velmi přátelský vztah. „V minulosti jsme byli při těchto vrcholných mezinárodních příležitostech osloveni již několikrát, ať už to byly manžetové knoflíky pro prince Charlese, šperky pro Michelle Obamovou, nebo dárek pro papeže Jana Pavla II. Je to pro naše družstvo vždy velká čest, které se snažíme zhostit co nejlépe,“ doplňuje předseda družstva Granát Pavel Tvrzník.

Z médií se vedení družstva Granát dozvědělo o druhém daru, který nedávno prezident Miloš Zeman předal královně Alžbětě při návštěvě Velké Británie. Jednalo se o brož s českými granáty, vyrobenou v Turnově. „Trochu se nás dotkla negativní kampaň, která kolem toho v médiích a na sociálních sítích vznikla. Zvláště poznámky o tom, že královna dostala bezcennou cetku. Proti tomuto je nutné se důrazně ohradit. Jednalo se sice o šperk z naší běžné produkce, ale tyto brože vyrábíme v několika velikostech. Ta darovaná byla ta největší, která je již poměrně drahá,“ přiblížil Václav Břichňáč.

Jak doplnil, někteří diskutéři na sociálních sítích ocenili, že i české ženy mohou mít šperk, který vlastní britská královna. Škoda jen, že kdyby to v Granátu věděli dopředu, připravili by pro britskou královnu něco výjimečného.

Šperk pro královnu

OFICIÁLNÍ PROHLÁŠENÍ DUV GRANÁT TURNOV
V souvislosti s množícími se dotazy na dar nedávno předaný prezidentem České republiky Jejímu Veličenstvu královně Alžbětě II. bychom rádi potvrdili, že darovaný šperk pochází ze standardní produkce Granátu, družstva umělecké výroby, Turnov.

Jejímu Veličenstvu byl předán český granátový šperk, který je výjimečně silným způsobem spojován s identitou českého národa a je celosvětově vnímán jako symbol České republiky.
Jedinečná kvalita a vlastnosti šperků s tradičními českými vzácnými kameny, českými granáty, pramení z místního charakteristického zeměpisného prostředí a jejich tradiční výroby.
Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov, je tradičním výrobcem těchto šperků, pro naši zemi tak typických. Český granátový šperk požívá také mezinárodní ochrany jako chráněné označení původu, jehož je Granát oprávněným uživatelem.
Šperky s českými granáty jsou již tradičně věnovány při oficiálních zahraničních návštěvách státníkům. Podstatná je přitom především jejich vysoká symbolická hodnota a jejich jedinečné spojení s Českou republikou.

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.