KRAJSKÉ VOLBY 2008: ZATÍM MÁ Z TURNOVSKA TÉMĚŘ JISTOTU ZVOLENÍ JEDINÝ KANDIDÁT

0

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 st1:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normální tabulka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“;} Prezident republiky Václav Klaus vyhlásil krajské volby a první kolo voleb do třetiny Senátu na pátek 17. a sobotu 18. října 2008. Kampaň jednotlivé strany ještě nezačaly, dolaďují se kandidátní listiny. Už jsou ale zde i první předvolební kauzy, když například lídr Strany pro otevřenou společnost, Jablonečan Jindřich Berounský, rezignoval na všechny funkce ve straně a prý bude kandidovat za Stranu zelených…

Na Turnovsku budeme volit pouze ve volbách krajských. Víme, kdo bude z našeho regionu kandidovat a kdo případně bude v libereckém krajském zastupitelstvu hájit zájmy Turnova, čtvrtého největšího města v kraji?

 

Starostka města Hana Maierová již před časem oznámila, že kandidovat opravdu nehodlá, byť pro ni měli na kandidátce volebního uskupení „Starostové pro Liberecký kraj“ přichystánu lukrativní pozici na začátku kandidátky. Podle starosty Semil Jana Farského, který na kandidátce figuruje na jednom z čelných míst, ji za Turnov nahradí radní a knihovnice Eva Kordová. Má být na desátém místě. Volební odhady neexistují, strana má velké ambice, Eva Kordová je na Turnovsku známá. Stačí to na zvolení? V zadní části této kandidátky budou také starosta Přepeř Luděk Sajdl a starosta Příšovic Antonín Lízner.

 

Další volební stranou je SNK ED / KDU-ČSL. Podle turnovského radního Ondřeje Halamy, který zde byl zvolen právě na kandidátce „lidovců“, do krajských voleb z Turnovska nikdo za tuto koalici nekandiduje.

 

To na kandidátce ODS jsou hned dvě osobnosti přímo z Turnova. Ředitel Panochovy nemocnice Turnov Tomáš Sláma je na kandidátce do krajských voleb na osmém místě a má tak opravdu velmi reálnou šanci uspět. Místostarosta Aleš Hozdecký je na kandidátce na 36. místě, šance usednout v novém krajském zastupitelstvu je tedy pouze teoretická. Letošním volebním lídrem ODS je náměstek hejtmana Radim Zika.

 

Kandidátku ČSSD vede Stanislav Eichler z nedalekého Českého Dubu. Podle turnovského člena ČSSD Jindřicha Zemana je krajská kandidátka řazena tak, aby bylo zachováno zastoupení jednotlivých okresů. Okres Semily má 10 míst. Z Turnovska je tu pouze jediný kandidát v zadní části, a sice Jiří Rezler, vedoucí Pivovarské restaurace ve Svijanech.

 

Další dva turnovští občané jsou na kandidátce koalice SOS, Volby pro město a Unie svobody. Ivan Kunetka má být zhruba na 5. místě, Břetislav Jansa kolem 10. místa. Vzhledem k minulým volbám má minimálně Ivan Kunetka šanci na zvolení.

 

Na kandidátce Strany zelených bude na předním místě Aleš Hoření ze Správy CHKO Český ráj, ve druhé polovině potom ještě Zdeněk Fišer, pracovník MěÚ v Turnově, a starostka Vyskře Doubravka Fišerová.

 

Na kandidátce sportovního bloku má být turnovský exstarosta Milan Hejduk.

 

Na kandidátce KSČM bude Turnov zastoupen současným krajským zastupitelem Mirkem Beranem, který je na 8. místě a má tak vzhledem k minulým volbám šanci uspět.

 

Turnov má nyní v 45členném krajském zastupitelstvu v Liberci pouhé čtyři zastupitele, žádného radního ani vrcholového krajského úředníka. Z toho jsou navíc tři zastupitelé v opozici (Karel Bárta, Mirek Beran a Martina Pokorná) a jeden ve vládnoucí koalici ODS/ČSSD (Tomáš Sláma). Martina Pokorná ani Karel Bárta v nadcházejících volbách nekandidují.

 

Podle zprávy ČTK dává v Libereckém kraji do předvolební kampaně krajských voleb nejvíce peněz ODS, a to dva miliony korun. Zhruba polovinu na volby věnují ostatní strany, Strana zelených počítá asi s 600 000 tisíci. Dočkáme se předvolebních billboardů, speciálních novin, mítinků na náměstích, diskusích v hospodách, zelení třeba chtějí kraj křižovat na kolech a ve vlacích.

Související články (celkem 9)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.