MUŽ MNOHA TVÁŘÍ…

0

V milionech každodenních informací mohla někomu uniknout, ale pro mnohé určitě stojí za připomenutí. Svou aktivní sportovní kariéru v brankářském dresu FK Sedmihorky o prvním červnovém víkendu oficiálně ukončil Jan Staněk (40). V civilu známý fotograf, jenž po žákovských krůčcích v Turnově naskočil do dorostu Spartaku Jihlava. Vojnu si odkroutil ve VTJ Jičín, aby zde poté chvíli hájil také branku TJ Jičín. Čtyři roky působil v Lomnici nad Popelkou a půl roku v nedaleké Nové Vsi. Závěr kariéry je však již neodmyslitelně spjat s FK Sedmihorky, kde také odehrál svůj poslední mistrovský zápas.

„Myslím, že se nic tak světoborného nestalo, jen přišlo to, co dříve či později čeká každého sportovce. Roky už jsou prostě znát. Ač jsme můj poslední mač prohráli, celých devadesát minut jsem si náležitě užil,“ říká starší z fotbalových sourozenců Staňkových.

Spolu s bratrem-útočníkem Ondřejem a Petrem Bajerem tvoří triumvirát, který již slušných 16 let hýbe fotbalovými Karlovicemi. Pod jejich vedením se ve spolupráci s tamním obecním úřadem a především starostkou Vlastou Špačkovou podařilo vybudovat překrásný sportovní areál, který zažil i mistrovský divizní ročník. „To byl asi vrchol mé sportovní kariéry. Pár startů jsem si taky připsal, ale největším zážitkem pro mě byla zejména přátelská utkání s prvoligovým FK Jablonec. Nikdy jsem totiž nerozlišoval zápasy na vydařené nebo nevydařené, ale když už, tak nejvíc mě vždy motivovala derby s Turnovem,“ přiznává gólman, jemuž vzorem byli zahraniční kolegové Van der Saar a Toni Schumacher, a z našich sparťan Jaromír Blažek.

A dobrá zpráva nakonec. Populární Honza brankářské rukavice ještě zdaleka nezahodil. Krom „bafuňařiny“ totiž trénuje fotbalovou přípravku FKS, a své zkušenosti předává jednou týdně na speciálním tréninku svým mládežnickým nástupcům mezi tyčemi.

„Hýbat se budu samozřejmě dál, abych se udržel v kondici, protože jeden nikdy neví. Ve zcela výjimečné a opravdu extrémní situaci se může stát, že bude třeba zaskočit. Proto chci být připraven svým barvám kdykoliv v blízké budoucnosti jednorázově vypomoci,“ uzavřel brankář, fotograf, funkcionář a trenér Jan Staněk.

Zaznamenal Karel Vodrážka, Sport TvA, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.