DRUŽSTVO GRANÁT BIJE NA POPLACH: CHYBÍ KVALIFIKOVANÍ ŠPERKAŘI A BRUSIČI

0

„Odchází nám postupně další generace zlatníků a brusičů do důchodu, jsou to velmi kvalifikovaní pracovníci, není jednoduché naučit je všem tajům řemesla. Trvá to dlouhé roky. V nejbližších letech, jestli se něco nezmění, budeme mít velké problémy,“ říká předseda Družstva umělecké výroby Granát Turnov Pavel Tvrzník. Jak dodává, je to už skoro desetiletí, co byl v Turnově zrušen obor brusič šperkového a technického kamene a asi osm let, co byl podle něho velmi neuváženě zrušen i obor zlatník-klenotník. Tento obor se sice vyučuje v Jablonci nad Nisou, ale tamní absolventi do turnovského družstva nepřicházejí.

„Snažíme se se školou v Jablonci navázat co nejužší vztah, studenti mohou u nás od loňského roku vykonávat praxe. Nejvíce sázíme na spolupráci s turnovskou Střední uměleckoprůmyslovou školou šperkařskou. Zde se ale v poslední době nedaří obor zlatník naplnit místními studenty, přitom z naší strany, když by se jednalo o šikovného žáka, má zajištěno dobře placené zaměstnání v oboru,“ doplňuje Tvrzník.

Turnovské družstvo Granát bylo založeno v roce 1953, v současnosti má 226 zaměstnanců, obrat v loňském roce činil 180 mil. Kč. Družstvo své výrobky vyváží do celého světa, vznikají zde prestižní ocenění celostátních soutěží, z nichž nejznámější je asi Český slavík. Družstvo provozuje vlastní síť obchodů – tři jsou v Praze, další v Českém Krumlově, Českých Budějovicích, Liberci a Turnově.

ZRUŠIT OBOR ZLATNÍK V TURNOVĚ BYLA CHYBA
O situaci, kterou popisujete, vím, a osobně se domnívám, že zrušit obor zlatník na naší škole a v Turnově celkově byla velká chyba. Ale bývalé vedení školy to asi vidělo jinak. Bohužel znovuzavedení oboru je velký problém. Nový obor „pivovarník-sladovník“ nám byl povolen jenom pro velký zájem Svijan, jednání probíhala u pana hejtmana a na odboru školství za zaměstnavatele. V současné době je to asi jediná cesta, jak něco nového zřídit. Nevím, zda družstvo Granát má tuto sílu. Muselo by se bohužel začít úplně od začátku, protože na škole není už ani žádné odpovídající vybavení a ani zde už nemáme kvalifikované učitele pro tento obor.
Eva Antošová, ředitelka Obchodní akademie, Hotelové školy a střední odborné školy Turnov

TURNOVSKÉ DĚTI SE NÁM NEDAŘÍ PŘITÁHNOUT
Co se týká žáků se zaměřením na zlatnictví a design šperků, počty studentů se na naší škole moc nemění. Nejvíce je jich v letošním prvním ročníku, ale po přijímacích zkouškách pro školní rok 2019/2020 je to nejméně za poslední roky, a to 10 přijatých žáků. Z Turnovska máme pouze po jedné dívce ve druhém a třetím ročníku. Možná mají rodiče pocit, že v Turnově je trh šperkaři přesycen, nevidí pro své děti perspektivu. A tak u nás studují žáci z opravdu velkých dálek – z ciziny, z Moravy, jižních Čech…, protože stále ještě platíme za uznávanou uměleckou školu ve střední Evropě. Je smutné, že nás možná více znají ve Francii, na Slovensku, v Rakousku a v Egyptě než u nás v Čechách. I když pro svou prezentaci děláme, co můžeme, turnovské děti k nám prostě nedokážeme přitáhnout.
Co se týká uplatnění v družstvu Granát, naši absolventi často pokračují ve studiu na dalších stupních vzdělávání, vracejí se do rodinných firem, vyrážejí do světa, kde se velmi dobře uplatní. Naši žáci jsou vychováváni ke kreativitě, k vlastním návrhům. Asi by také měla ze strany Granátu přijít konkrétnější nabídka spolupráce, žáci by měli vidět větší podporu ze strany družstva. To by se také více mělo prezentovat na základních školách, že šikovné lidi nejen zaměstná, ale také umožní umělecký rozvoj a příslušné finanční ohodnocení.
Jana Rulcová, ředitelka SUPŠ a VOŠ Turnov

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.