MICRODENT: VRACÍME LIDEM ÚSMĚV

0

V Turnově máme štěstí na špičková pracoviště evropské a světové úrovně. Crytur, TOPTEC – turnovské pracoviště Ústavu fyziky plazmatu AV ČR a další. V jejich stínu je zcela jistě neprávem firma Microdent, o které ale bude v nejbližších letech hodně slyšet. 3D tisk? Pro někoho těžko pochopitelné, že jednou, až se lidstvo vydá na Mars, bude mít s sebou pouze 3D tiskárny a všechny nástroje a obydlí si vyrobí až na místě. Sci-fi? V Microdentu realita. Až si objednáte u svého stomatologa zubní náhradu, je pravděpodobné, že nový zub budete mít zpracovaný právě touhle moderní technologií v Turnově.

„Pocházím ze stomatologické rodiny. Když jsem se v roce 2003 vrátil ze studií v zahraničí, tak jsem byl docela překvapen, jak málo u nás tehdy v zubařině byly využívány moderní informační technologie. Samozřejmě, obor má jiné priority, péče o pacienta se neodehrává jen na počítači, a ani dnes není využití digitální techniky v tomto oboru na úrovni, jaká by mohla být,“ uvádí jednatel společnosti Microdent Michal Heřmánek. Jeho úsilí a také neocenitelná možnost velmi úzké spolupráce se špičkovými českými stomatology ho nakonec dovedly k založení specializované firmy. „Nevymýšlel jsem úplně něco nového, zkušenosti jsem čerpal v zahraničí. První digitální skener jsem koupil v Kanadě, 3D tiskárnu v Izraeli a začal s nimi pracovat doma v obýváku. Byla to první zařízení svého druhu v republice. Začal jsem s novou technologií seznamovat zubní techniky a některé lékaře a skenery jim nabízet. Šlo to poměrně pomalu, dnes už ale má od nás toto zařízení k dispozici téměř 300 zubních techniků a lékařů,“ přibližuje Heřmánek. Firma se z obýváku rozrostla na současné tři desítky zaměstnanců. První sídlo měla v roce 2010 v turnovské Palackého ulici. Poté do roku 2015 společnost sídlila v ulici 5. května a nově ji najdete v zrekonstruovaném areálu v Nádražní ulici u kruhového objezdu.

Microdent Turnov, areál firmy

Zde dnes najdete komplexní centrum pro digitální výrobu všech typů stomatologických a zdravotních pomůcek. Pro představu: Přímo v ordinaci lékař zhotoví za pomoci skeneru digitální otisk zubu. Ten odešle do laboratoře, kde ho finálně namodelují se stoprocentní přesností. Z laboratoře putují data do Microdentu, kde zubní náhradu v požadované „mikroskopické“ kvalitě vyrobí a odešlou zpět do laboratoře, kde proběhne finální opracování. Zpět do zubní ordinace se zubní náhrada dostane zpravidla do týdne. Ošetření je pro pacienta nejen velmi rychlé, ale i bezbolestné.

„Zhruba sedmdesát procent zubních náhrad už dnes vyrábíme na 3D tiskárně, zbytek vzniká tradičním frézováním. Za den dokážeme vyrobit až tisíc zubů z materiálů a v kvalitě, kterou si vybere zákazník. Není pravda, co se mezi lidmi povídá, že moderní zubní náhrady přijdou na desetitisíce až statisíce korun. Za kvalitu se samozřejmě platí, jsou ale i levnější varianty a i ty mají poměrně dlouhou životnost. Materiálů máme k dispozici asi deset – od plastu přes kov po keramiku,“ vysvětluje Michal Heřmánek.

Frézovaný CoCr – dentální konstrukce

Výrobky z 3D tisku – modely a protetické výrobky

Jak dodává, jeho firma chce lidem vracet úsměv. V krátké době zde vytvoří ucelený systém stomatologické digitalizace. Pacient si v ordinaci vybere kvalitu, ale i podobu nových zubních náhrad. „Lékař zhotoví nejen digitální 3D model zubů, ale celého obličeje. My pak ve variantách namodelujeme, jak bude s jednotlivými náhradami vypadat a on sám si vybere, co se mu bude nejvíc líbit,“ uzavírá Heřmánek. Sci-fi? V případě Microdentu ne. Popsaný ucelený systém služeb by zde chtěli mít funkční do tří let! Třeba pak na ulici potkáte zase o něco víc lidí, kteří budou mít dobrý důvod k úsměvu…

MICRODENT – komplexní centrum pro digitální výrobu všech typů stomatologických a zdravotních pomůcek – HSC frézováním, laserovým sintrováním, 3D tiskem a laserovou ablací. Více na www.microdent.cz.

Kontrola a dokončování výrobků pod mikroskopem

Výstupní kontrola

Pracovní prostor 3D tiskárny – vytištěné modely

Stroje pro laserové sintrování kovů ProX 200 DMP

Protetický model se snímatelnou gingivou zhotovený 3D tiskem

Laserem sintrovaný CoCr – výrobní deska s konstrukcemi

Michal Heřmánek

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.