HUDBA Z RÁJE 2024

0

Na opravdu netradičním místě bude možné slyšet klasickou hudbu hned na úvod 7. ročníku festivalu Hudba z ráje. V přírodním amfiteátru pod věží Mnich v Prachovských skalách u Jičína zazní v sobotu 6. července od 19.00 slavná opera Antonína Dvořáka Rusalka a bude jistě působivé poslouchat melodie, které okouzlily celý svět, včetně slavné árie Měsíčku na nebi hlubokém, při pohledu na slunce zapadající nad skalami.

V titulní roli se ve zkráceném scénickém provedení populární opery představí sopranistka Karolína Cingrošová, Prince bude zpívat Peter Malý, Vodníka Michael Kubečka, Cizí kněžnu a Ježibabu Alžběta Vomáčková a o hudební doprovod se postará klavírista Martin Levický. Ti, co Rusalku v Prachovských skalách nestihnou, budou mít možnost shlédnout její provedení ve stejném obsazení ještě v sobotu 13. července na zahradě u roubenky čp.29 v Markvarticích nedaleko Sobotky.

Program 7. ročníku festivalu Hudba z ráje bude opět bohatý na jedinečné interprety, milé hosty k rozhovoru, krásná a malebná místa, ale hlavně bude plný nádherné hudby. V pátek 12. července se odehraje tradiční letní koncert v kostele svatého Jiljí v Mladějově, kde festival před lety začínal. „Letos jsem si ke společnému koncertování pozvala Trio Talia, tři vynikající umělkyně, které jsou v regionu Českého ráje velmi dobře známé,“ říká sopranistka a umělecká ředitelka festivalu Karolína Cingrošová a dodává: „Společně provedeme krásná díla Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta nebo Antonína Dvořáka.“ Trio Talia tvoří sopranistka Veronika Vildmanová, flétnistka a fagotistka Jana Vávrová a klavíristka Monika Chmelařová.

 

Červencový program uzavře beseda. V sobotu 20. července uvítá Václav Žmolík pod ořešákem na zahradě Šolcova statku v Sobotce jako své hosty populární manžele Evu a Václava Hudečkovy. Se známou herečkou a spisovatelkou a fenomenálním houslistou si bude povídat nejen o jejich umělecké tvorbě, ale hlavně o životě, a jistě se bude i hodně vzpomínat.

V dalších týdnech a měsících festivalový program nabídne například koncert Felixe Slováčka juniora (30. srpna v Újezdu pod Troskami), besedu s populární herečkou Terezou Kostkovou (31. srpna, Šolcův statek, Sobotka) anebo společný koncert Báry Basikové a Karolíny Cingrošové za doprovodu Ústřední hudby Armády České republiky (23. října v Turnově na Střelnici).

Festival Hudba z ráje přichází letos s novinkou pro své příznivce: Vstupenky na některé akce je možné zakoupit také online. Například na Rusalku v Prachovských skalách na odkazu: https://connect.boomevents.org/cs/event/karolina-cingrosova-rusalka-hudba-z-raje?

Festival Hudba z ráje založili v Českém ráji mladá operní a koncertní zpěvačka Karolína Cingrošová, dříve Žmolíková, a její otec – rozhlasový a televizní moderátor Václav Žmolík. Koncerty se konají jak pod širou oblohou, tak v církevních a dalších památkových objektech. Součástí festivalu jsou i besedy s populárními osobnostmi. V minulých ročnících se v pořadech festivalu představili Pavel Šporcl, Bára Basiková, Lubomír Brabec, Ivo Kahánek, Vilém Veverka, Igor Bareš, Josef Dvořák, Lukáš Sommer, Anita Jirovská, Kateřina Englichová a mnozí další.

Václav Srbek, www.hudbazraje.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.