TURNOVŠTÍ NA SBĚR TEXTILU SLYŠÍ

0

V uplynulém roce 2012 občané města Turnova nasbírali do dvaceti kontejnerů rozmístěných po městě neuvěřitelných 77 570 kg nepotřebných textilií a obuvi, což je přibližně 5,4 kg na jednoho občana. Zhruba 90 % objemu je dále zpracováno a využíváno, zbývajících 10 % tvoří odpad. Sběr použitého textilu a obuvi zajišťuje Město Turnov ve spolupráci s firmou Dimatex CS, spol. s r. o., od února 2008. V loňském roce byl navýšen počet kontejnerů na textil o čtyři. Konkrétně byly přidány kontejnery na Koňském trhu, u Billy, na parkovišti v Dolánkách a také ve Svobodově ulici.

Nejproduktivnějším měsícem sběru textilu byl říjen, ve kterém se sebralo 8 470 kg textilu. Největší množství sebraného textilu za celý rok bylo dosaženo ve čtvrtém čtvrtletí, a to 21 970 kilogramů, což je asi 28,3 % z celkové produkce za minulý rok.

Vytříděné oděvy a textilní materiály se recyklují a dále používají jako surovina pro výrobu čisticích tkanin. Nepoškozené ošacení a obuv je poskytnuto charitativním organizacím, které ho použijí pro lidi sociálně slabší.

* Co patří do sběrného kontejneru:
Do sběrného kontejneru patří čistý a suchý textil (veškeré oděvy, bytový textil – záclony, závěsy, povlečení, potahy, ubrusy a deky) zabalený v zavázaných (zauzlovaných) igelitových pytlích či taškách, dále také spárované (svázané) nositelné boty.

* Co nepatří do sběrného kontejneru:
Do sběrného kontejneru nepatří znečištěný nebo mokrý textil, matrace, molitan, koberce, tašky, netextilní materiály, komunální odpad, elektrospotřebiče.

Seznam míst a kontejnerů sběru textilu (lokalita / ulice):
Budovcova, BILLA (Nádražní), Mašov (U Školy), Výšinka (Diamantová), u mateřské školky (Zborovská), Pension důchodců (Žižkova), Koňský trh, Patočkovo sídliště (Brigádnická), COOP diskont (Zahradní), hasičárna (Hruborohozecká), Bezručova, Svobodova, parkoviště v Dolánkách, sběrný dvůr Vesecko.

(Zdroj: Milan Sehnal, odbor životního prostředí, MěÚ Turnov, m.sehnal@mu.turnov.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.