SPORTMIX: FLORBAL, FOTBAL, HÁZENÁ, RYCHLOBRUSLENÍ A ZAJÍMAVOST

0

S jarem dobíhají mistrovské soutěže hrané ve sportovních halách. Se sezonou se tak rozloučil i florbalový TJ Turnov B, končí i jeho mládežníci. Vzhledem k panujícímu počasí byla ve fotbalových soutěžích odložena spousta mistrovských utkání, která se budou postupně dohrávat. Ve středu tak divizní Turnov nastoupil ve Dvoře Králové, pod Troskami se dohrávalo derby, které bylo zároveň i utkáním pohárovým. To házenkářský potěr vyrazil sbírat zkušenosti na mezinárodní turnaj do Prahy, kam Turnov vyslal hned dvě družstva. Ta se v silné konkurenci rozhodně neztratila. V srdci Českého ráje o sobě dává vědět další sportovní odvětví – rychlobruslení. Areál městského stadionu by měl v dohledné době vylepšit zajímavý projekt.

FLORBAL

* Regionální liga, muži

TJ Turnov B – SC Podještědí Český Dub 5:0, SCC Semily – TJ Turnov B 5:3.
Také mužský B-tým zakončil svou letošní mistrovskou sezonu. Na posledním turnaji v Českém Dubu nejprve „stylovou“ výhrou deklasoval domácí celek, aby se potom s ročníkem 2022/2023 rozloučil prohrou s partnerským týmem Semil. Ty se díky tomu posunuly na konečné 2. místo konečné tabulky.

* Mládežnický florbal

Starší žáci zakončili sezonu premiérovou účastí ve druhém ligovém koši, kam se jim povedlo na závěr sezony probojovat. Zaplatili ovšem nováčkovskou daň a ve třech vyrovnaných utkáních si připsali tři prohry. Florbalu Jablonec blue podlehli 2:4, FD Teplice 1:2 a PRO-AKTIV Bílina 0:1. Podle trenérů si kluci přesto zaslouží pochvalu za velký progres, který během sezony zaznamenali.

Svůj poslední turnaj sezony, a to na domácí půdě, absolvovaly též starší žákyně. V přeboru se postupně poměřily se třemi týmy. FBC Liberec porazily 10:2, ASK Lovosice 7:4 a FBC Česká Lípa 6:2. „Sešli jsme se v počtu 6+1, což bylo asi letošní maximum. Nicméně v rámci regionální spolupráce jsme dali příležitost zahrát si za nás i některým hráčkám z Liberce, protože i když ten přijel bez svých největších opor, stejně přijel v počti 10+1, o čemž se nám může jen zdát. Přestože na začátku sezony jsem měl na soupisce patnáct hráček, na turnaje jich jezdí tak třetina,“ postěžoval si i přes dobré výsledky trenér Miloš Cidlinský.
František Záleský, zaleskyfrantisek@seznam.cz

HÁZENÁ

* Prague handbal Cup 2023, mládež

V již 30. ročníku velkého mezinárodního házenkářského halového turnaje pro mládež v Praze, který je každoročně pořádán v době velikonočních svátků, startovalo ve více než 25 halách po celé metropoli na 570 družstev z 23 zemí, a to v deseti kategoriích. Turnovský oddíl tady měl letos zastoupení v kategorii „mini“ a mladší žákyně. Družstva se nejdřív utkala v základních skupinách, v neděli následovala kvalifikační a postupová utkání play-off „B“. V pondělí se pak hrálo play-off „A“ a následná finálová utkání.
Naši nejmenší byli nalosováni do skupiny kategorie WE, kam se přihlásilo 21 týmů. V jedné ze tří sedmičlenných skupin turnovský tým „mini“ vybojoval ve skupině 1 výhru a utrpěl 5 porážek. Krásné 5. místo znamenalo, že další zápasy odehraje v play-off skupině „B“.

