JAK SE STAVÍ SEN ANEB OPRAVDU VYROSTE V PŘEPEŘÍCH FOTBALOVÝ STADION?

0

Jak jsme v TvA již před časem informovali, jednou z hlavních priorit pro nedávno vzniklé občanské sdružení FK Přepeře, které v současné době hraje v semilském azylu, je stavba vlastního hřiště na území obce. Ta záměr většinou hlasů v zastupitelstvu jako vlastník dvou třetin dotčených pozemků podpořila, ale ostatní záležitosti jsou podle starosty Luďka Sajdla převážně věcí investora. Tím je již zmíněné občanské sdružení FK Přepeře, jehož hlavním představitelem je místní občan Michal Kupka. Ten coby hrající prezident spolu s ostatními hráči oslavil za dva roky jejich působení v soutěžích OFS Semily již tři postupy!

Tím prvním byl postup A-týmu ze soutěže do přeboru, kam teď po dalším postupu do krajské I. B třídy postoupila díky nezájmu ostatních až z 8. místa (!) i přepeřská rezerva. Nutno dodat, že Přepeřští, kteří ještě nedávno fungovali jako Mírová p. Koz. B, vstoupili na regionální fotbalovou scénu pod hlavičkou SK Semily B! „Všichni členové našeho sdružení jsou fotbaloví nadšenci, kteří se o radost z nejpopulárnější hry na světě prostě jen chtějí podělit s těmi nejbližšími, a jestli tuto naší snahu o vybudování trvalých hodnot někteří chápou jinak, tak to mě upřímně mrzí,“ říká hlava přepeřského občanského sdružení.

n201507301502_sport_125_015_prepereAmbiciózní klub je v Přepeřích třetinovým vlastníkem pozemků pod budoucím hřištěm za střediskem silniční údržby podél železniční trati. A právě tady by mělo vyrůst nové fotbalové hřiště včetně parkoviště. Vzhledem k poměrně vysokému spádu daného prostoru se počítá nejprve s přesunem zeminy z horní poloviny do spodní. „Obyvatelům přilehlé ulice se přes veškerá vysvětlení projekt příliš nelíbí, ale vše už je zaneseno v územním plánu a ten je pro obec závazný,“ říká starosta Sajdl a přiznává, že on osobně s většinou hlasoval PRO. Podle našeho průzkumu mezi 902 Přepeřáky (!) se většina z námi osloveného vzorku vyslovila vesměs kladně, neboť by prý takto rozšířenou sportovní nabídkou v obci po letech konečně došlo především také ke smysluplnému vyřešení tohoto nevzhledného území. Po všech peripetiích s výkupem pozemků, přípravou veškeré dokumentace a získání všech razítek nutných pro realizaci projektu se ovšem teď vše zadrhlo na protestech obyvatel asi osmi domů, ležících na hraně uvažovaného sportovního areálu.

Jak už dříve avizovalo vedení FK Přepeře, na místě určitě nevyroste stadion v tom pravém slova smyslu, ale u hrací plochy bude jen víceúčelový objekt kabin. „Na pozemku proběhlo brigádně zatím pouze sekání a hrubý úklid. V připomínkovém řízení před pár dny se veškerá naše dosavadní snaha zastavila na protestech budoucích sousedů. Upřímně řečeno, jsme schopni pochopit obavy z jistého oživení této lokality, ale jejich další důvody typu – nebudeme vidět na Ještěd, jsou slušně řečeno úsměvné, zvlášť když jedním dechem dodávají, že výstavba dalších rodinných domů by jim nevadila. Proto si myslíme, že jde o jakýsi šprajc, u kterého ale neznáme pozadí,“ zamýšlí se místopředseda FKP a sekretář v jedné osobě Vladislav Bým, aniž by skrýval roztrpčení. Není divu, příprava už stála dost námahy a peněz. Postupem do kraje získají Přepeřští od FAČR na rok výjimku, ale pak podle fotbalových regulí musí hrát svá utkání maximálně do 5 km od svého sídla!

Ač TvA už vloni na počátku roku informovalo o veřejném představení celého projektu FK přepeřské veřejnosti a občanské sdružení splnilo veškeré oznamovací povinnosti, jak se zdá, někteří občané teprve teď začali „honit bycha“. A málokdo si troufne říct, zda na poslední chvíli, nebo již pozdě. „Je nám líto vzniklé situace, ale nás nejvíc mrzí, že za námi nikdo nepřišel hned na začátku. Máme prostě strach z hluku a jiných forem obtěžování, takže využijeme veškerých možných průtahů, abychom s námi nekonzultovaný záměr co nejvíc oddálili, a tím třeba i zcela zamezili jeho realizaci,“ prozradil nám přímo na místě jeden z „dotčených“ občanů, který si nepřál být jmenován.

S postupem do krajské soutěže teď realizační tým Přepeř pracuje především na doplnění stávajícího hráčského kádru, v němž vedle domácích nastupovali vyššími soutěžemi ostřílení borci jako třeba Nesvadba, Ježek, Pěnička, Feri, Peškar, Martínek a další. Hlavní trenér Jan Bednář (Turnov, Mírová) spolu s dalším exturnovákem Mírou Kvapilem, který vedle funkce druhého místopředsedy působí i jako asistent trenéra a vedoucí mužstva, se mohou těšit na příchody dalších hráčů s vazbou na Turnov, ať už jde o Vojty Havlína nebo Hurta, mezi tyčemi se o místo jedničky poperou Kumprecht z Vratislavic a Vrabec ze Semil.

Na to kdy se, a zda vůbec někdy, kopne na přepeřském fotbalovém stadionu do míče poprvé, si ale zřejmě budeme muset ještě nějaký ten čas počkat.

Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Související články (celkem 24)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.