DEFINITIVNÍ TEČKA ZA FOTBALOVÝM PODZIMEM

0

Ještě než dáme fotbal načas takříkajíc „k ledu“, přinášíme bilanční komentář k působení mužů i žen FK Pěnčín-Turnov v divizních soutěžích, a také krátký zpětný pohled na soutěže okresní (ostatní týmy ZDE). Podívejte se také na druhý článek s podzimními statistikami – jak je to s gólmany a nejlepšími střelci?

DIVIZE
Již 9. divizní sezonu mají rozehranou fotbalisté FK Pěnčín-Turnov. Tato zatím patří k těm povedenějším. Šest výher, čtyři remízy, pět proher a jen pasivní skóre je zazimovalo na šesté příčce mistrovské tabulky, pouhé tři body od bronzového stupínku. Tomu se přiblížili především díky závěrečné šňůře 6 zápasů bez porážky, z toho 4x si vystříleli bonusy v lépe zvládnutých penaltových rozstřelech při remízách.
V posledních letech táhne tým střelecky hlavně internacionál Petr Papoušek. Nejenže díky své skvělé kopací technice vsítil na podzim sám 7 gólů, ale řadu dalších jich svými přihrávkami a zejména standardkami pro spoluhráče připravil. Většinou díky jemu se hned třikrát zapsali do historických análů tři hráči a dva vstřelili dvě branky. Dalším kladným aspektem jsou stabilizované výkony obranné čtveřice, kterou po rozpačitém začátku ročníku ještě jistil brankář Míra Hyka. Z patnácti zápasů jej pouze dvakrát nahradil mezi tyčemi Konečný, jenž po jedné vychytané nule vyfasoval „bůra“ v Novém Boru. Od té doby se suverénní jednička nejenže svými zákroky zasloužila o hezkých pár bodů, ale v penaltových rozstřelech si dokonce připsala dva vstřelené góly! Je rovněž potěšitelné, že vedle zkušeností např. Josefa Petříka a již zmíněného Papouška, se v éře minimálních libereckých hráčských injekcí začíná prosazovat také turnovské mládí. Velkým útočným příslibem je Moravec, své předpoklady potvrdil v posledních zápasech i rekonvalescent Havel. Spolu s Beníškem v záloze válel s přehledem mladý Jakub Dlouhý. Poněkud za očekáváním zůstala slibně rozjetá kariéra Vojty Tvrdého a oproti minulosti také Kunsta! Z hrací plochy se takřka nenápadně vytrácel také dřívější lídr mužstva Tomáš Bárta. Jak se zdá, unikátní „tříkomorový“ trenérský systém Koubus – Mencl – Petřík zatím docela funguje, když se podařilo dát dohromady dobrou fotbalovou partu. Bude tomu také tak i na jaře?

OKRESNÍ SOUTĚŽE
Svých šest zástupců má Turnovsko naprosto rovnoměrně rozloženo také v soutěžích dvou okresů. V okresním přeboru Jablonecka působí dva, na Semilsku v přeboru také dva, a v soutěži rovněž.

* SK Malá Skála (4. místo), kde se fotbal, jak říkají sami hráči, hraje hlavně pro radost, se pohybuje v popředí desetičlenné tabulky, a to především díky dobrému gólmanu Tomáši Krausemu a střelci Jiřímu Šilhánovi (8g). Spolu s ním však jak o závod jich střílí dalších jedenáct, takže Skala je střelecky velmi produktivní. Vzadu tvrdí muziku zlý muž Cafourek, záloha spoléhá hlavně na pracovitost Z. Kotrby a P. Volka. Co soupeři mohou týmu pod Pantheonem ještě závidět, je parta táhnoucí za jeden provaz a hlavně nádherný areál.

* FC ATAX Jenišovice B (8. místo) má v jabloneckých soutěžích zcela opačné starosti. Z pouhých patnácti vstřelených gólů jich mají na svědomí pouze tři hráči kmenového kádru (Beránek, Kočí, Schmidt), ostatní jsou dílem hráčů z A-týmu, kteří občas vypomohou, jako např. Matěj Randák, Bangha či Vavřich. Ostatně ten se v dresu Béčka trefil 9x! Oproti tomu 40 inkasovaných branek jednoznačně potvrzuje umístění tohoto mužstva. A přitom se v jeho bráně vystřídali čtyři brankáři!

