SEDMDESÁTINY GRANÁTU

0

Společnost Granát, družstvo umělecké výroby Turnov, v roce 2023 slaví 70 let.
Šperky s českými granáty jsou naprosto unikání a jsou vyhledávány po celém světě. Zlatníci družstva Granát Turnov pro své zákazníky každoročně připravují nové kolekce šperků, které podtrhují krásu jejich nositelek. Právě taková je i poslední kolekce, která nabízí jemné a velmi ženské šperky s českými granáty. Kolekce zlatých šperků byla doplněna o šperky, které kombinují český granát, diamanty a jiné přírodní kameny jako je smaragd, safír, akvamarín.

Na úplném začátku příběhu družstva Granát Turnov byla hrdost turnovských zlatníků, kteří nechtěli po II. světové válce nechat tento jedinečný skvost upadnout v zapomnění. V tomto období výrobu granátového šperku okrajově zajišťovalo družstvo Soluna. V roce 1953, po odtržení turnovské pobočky, vzniká nové družstvo s názvem Granát, lidové družstvo zlatníků v Turnově, které se specializovalo na výrobou šperků s českými granáty a v této produkci pokračuje dodnes.

Rok 1961 přináší rozšíření výrobní kapacity o brusiče drahých kamenů sloučením s družstvem Precious. Ve stejném roce byla otevřena první prodejna šperků s českými granáty v Turnově na náměstí. Od roku 1966 působí družstvo pod názvem Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov, a o sedm let později již vlastní ochrannou známku „Český granát“ a označení „Český granátový šperk“.

Významným rokem je pro Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov, rok 1996, kdy si družstvo pronajímá a posléze odkupuje povrchový důl Podsedice na Litoměřicku a otevírá těžbu granátové suroviny. Toto rozhodnutí bylo stěžejní a dnes je jedním ze základních kamenů úspěchu na trhu. Těžební prostory byly v roce 2019 rozšířeny o lokalitu v Dolní Olešnici v Podkrkonoší. Vytěžená surovina českých granátů se zpracovává pouze pro produkci šperků společnosti Granát, d.u.v., Turnov.

Od založení společnosti uběhlo 70 let a Granát, d.u.v., Turnov má za sebou řadu úspěchů, získal mnohá prestižní ocenění. Dnes se pyšní sítí svých prodejen, vlastní galerií v Turnově i Muzeem českého granátu v Praze.

Za úspěchem družstva stojí všichni její bývalí i současní zaměstnanci, spolupracovníci, obchodní partneři. Všem těmto patří velký dík! Budeme se těšit, že letošní významné výročí společně oslavíme na Dni otevřených dveří 14. října 2023. Jste srdečně zváni.

Iveta Beránková, Granát Turnov (PR)
www.granat.cz

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.