VZDUCHOLOĎ A BALONY NAD ČESKÝM RÁJEM

0

Obec Zámostí-Blata na Jičínsku se v neděli 31. května vpodvečer stala hlavním balonářským místem v České republice. Desítky lidí z blízkého i vzdálenějšího okolí se přijely podívat na start vzducholodi, která je jediná svého druhu v Evropě a v Česku byla naposledy k vidění před třemi lety v okolí Brna a Karlštejna. Vzducholoď pro šest pasažérů provozuje nadnárodní společnost Festo, která s ní postupně objíždí země, ve kterých působí. Proto se do Česka vrátí nejdříve za tři až čtyři roky. „Kromě vzducholodě byla k vidění i jedna opravdová rarita, balon ušitý opačně – košem vzhůru,“ uvádí Luboš Baloun, pilot společnosti Baart, jehož firma se na této akci podílí a spolupracuje na zajištění potřebného technického zázemí.

Kromě nedělního podvečera byly naplánovány ještě ranní a podvečerní lety v pondělí a v úterý, vše je ale odvislé od počasí. Létat se nedá, když jsou třeba bouřkové mraky, prší nebo je silný vítr. V neděli vpodvečer vzducholoď doprovázelo pět balonů. Ty narozdíl od ní směřovaly na Turnovsko a většinou přistávaly v okolí Sedmihorek. Vzducholoď, která je řiditelná, se držela v okolí Prachovských skal.

201506011017_rep_82_015_balony

Hlavní sezona pro balonové létání nad Českým rájem je od jara do podzimu, vhodných dnů k vzletu je kolem 70 za rok. Společnost Baart provozuje tři horkovzdušné balony, které pojmou dva až sedm pasažérů. Jeden balon je uzpůsoben i pro vozíčkáře. Více na www.vyletbalonem.cz

201506011017_rep_83_015_balony

Další snímky najdete v albu na Facebooku TvA – ZDE.

201506011017_rep_84_015_balony

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.