Výsledky v základní skupině:
TJ Turnov – Sokol Poruba 8:10
TJT – Astra Praha 20: 8
TJT – Sokol Kobylisy II 9:19
TJT – Tatran Bohunice 9:10
TJT – Milevsko 4:20
TJT – SV Henstedt-Ulzburg (DE) 14:22

Ve čtvrtfinále Turnovští porazili Lázně Kynžvart 10:7 a v semifinále podlehli pozdějšímu vítězi z HC Háje 7:12. Svoji účast na turnaji tak zakončili na výborném 11. místě. „Většina dětí byla na takovémto turnaji poprvé v životě. Předvedly fantastické výkony, někdy i za hranicí svých možností a obětování se. Jedinou velkou kaňkou bylo nepříjemné zranění Terezky Pařízkové, která si při špatném došlapu naštípla kotník a momentálně má sádru a klidový režim. Tímto jí přejeme brzké uzdravení a co nejrychlejší návrat do týmu,“ okomentoval účast jeden z trenérů Marek Novák. Nejlepší střelkyní družstva a největším tahounem byla Edita Šritrová, která byla s 34 góly v této věkové kategorie 12. v celkovém pořadí.
Sestava (góly a počet odehraných zápasů): Kodeš Jakub – Šritrová Edita (34/8), Roubíčková Adéla (15/8), Pařízková Tereza (12/6), Otmarová Magdaléna (10/8), Jindrová Berenika (5/8), Egertová Adéla (3/8), Rymplerová Vanesa (2/8) a benjamínek turnovského družstva Hlaváčková Nell (0/8).

Turnovské mladší žákyně byly nalosovány do skupiny kategorie WD, do níž bylo přihlášeno nejvíce týmů v dívčích kategoriích, a to 76! Proto byly rozlosovány do 12 skupin po šesti družstvech. Po třech porážkách vybojovaly Turnovanky dvě výhry, což znamenalo slušné 4. místo a postup do dalších zápasů v „B“ skupině play-off.

Základní skupina:
TJ Turnov – Dunaj. Streda (SK) 4:21
TJT – Angyalföldi SI (HUN) 4:18
TJT – SK Kuřim 8:11
TJT – HC Nový Jičín 18:7
TJT – IK Sävehof IV (SWE) 10:2

V utkání play-off v 1/16 finále porazily turnovské žákyně Fürstenfeldbruck 13:6 a probojovaly se do osmifinále. Bohužel, v průběhu tohoto utkání došlo ke zranění tří hráček, které už nemohly do zápasu zasáhnout, takže utkání dohrálo pouze 6 hráček + 2 brankářky. I přes velké oslabení si Turnovačky nenechaly cenné vítězství vzít. Soupeřkami v osmifinále jim byl tým Hypo Nö I (AUT). Vzhledem ke zraněním museli turnovští trenéři použít dvě hráčky z nižší kategorie – Editku Šritrovou a Majdu Otmarovou, na post „pivota“ nastoupila jedna brankářek Týna Kropáčková. Fyzicky zdatnější a rychlejší soupeřky měly navrch. Naše unavené hráčky i tak dokázaly odehrát utkání za hranou svých možností. S posledními zbytky svých sil sice prohrály 8:15, ale z palubovky mohly odejít se zvednutou hlavou. Jak se později ukázalo, prohrály s vítězkami „B“ skupiny play-off. Celkové dělené 44. – 52. místo ze 76 přihlášených týmů je po loňské účasti skokem o 25 míst směrem nahoru!

Jak se shodlo trenérské trio V. Ševrová-S. Hušková-M. Novák, většina holek odevzdala pro svůj tým maximální výkon. Vyzdvihli obě brankářky – Týnu Kropáčkovou a Adélku Drbohlavovou, a také morální sílu celého družstva za to, že se rozhodly před osmifinálovým zápasem pokračovat a hrát, i přes výhrady realizačního týmu. Zraněné hráčky – Kája Nováková (zlomený palec), Anetka Peštová (kotník), Maruška Žaloudková (kotník) a Káťa Podrazká (naražený malíček na ruce) alespoň hlasitě povzbuzovaly. Pro zdar celé akce byla velice důležitá podpora všech rodičů, kteří se na své děti přijeli podívat přímo do Prahy nebo je podporovali na sociálních sítích a pomáhali vedení výpravy s logistikou. „Velmi si toho vážíme, protože pro hráčky i pro nás byla jejich přítomnost obrovskou psychickou podporou,“ uzavřel za kouče Marek Novák.
Sestava (góly a počet odehraných zápasů): Drbohlavová Adéla (7), Kropáčková Kristina (7) – Janků Viktorie (16/7), Šritrová Aneta (14/7), Peštová Aneta (13/6), Nováková Karla (9/6), Podrazká Kateřina (6/6), Roubíčková Kateřina (3/7), Holubková Kateřina (2/7), Švermová Dora (1/7), Šritrová Edita (1/1), Žaloudková Marie (0/7), Otmarová Magdaléna (0/1).
Vladimíra Ševrová, v.sevrova@seznam.cz

