V PŘÍŠTÍM ROCE SE USKUTEČNÍ JUBILEJNÍ ROČNÍK STAROČESKÝCH TRHŮ

0

„Myslím, že letošní návrat Staročeských trhů zpět do parku u letního kina a do atria muzea byl úspěšný. Tahle akce sem prostě patří. Vloni v muzeu probíhala stavba expozice horolezectví, takže jsme náhradně připravili Letnice na Dlaskově statku, letos jakoby se lidé zase chtěli s námi vrátit na původní místo. Přišlo jich přes dvanáct tisíc, opravdu si té náklonnosti velmi vážíme a snažíme se mezi řemeslníky i z doprovodné kulturní nabídky vybrat to nejlepší, co v naší zemi je,“ rekapituluje letošní ročník nejvýznamnější turnovské akce ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová.

V rámci trhů obdrželi tituly Mistr tradiční řemeslné výroby Libereckého kraje Václav Plechatý z Liberce, který se řadí mezi uznávané řezbáře, a Arnošt Möller z Ohrazenic za ručně zhotovované kožené výrobky.

Nová podoba atria u muzea

Jak doplnila, návštěvníci s povděkem kvitovali nové cesty v parku, které jsou širší, než byly ty původní, takže se prostor mezi stánky zvětšil a již nebylo tak těsno, jako při minulých ročnících. Novinkou byla také „turnovská ulička“, tedy většinou začínající místní řemeslníci, kteří by se jinak na akci, na kterou přijíždějí ti nejlepší z Čech a Moravy, neměli šanci dostat. „Napříště bych ráda ještě vylepšila občerstvení, mělo by ho být víc na různých místech v parku a po letošní zkušenosti třeba s Turnovským pivovarem bychom rádi zapojili více místních podnikatelů,“ přiblížila Jakouběová.

V nové podobě se také představilo atrium u muzea, které doznalo větších stavebních úprav a zase se do města vrací jako výtečná alternativní scéna pro pořádání kulturních akcí.
„V příštím jubilejním 25. ročníku bych ráda poděkovala lidem, kteří byli u vzniku Staročeských trhů a bez jejichž tehdejší pomoci bychom nebyli dnes tam, kde jsme. Je to především Jaroslav Obročník, díky kterému přijížděli první významní řemeslníci na trhy, které nikdo neznal, a Václav Feštr, tehdy jednatel Kulturního centra Turnov, který nastavil kulturní program tak, že ho v podobném duchu připravujeme dodnes. Kromě toho by jubilejní ročník měl být takovou malou rekapitulací těch uplynulých,“ dodává ředitelka muzea.

Před turnovskými muzejníky je nyní červnové řezbářské sympozium na Dlaskově statku a Muzejní noc, chystá se výstava významnému regionálnímu malíři Jaroslavu Klápště k 20. výročí úmrtí. Vrcholem letošního roku bude otevření nové expozice horolezectví v sobotu 7. září.

Novinkou byl také „šlapací“ vláček pro děti poháněný tatínky

Jablkoň

Vladimír Mišík a ETC

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.