CELKEM 14 POLITICKÝCH STRAN A HNUTÍ SE BUDE V LIBERECKÉM KRAJI UCHÁZET VE VOLBÁCH O PŘÍZEŇ VOLIČŮ. KANDIDÁTŮ Z TURNOVSKA MNOHO NENÍ

0

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 st1:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normální tabulka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“;} Přes sto slov vložil do názvu strany „Volte Pravý Blok“ známý před i polistopadový bojovník Petr Cibulka. Tím se jeho strana před volbami stala nepřehlédnutelnou – název co do délky není ničím omezen a souhrnné předvolební materiály je mají uvádět v úplné podobě. Délka názvu strany ale sotva znamená automaticky úspěch ve volbách, tady mají šanci především ti zavedenější, resp. opírající se o detailní znalost regionu. Letošních voleb do krajského libereckého zastupitelstva se účastní celkem 14 stran a hnutí, nechybí všechny čtyři, které se do zastupitelstva dostaly před čtyřmi roky: ODS, ČSSD, KSČM a Strana pro otevřenou společnost. Kromě nich jsou tu i někteří nováčci, jako „Starostové pro Liberecký kraj“ nebo koalice složená  z KDU-ČSL a SNK ED. V kraji mají také velkou šanci Zelení, je zde i Unie pro sport a zdraví.

Přehled kandidujících stran a hnutí v Libereckém kraji:

* Česká strana národně sociální (ČSNS)

* Česká strana sociálně demokratická (ČSSD)

* Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM)

* Občanská demokratická strana (ODS)

* Strana důstojného života

* Strana pro otevřenou společnost (SOS)

* Strana zelených

* Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa

* Pravý Blok (celý název strany má přes 100 slov)

* Starostové pro Liberecký kraj

* Unie pro sport a zdraví

* Dělnická strana – za zrušení poplatků ve zdravotnictví

* Koalice pro Liberecký kraj (tvoří ji SNK ED a KDÚ-ČSL, tj. Sdružení nezávislých kandidátů Evropští demokraté a Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová)

* Národní socialisté a rozumní (Česká strana národně socialistická a Strana zdravého rozumu)

 

Nyní jsou již kandidátní listiny uzavřeny, do 30. srpna může být ještě rozhodnuto o škrtnutí kandidáta na kandidátní listině, nebo může dojít k odmítnutí kandidátní listiny, v úterý 2. září proběhne losování čísel Státní volební komisí, kterými budou označeny hlasovací lístky. Do 14. října musí být hlasovací lístky dodány voličům. Týž den také končí možnost zveřejňování výsledků předvolebních průzkumů.

Volby do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek 17. a v sobotu 18. října 2008.

 

Nás na Turnovsku samozřejmě zajímají hlavně kandidáti, kteří by mohli náš region zastupovat v novém 45členném krajském zastupitelstvu. Přinášíme proto aktualizovaný přehled:

 

ČSSD: Kandidátku vede Stanislav Eichler z nedalekého Českého Dubu. Z Turnovska je na ní jediný zástupce. Na posledním místě najdete Jiřího Rezlera, vedoucího Pivovarské restaurace ve Svijanech.

 

KSČM: Na kandidátce je Turnov zastoupen současným krajským zastupitelem Mirkem Beranem, který je na 8. místě. Bude-li mít strana podobný výsledek jako před čtyřmi roky, má šanci uspět.

 

ODS: Letošním volebním lídrem ODS je náměstek hejtmana Radim Zika. Na 8. místě je ředitel Panochovy nemocnice Turnov Tomáš Sláma, který má zvolení vzhledem k tradiční pravicovosti Turnovska téměř jisté. Na 36. místě, a tedy s jen opravdu teoretickou šancí na zvolení, je místostarosta Turnova Aleš Hozdecký. Na 40. místě je Otakar Špetlík, ředitel Obchodní akademie a Hotelové školy Turnov.

 

SOS: O voličské hlasy se budou ucházet hned dva Turnováci. Ivan Kunetka je na 5. místě, Břetislav Jansa na 14. místě. Vzhledem k minulým volbám má minimálně Ivan Kunetka šanci na zvolení. Lídrem je předsedkyně správní rady Nadace Škola hrou Lidie Vajnerová.

 

Strana zelených: Aleš Hoření ze Správy CHKO Český ráj je na 5. místě, ve druhé polovině kandidátní listiny je ještě starostka Vyskře Doubravka Fišerová (20.) a Zdeněk Fišer (30.), pracovník MěÚ v Turnově. Kandidátku vede známý ekolog Jan Korytář.

 

Starostové pro Liberecký kraj. Po oznámení starostky Turnova Hany Maierové do voleb nekandidovat ji měla nahradit turnovská radní Eva Kordová. Ta nakonec také z voleb odstoupila. Na kandidátce bude Turnovsko zastupovat na 10. místě starosta Přepeř Luděk Sajdl, na 22. místě je starosta Příšovic Antonín Lízner, na 33. místě najdete Lenku Malou, starostku Tatobit, na 38. místě je starostka Sychrova Jaroslava Kvapilová a 42. místo patří Lidmile Tomíčkové, starostce Modřišic. Lídrem kandidátky je starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta, na 4. místě je starosta Železného Brodu Václav Horáček, o jedno místo za ním je starosta Semil Jan Farský.

 

Unie pro sport a zdraví. Na 2. místě kandidátky najdete turnovského zastupitele Ottu Jarolímka, na 6. místě je turnovský exstarosta Milan Hejduk.

 

Koalice SNK ED/KDU-ČSL. Zde došlo ke změně. Podle původní informace neměl být na kandidátce z Turnovska nikdo. Nakonec je na 11. místě turnovský zastupitel a ekolog Tomáš Tomsa a na 42. místě předseda místní organizace KDU-ČSL Tomáš Veber. Lídrem kandidátky je MUDr. Michael Vraný, primář chirurgie jablonecké nemocnice.

 

Turnov má v současném 45členném krajském zastupitelstvu v Liberci pouhé čtyři zastupitele, z toho jsou tři v opozici (Karel Bárta, Mirek Beran a Martina Pokorná) a jeden ve vládnoucí koalici ODS/ČSSD (Tomáš Sláma). Pokorná ani Bárta v nadcházejících volbách nekandidují.

Krajské volby v Libereckém kraji v roce 2004 vyhrála ODS. V zastupitelstvu jí patří 22 křesel. Další stranou je ČSSD, která má šest mandátů. Současnou opozici tvoří KSČM s deseti mandáty a SOS se sedmi křesly.

Související články (celkem 9)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.