SPÍTE, A V DOMĚ JE ZLODĚJ. JAK NEJLÉPE REAGOVAT?

0

„Kdo to nezažil, tak úplně nepochopí. Ráno jsme se probudili a měla jsem takový divný pocit, někdo u nás v domě v noci byl. Některé věci nebyly na svých místech, i když se ten někdo asi snažil po sobě uklidit. V peněžence, která byla na poličce, chyběla veškerá hotovost, zmizelo pár dalších cenností. Dosud jsem se s tím, že v domě někdo nezvaný byl, když jsme spali, úplně nevyrovnala,“ uvedla jedna z poškozených obyvatelek Turnova. Podle velitele zdejšího policejního oddělení Milana Drahoňovského došlo v poslední době k podobným třem případům. „Stále je to minimum proti tomu, co se děje v době, kdy lidé nejsou doma. Zrovna včera došlo k vykradení domu v Rovensku pod Troskami. Pachatel, či pachatelé si vyčíhali, až všichni odešli do práce a do domu se vloupali,“ přibližuje Drahoňovský.

Důležité podle něho je, aby lidé svůj majetek řádně zabezpečili. Bezpečnostní zámky by měly být samozřejmostí. Na noc je třeba zamknout na dva západy, protože když je pouze zabouchnuto, tak je to pro zloděje skoro totéž, jako by bylo otevřeno. Je třeba mít zavřená také sklepní okna, garážové dveře, které jsou často průchozí do domu ad. Opakovaně také ke krádežím v obydlích dochází, když majitel pracuje na zahradě a dům nechá otevřený. Pak se soustředí na práci a je jedno, že dům je nadohled. Profesionálním zlodějům stačí jen pár desítek vteřin.

A co bychom měli udělat, když jdeme třeba v noci na záchod a přitom v domě narazíme na zloděje? „V každém případě je třeba si uvědomit, že on je na rozdíl od nás ostražitý a vzhůru, zatímco my v takovém tom polospánku. Jeho reakce tedy bude rychlejší. Většinou sám uteče, ale určitě bych se s ním nedával do křížku. Nejlepší je zahnat ho křikem, vzbudit ještě někoho dalšího a zavolat okamžitě na číslo 158. Samozřejmě si uvědomuji, že se někdy těžko radí a skutečnost je jiná, doporučuji ale jednat vždy s rozvahou,“ uvádí Milan Drahoňovský.

Velkou chybu dělají ti, kteří se po zloději snaží uklidit a pak teprve volají policii. Nejlepší je volat policii v nejkratší době, co to jde, a do míst, kde se pachatel pohyboval, moc nechodit. „Je to kvůli stopám, které dotyčný na místě zanechá a podle kterých se dá potom identifikovat. Může také na místě zapomenout něco, co policii při vyšetřování pomůže,“ dodává Drahoňovský. Současný mírný nárůst případů – kromě domů i byty – půjde pravděpodobně na konto pachatelům této trestné činnosti z minula, kteří byli nyní propuštěni z vězení po výkonu trestu. Podle velitele turnovské policie ale není nutné, aby občané podléhali nějaké panice, byly prý v tomto směru už horší časy. Důležité je, aby se lidé dívali kolem sebe a svůj majetek řádně zabezpečili!

Policie v současnosti koná několik speciálních úkonů, aby byli pachatelé co nejdříve dopadeni.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.