STAROSTKA MAIEROVÁ: NEKANDIDUJI!

0

Volby do zastupitelstva Libereckého kraje pro volební období 2008 – 2012 budou ani ne za půl roku. Nyní, těsně před prázdninami, se dají očekávat první prezentace, uskutečnily se již první tiskové konference, spuštěny byly první internetové stránky kandidujících stran a hnutí. Víme, kdo bude kandidovat a v případě úspěchu od podzimu v Liberci hájit zájmy Turnovska? „Po dlouhém přemýšlení jsem nakonec zůstala věrna původnímu rozhodnutí, a to je snažit se pracovat co nejvíc v Turnově a v krajských volbách vůbec nekandidovat,“ odpověděla TvA na konkrétní dotaz starostka města Hana Maierová.

n200806130004_zap_279_08_lbcPřitom to měla být právě ona, kdo měl být jedním z lídrů volebního uskupení „Starostové pro Liberecký kraj“. Přestože turnovská starostka stále ještě figuruje jako jedna z kandidujících na oficiálních webových stránkách tohoto uskupení (ZDE), při jejich příští aktualizaci se tam již neobjeví. Kandidátka politického hnutí „Starostové pro Liberecký kraj“ byla oficiálně představena v pondělí 9. června. Předsedou hnutí je starosta Semil Jan Farský. „Starostové“ mají ambice nejen ve volbách uspět, ale i hodně zamíchat dosavadními zaběhlými postupy ve fungování Libereckého kraje. Kandidátku vede starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta, třetí je bývalý liberecký primátor Drda, pátý je zmíněný starosta Semil. Kandidátka má zatím pouze 23 jmen a jistě ještě bude doplněna (krajských zastupitelů je 45). Zatím jedinými zástupci Turnovska jsou na ní starosta Přepeř Luděk Sajdl a starosta Příšovic Antonín Lízner.

Vlastní internetové stránky a kandidátku má také koalice SNK ED / KDU-ČSL. Stránky najdete ZDE. Zveřejněná, neúplná kandidátka čítá ale jen pár jmen. Z Turnovska na ní není nikdo. Lídrem koalice je Michael Vraný, primář chirurgie z Jablonce nad Nisou. Nějakou další cílenou prezentaci ke krajským volbám v podobě rozesílání tiskových zpráv médiím a zahájení provozu předvolebních internetových stránek, jsme v redakci TvA zatím nezaznamenali. Ale ono to za pár týdnů určitě přijde…

Turnov má nyní v Liberci pouhé čtyři zastupitele, žádného radního ani vrcholového krajského úředníka. Z toho jsou navíc tři zastupitelé v opozici (Karel Bárta, Mirek Beran a Martina Pokorná) a jeden ve vládnoucí koalici ODS+ČSSD – Tomáš Sláma.

Bude ve volebním období 2008 – 2012 zastoupení Turnovska v Liberci lepší? Podle všeho ne!

n200806130004_zap_280_08_lbcZatím jedinou reálnou šanci ve volbách uspět má Tomáš Sláma, ředitel Panochovy nemocnice Turnov s.r.o., který bude na kandidátce ODS na osmém místě. Na téže kandidátce je také místostarosta Turnova Aleš Hozdecký, ten ale z 36. místa má šanci pouze teoretickou (v minulých volbách ODS získala 22 mandátů). Z dosavadních krajských zastupitelů bude kandidovat asi jen Mirek Beran za KSČM, Martina Pokorná již oznámila, že do voleb nepůjde.

Podle posledních informací budou na kandidátce koalice SOS, Volby pro město a Unie svobody turnovští zastupitelé Břetislav Jansa a Ivan Kunetka. Na kandidátce sportovního bloku turnovský exstarosta Milan Hejduk, za Stranu Zelených má kandidovat Aleš Hoření ze Správy CHKO Český ráj, ale také Zdeněk Fišer, pracovník MěÚ v Turnově a starostka Vyskře Doubravka Fišerová.

Jistě se objeví ještě další jména z našeho regionu. Protože ale nikdo nebude lídrem kandidátky a menší strany mají jen malou šanci ve volbách uspět, připravme se pomalu na skutečnost, že jediným krajským zastupitelem za Turnovsko může být Tomáš Sláma. A to je pro zastoupení čtvrtého největšího města v kraji opravdu málo. Tomáš Sláma to bude mít při prosazování zájmů Turnovska opravdu těžké…

Související články (celkem 9)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.