KRAJI BUDE ASI VLÁDNOUT JEN ČSSD

0

Ani měsíc po volbách není jasné, kdo bude v Libereckém kraji vládnout. Bezprostředně po volbách začala jednat vítězná ČSSD se SOS a Starosty pro Liberecký kraj. Zdálo se, že koalice bude uzavřena jako jedna z prvních v zemi. Nestalo se, jednání se naopak zadrhla. Největší problém pro obě menší strany je podpora KSČM, se kterou může ČSSD vládnout v kraji i sama, protože obě strany disponují nejtěsnější většinou v zastupitelstvu. Právě tento fakt nejdříve od jednacího stolu „vyhnal“ Starosty a potom také část SOS. Obě strany se ale k jednání s ČSSD v minulém týdnu vrátily a opět to vypadalo, že tato koalice nakonec vznikne.

Definitivně se na tom všichni měli domluvit v neděli 16. listopadu. Nedomluvili. Opět byl problém s tichou podporou KSČM, a tak ČSSD nejspíš v Libereckém kraji vytvoří menšinovou vládu a bude pro ni hledat podporu napříč politickým spektrem v krajském zastupitelstvu. Tedy u ODS i KSČM. Jak agentuře ČTK řekl lídr ČSSD Stanislav Eichler bezprostředně po nedělním jednání, vytvoření velké koalice s ODS ale není na programu dne. SOS je rozpolcena, dokonce je možné, že do vlády s ČSSD půjde Lídie Vajnerová, která byla lídrem strany a už dříve prohlásila, že KSČM je třeba respektovat. S podporou KSČM by potom krajská vláda měla v zastupitelstvu již 24 hlasů.

 

Ustavující jednání zastupitelstva kraje bylo odloženo kvůli stížnosti na průběh voleb. Výsledek voleb ale v minulém týdnu potvrdil soud, ustavující jednání je tedy předběžně naplánováno na pátek 28. listopadu. Výsledky voleb ZDE.

 

A váš komentář, vážení čtenáři?

Související články (celkem 9)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.