FOTBAL

* ČFL, DIVIZE A KRAJSKÉ SOUTĚŽE

Nevzdávající se zima a deštivý průběh jejích dozvuků silně otřásly plánem jarní části mistrovské sezony a nucené pauzy postihly také naše zástupce. Harmonogram začala dohánět už středa 19. dubna, během které třetiligové Přepeře doma přehrály Ústí n. L. 2:1 a v KP zvítězily Sedmihorky nad Lomnicí 4:2. A jestliže hráči FK Přepeře odcestují ve středu 3. května na dohrávku 20. kola do Záp a ve středu 17. května pak do Kolína, divizní Turnov cestoval do Dvora už ve středu 26. dubna. Ten den se v krajském přeboru hrálo také sousedské derby.

Dvůr Králové nad Labem – FK Turnov 4:2 (3:1). Branky 19. Prokopec, 90. Š. Havel, rozhodčí Klír, ŽK 3:4, diváků 90. Soupiska: Franc – Peuker, Chládek (46. Břenek), Beníšek, P. Havel, Prokopec (27. Müller), Petržilka, Horák (46. Š. Havel), Šťovíček (46. Marek), Tobiaš, Svoboda.
Před sobotním mistrákem v Dobrovici se Turnovští představili v městečku vyhlášeného safari. Domácí celek je poslední, a tudíž musel za každou cenu naplno bodovat. Už v 9. minutě jej poslal do trháku Kwesi, ale po deseti minutách hry vyrovnal Prokopec. Jenomže pak gólmana France překonal Picha a týž hráč si připsal ještě tzv. šatňáka – 3:1! Trenér FKT Tomáš Nosek reagoval o přestávce trojím střídáním, ale druhá branka Kwesiho v 61. minutě znamenala pro Dvůr dostatečný náskok, který už jenom v poslední minutě zmírnil v půlce střídající Štěpán Havel.

TJ Sokol Rovensko pod Troskami – FK Sedmihorky 2:1 (1:0). Branky 45. Šimek, 54. Glod – 85. Matěj Randák, rozhodčí Blaschke, ŽK 3:0, diváků 150. Rove: Hyka – Najman (77. Perger), Vítek, Tvrdý, Dlouhý, Drozen, Bangha, Glod (90. Kolner), Mazánek, Soukeník, Šimek, FKC: Martin Špína – Marek Randák, Ložek, Močkovský, Marcel Špína, Urbánek, Kodr, Žabokrtský, Poledne, Matěj Randák.
Odložená lahůdka pro fotbalové fajnšmekry proběhla za dohledu Trosek a slušného diváckého zájmu. Karty sice byly jasně rozdány, ale míč je kulatý. Favorizovaní hosté hrozili zejména dlouhými auty Žabokrtského, ale Rove bránili jako jeden muž a v ofenzívě panovala jasná snaha o zaskočení soupeře. To vyšlo v poslední minutě první půle, v níž Mazánek z rohového kopu posadil míč na hlavu Šimka a zkušený plejer věděl kam s ním – 1:0! Ještě větší šok zažil tábor Sedmihorek v 54. minutě. Na malé vápno si naběhl Glod a z voleje poslal centrovaný míč placírkou za záda Martina Špíny podruhé! Evidentně mnohem víc nabuzený domácí tým potom držel stav až do samého konce, v němž se sice střelou k tyči rovenské branky prosadil Matěj Randák, ale to už na překvapivé výhře Rove nic nezměnilo. A vzhledem k tomu, že se duel hrál zároveň jako pohárový, Rovensko v něm Sedmihorky porazilo vlastně dvakrát…
Dohrávky čekají i naše kluby z nižších mistrovských stupňů. Zatímco do Á-třídního Pěnčína ve středu 10. května přijede Bílý Kostel, na účastníka krajské I. B třídy FK Přepeře B čekají v tzv. anglických týdnech hned tři dohrávky! Ve středu 3. 5. doma přivítá TJ Albrechtice. O týden později zajíždí do Jablonečku a třízápasové martyrium ukončí až středa 17. května, kdy Přepeřští zamíří do Držkova.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

