OKRES TURNOV? LETITÝ EVERGREEN JE TU ZASE

0

Turnov byl okresním městem do roku 1960. Poté se reformou státní správy stal součástí okresu Semily, na což v minulosti již mnohokrát doplatil. Peníze na rozvoj infrastruktury putovaly za komunistů i po listopadu 1989 do okresních měst. V 90. letech v Semilech vyrostly výstavní domy státních institucí, v nichž se některé úřady přímo zakonzervovaly, a občanům z Turnova nezbývá, než „jezdit přes kopec“. Za posledních 25 let zde bylo několik pokusů tohle zlepšit. Dokonce i takový katastrální úřad načas v Turnově fungoval, ale nikdy to nebylo ono. Také pokusů o zřízení okresu Turnov a tedy emancipace tohoto města bylo tolik, že nám možná ani prsty na rukou nebudou stačit. Nejdále byla asi společná iniciativa s Uherským Hradištěm před zhruba 15 lety, ale ani z té nebylo nic.

Nyní to vypadá, že je zde další díl tohoto skoro šedesátiletého evergreenu. Jak uvedl na červnovém zasedání turnovských zastupitelů starosta Tomáš Hocke, vláda se rozhodla dokončit reformu státní správy, která byla započata v roce 2000 a nikdy nebyla dokončena. Odborná komise má vládě navrhnout postup. Původně měl být nastolen správní systém typu: stát – kraje – ORP (tzv. obce s rozšířenou působností, což je nyní i Turnov) – obce. Především díky tlaku orgánů státní správy ale nakonec bude patrně uzákoněn formát: stát – kraje – okresy – ORP a obce.

Problém je, že každá ORP bude muset příslušet pouze k jednomu okresu. V současnosti ORP Turnov, resp. jeho obce, spadá pod tři okresy (Semily, Liberec a Jablonec nad Nisou). Pod okres Liberec patří 13 obcí, pod okres Jablonec nad Nisou tři a pod okres Semily 21 obcí. Těžko se vysvětluje na Sychrově, v Kobylech či na Frýdštejně, že by měli jejich obyvatelé jezdit na okres do Semil. To mnohdy může být i celodenní výlet. Jedinou možností je proto zřízení okresu Turnov shodného s plochou ORP Turnov. Požadavek města Turnov na zřízení okresu již usnesením svých zastupitelstev podpořily obce Troskovice, Modřišice, Hrubá Skála, Kobyly, Přepeře, Ktová, Tatobity, Sychrov. Další tak učiní v průběhu léta. ORP Turnov má celkem 37 obcí a přes 32 tisíc obyvatel.

Protože se jedná o republikovou anomálii – většina ORP byla v minulosti zřízena ve městech uvnitř bývalých okresů – je tu nyní velká šance na úspěch. „Nesmíme zaspat ani jednu příležitost, tahle je možná poslední. Nejde nám o zřízení okresního úřadu jako takového, jedná se o to, aby v Turnově pro občany fungovala pracoviště státní správy, jako jsou úřad práce, správa sociálního zabezpečení, katastrální úřad a další. Třeba dva dny v týdnu, ale plnohodnotně,“ zdůraznil starosta Hocke.
Požadavek na zřízení nového územního celku – okresu Turnov – podpořilo všech 24 přítomných zastupitelů. Podle posledních informací by o územně správním členění mohla vláda jednat už po prázdninách!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.