GRANÁT TURNOV 70

0

Sobota 14. října v kanceláři předsedy představenstva Družstva umělecké výroby Granát Turnov Pavla Tvrzníka. Na pozvání vedení družstva sem na devátou hodinu dorazili pozvaní hosté v čele s náměstkyní hejtmana Libereckého kraje Květou Vinklátovou, byl zde starosta Turnova Tomáš Hocke, zástupci turnovských organizací a spolků, obchodní partneři, někteří bývalí členové vedení družstva a další hosté. Setkání se konalo u příležitosti 70. výročí založení družstva, které v tento den uspořádalo den otevřených dveří pro veřejnost, vůbec první ve své historii (ZDE).

Předseda družstva přítomné v kostce seznámil s historií i současností pro Turnov reprezentativního podniku, který symbolizuje obor kamenářství a šperkařství, kterým se město navenek prezentuje.
Družstvo bylo založeno v roce 1953 jako družstvo zlatníků. V roce 1961 došlo ke sloučení družstev Granát Turnov a Precious Turnov, což bylo družstvo brusičů kamenů, založené již v roce 1922. Tím vzniklo Družstvo umělecké výroby Granát Turnov, které od té doby nabízí kompletní výrobu šperků.

„Protože ale byly neustále problémy se zajištěním suroviny, tak jsme se snažili postupně získat i zdroj, protože dřív se surovina nakupovala od rudných dolů. Po transformaci v roce 1992 jsme si nejdříve pronajali zařízení na úpravnu vytěžené suroviny v Podsedicích na Litoměřicku a v roce 1996 jsme ho odkoupili a získali práva k těžbě českého granátu,“ přiblížil přelomové období družstva Pavel Tvrzník. Další těžební prostor českých granátů je v Dolní Olešnici na Trutnovsku. Český granát je unikátní kámen, a to jak svými vlastnostmi a složením, tak mechanickou, optickou, chemickou a tepelnou odolností, což jsou pro šperkaře důležité vlastnosti. Největší nalezené české granáty mají v průměru do osmi milimetrů, vydrží i opravdu vysokou teplotu až 1 500 ⁰C, a to bez posunu zabarvení. Třeba diamant při 920 stupních začne degradovat a spálí se na uhlík.

Družstvo Granát má sedm vlastních prodejen, z toho jsou tři v Praze, další jsou v Českém Krumlově, Českých Budějovicích, Liberci a v Turnově na náměstí, kde je i galerie s návštěvnickým centrem. V Karlově ulici v Praze družstvo provozuje Muzeum českého granátu s prodejnou.

Družstvo má aktuálně 170 zaměstnanců, mj. úzce spolupracuje se zdejší šperkařskou školou, protože jak na setkání zaznělo, je velmi těžké získat do výroby kvalifikované a šikovné pracovníky.

Jak na setkání uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke, není mnoho firem, které patří k historii Turnova tak, jako Družstvo umělecké výroby Granát. „Sedmdesáté výročí vzniku družstva je dobrou příležitostí se na okamžik zastavit, zavzpomínat, podívat se do budoucnosti. Družstvo za posledních třicet let prošlo mnoha složitými obdobími a vždy těžkosti překonalo. Byť se zdá, že se o Granátu hovoří často, zvláště ve chvíli, kdy potřebujeme státní dary, nějaké ceny do prestižních soutěží, nebo ukázat vzácné návštěvě tradiční výrobu, na kterou jsme všichni tady pyšní, málo se již hovoří o problémech, kterým družstvo musí čelit. Pandemie koronaviru, kdy byly uzavřeny obchody, klesla výroba, přestali jezdit turisté, válka na Ukrajině a sankce proti Rusku a další výzvy dneška. Věřím, že to vše zde i tentokrát překonají, i když to není a nebude jednoduché. Zastupitelé města si práce družstva velmi váží, letos k výročí Granát Turnov získá Cenu obce, kamenářství a šperkařství jsme se snažili také podpořit vznikem Uličky řemesel,“ řekl starosta.
Náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Květa Vinklátová připomněla projekt Křišťálového údolí, který zahrnuje podporu kraje uměleckým oborům, školám a firmám od novoborských sklářů přes železnobrodskou sklářskou školu až po šperkařskou školu v Turnově, muzeum a družstvo Granát. (Viz https://crystalvalley.cz/cs.)

Zájemci o prohlídku prostor putovali objektem ve skupinách zhruba po dvaceti. První skupinu provázel předseda představenstva družstva Pavel Tvrzník.

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.