RYCHLOBRUSLENÍ

* Rozšíření sportovní nabídky Českého ráje

Většina lidí ze sportovní veřejnosti zřejmě bohužel neví, že v Libereckém kraji, potažmo v Turnově, máme rychlobruslařský oddíl. Oficiálně vznikl v roce 2019, ve skutečnosti ovšem funguje již od roku 2015, a to ještě pod hlavičkou OSVČ Pavla Hlubučka. K jeho hlavním cílům patří rozvoj kolečkového bruslení v Libereckém kraji. Sdružuje děti s touhou dále se v bruslení zlepšovat a reprezentuje město na závodech v rámci republiky, tak i v zahraničí. Klub rovněž pořádá závody O pohár starosty města Turnova, když letos je na pořadu již 6. ročník, které se těší oblibě mezi veřejností.
Aktuální členská základna čítá 47 závodníků napříč různými věkovými kategoriemi. Nejmladšímu členovi je 7 let, nejstarší již dovršil plnoletost. Trenérskými licencemi disponují čtyři trenéři. „V roce 2022 a zkraje toho letošního se nám daří pozvolna pronikat mezi tradiční oddíly s dlouholetou historií a získávat pozice i pěkná umístění,“ poznamenávají zakladatelé.
Ti jsou pyšní na výsledky březnového halového mistrovství České republiky, na kterém Lukáš Podzemský vybojoval 2. místo a titul vicemistra v dorostenecké kategorii, Oliver Spejchal si mezi kadety připsal slušné 4. místo a Barbora Nosková skončila šestá v kategorii juniorek a kadetka Veronika Syrotiuková zaznamenala 9. místo. „Koncepční práce s mládeží tedy začíná nést své ovoce, ovšem v tuto chvíli jsme narazili na limity v tréninkových plochách. Právě proto řešíme ve spolupráci s městem Turnovem možnost stavby bruslařského oválu,“ zaznělo z vedení oddílu.
Pavel Hlubuček, oddil@sportinline.cz

ZAJÍMAVOST

* Obslužný projekt sportovního areálu

Městský fotbalový stadion s dvěma travnatými hřišti a jedním s umělým povrchem rozhodně není z těch nejmodernějších, ale neustálá snaha o jeho modernizaci je v posledních letech více než zjevná. Po nedávné vnitřní rekonstrukci zázemí a dlouhodobě probíhající debatě o vyřešení starodávné tribuny je na stole další vylepšení, které přineslo čtvrteční veřejné zasedání městského zastupitelstva. Desítky let panující stav v dostupnosti dalších tréninkových a hracích ploch vedle hlavního hřiště rozhodně není vzhledem většími silničnímu provozu ideální.

Jde o uvažovaný podchod z místa kabin zhruba mezi tréninkové plochy, které se nacházejí za valem s železniční tratí. Bez ohledu na vzdálenost, kterou musí hráči zde trénujících nebo hrajících týmů vč. rozhodčích či diváků překonat, aby se dostali například na zadní travnaté hřiště, trápí vedení klubu hlavně bezpečnost těch nejmenších. „Podstatnou část naší členské základny tvoří mládež, která musí nutně projít stávajícím tunelem, jenž je mimoto i regulérní a motoristy dost hojně využívanou komunikací, cyklisty nevyjímaje. Ten, kdo se v této lokalitě často pohybuje, moc dobře ví, jaké situace tady občas nastanou. Z našeho pohledu přinášejí určitá, a ne malá rizika, která bychom co nejrychleji chtěli vyřešit. Tak uvidíme, jak se k tomu zúčastněné strany postaví,“ prohlásil ještě před čtvrtečním jednáním turnovských zastupitelů místopředseda FK Turnov Petr Koubus.

Jak znovu zdůraznil, prvotním zájmem vedle zlepšení samotné obslužnosti přetvářeného sportoviště s vysokou koncentrací zde pohybujících se osob je právě vyloučení bezpečnostních rizik. Za jejich eliminaci lobuje pochopitelně i šéftrenér mládeže Jiří Šulc. Situaci a její vývoj budeme i nadále průběžně sledovat.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz
Pozn. red.: Ve čtvrtek večer turnovští zastupitelé záměr výstavby podchodu pro pěší schválili!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.