VYKLÍZÍ TURNOV NA KRAJI POZICE? (POZNÁMKA)

0

Je to nepříjemný fakt: Turnov má ve vedení Libereckého kraje pouhé čtyři zastupitele, žádného radního ani žádného vrcholového krajského úředníka. Z toho jsou navíc tři zastupitelé v opozici – Karel Bárta, Mirek Beran, Martina Pokorná a jeden ve vládnoucí koalici ODS+ČSSD – Tomáš Sláma. Hlas Turnova je tedy v rozhodujícím orgánu kraje, kde se točí moc i miliony, slyšet jen opravdu slabým hlasem. Jestli má šanci tohle se změnit po dalších krajských volbách za dva roky? Spíš ne.

I proto možná není tolik státních (krajských) peněz na Střelnici, možná proto je ohroženo i financování dopravního terminálu, možná, že právě proto se v Turnově nikdo moc neptal a sloučil dvě střední školy… A potom jsou tu ještě „drobnosti“ například typu rekonstrukce dětských hřišť. Je zajímavé, že tolik jich je zchátralých a potřebných velké opravy za krajské peníze v Lomnici či v České Lípě. A kolik v Turnově? Samozřejmě, že zde jsou všechna v pořádku. Hledali byste tady nějakou spravedlnost či rovnoměrné rozdělení peněz? Na to se bohužel v Česku 2007 moc nehraje…

Poslední „rána“ přišla ze Sdružení obcí Libereckého kraje (SOLK). Je to možná trochu opomíjená, ale na druhou stranu docela vlivná skupina lidí, zejména starostů měst a obcí. V minulém funkčním období byl předsedou SOLKu turnovský exstarosta Hejduk, nyní, na konci června, kdy proběhly nové volby vedení, místo Turnova, jako čtvrtého největšího města v kraji, zabrali jiní.

Novým předsedou Rady SOLK je podle oficiální tiskové zprávy Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou, místopředsedkyní starostka České Lípy Hana Moudrá. Za garanty byli v oblasti rozvoje Libereckého kraje zvoleni Martin Půta, v oblasti dopravní Antonín Lízner, starosta Příšovic, v oblasti legislativní Jaroslav Hanzlíček, ředitel Kanceláře SOLK, v oblasti sociální Hana Moudrá, v oblasti školství, kultury a sportu Petr Tulpa, starosta Jablonce nad Nisou a Václav Horáček, starosta ze Železného Brodu a v oblasti vnějších vztahů Jiří Vosecký, starosta obce Okrouhlá. Četli jste pozorně?, byl někde uveden Turnov?, nebyl.

Logická otázka proto směrovala na starostku Turnova Hanu Maierovou. Vyklízí Turnov pozice? „Sdružení obcí Libereckého kraje má 15-ti člennou radu, kde Turnov zastupuji a která se schází zhruba jednou či dvakrát za čtvrt roku,“ uvedla pro server TvA starostka Maierová. Je to právě Rada SOLKu, která podle ní projednává všechny důležité věci. Do čela sdružení se nyní dostali „služebně starší“ kolegové než je nová starostka Turnova. „Vzhledem k tomu, že jsem předsedkyní krajské sekce Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska – a současně jsem v předsednictvu této organizace – a ještě jsem stále předsedkyní Asociace turistických regionů ČR, předpokládám, že v rámci SOLKu bude v nejbližší době ustavena ještě komise pro památky a cestovní ruch, tu bych ráda zastupovala. Nicméně se snažím různé funkce držet v úměrné míře. Pokud je chci dělat pořádně, zabere to dost času,“ doplnila Hana Maierová.

Související články (celkem 9)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.