* FK Přepeře B (9. místo) zase musí využívat služeb svých klubových dvou čapáků Kumprechta a Vrabce, kteří rotují mezi oběma týmy, stejně jako někteří hráči. Takový kanonýr Áčka Tokan, je též se čtyřmi góly nejlepším střelcem Béčka. Hned za ním jsou třígóloví Víšek a Rakouš. Pro zasvěcenou sportovní veřejnost je stejně jako pro trenéra Býmu podzimní devátá příčka přepeřské rezervy tak trochu zklamáním. Pro jaro se tak dají očekávat jisté změny, pramenící především ze situace prvního týmu, který postihla nevídaná marodka opor.

* SK Mírová p. Koz. (12. místo) je také hluboko pod svými možnostmi. Ještě na jaře účastník krajské I. A třídy sice zaznamenal po odchodu semilské enklávy razantní obměnu hráčského kádru, nicméně jména bratrů M. a D. Zelnických, Hejduka, Marcela Kováře či Marka Jíry zajisté ještě nikdo nezapomněl. V poli, většinou před brankářem Machem, operuje coby klíčový hráč právě exligový Jíra, jenž je se sedmi góly nejčastěji a nejlépe střílejícím Mírovákem. Každopádně si krásné sportoviště v mírovském ďolíčku zaslouží i díky své tradici mnohem vyšších fotbalových met.

* 1. FC Tatobity (5. místo) může být pro mnohé překvapení, ale… Před spolehlivým veteránem Hůlkem, který odchytal celý podzim, je vůdčí osobností týmu namixovaného ze zkušených a mladších hráčů Jarda Buček. O pravidelný přísun branek se na hrotu stará zejména bývalý ligový brankář Radek Cimbál, který se na podzim trefil již 11x! Matadoři jako Jirka Šimek, Petr Jirásko či Radek Pleštil ad., především na malém tatobitském plácku vědí jak na své soupeře hrát. A právě to současný mančaft udržuje na dohled medailových pozic.

* TJ Sokol Rovensko p. Tr. B (7. místo) se v úvodu podzimu hodně trápil. Jeho svatyni střežilo rekordních pět gólmanů, ale výsledky šly nahoru až po střeleckém prozření Marka Novotného. Ten má na svém kontě po pár posledních zápasech už 18 tref, přičemž se nikdo z jeho spoluhráčů nedokázal prosadit v této části mistrovské sezóny dvakrát! Závěrem malá kuriozita. Do vyrovnané bilance 25:25 přispěl jedním gólem také hráč A-týmu Vítek a mezi střelce se zapsal také šikovný vietnamský plejer Dang.

Podzimní tabulka našich okresních zástupců:
1. Malá Skála   9 6 0 3 34:19 18
2. Tatobity  11 5 3 3 25:26 18
3.  Přepeře B 13 5 2 6 20:28 17
4. Rovensko B  11 4 1 6 25:25 13
5. Mírová 13 3 1 9 24:43 10
6. Jenišovice B   9 2 0 7 15:40 6

DIVIZE žen sk. B

Ženy FK Pěnčín-Turnov jsou po podzimu na 10. místě při bilanci: 22 / 2 / 1 / 9 /22:57 / 7 bodů. Téměř polovinu vstřelených branek má na triku mladičká Franziska Pradella (10g), o čtyři míň pak má nová posila ze Semil Iveta Raková a Schmidtová přidala tři. Po jedné si připsaly Ščuková, Čápová a Vrbová. Výsledky mohly být mnohem lepší, ale celek v jeho dalším vývoji sráží stále stejná negativa. Dva týdny před zahájením ročníku oznámila ukončení své činnosti nadějná Kubáčková, přes veškeré své sliby se stejně zachovala brankářka Bočoková!? Pokračování přislíbila také Randáková, ale „díky jiným prioritám“ neodehrála na podzim ani minutu! Po prvním utkání skončila zkušená Hušková, a Kaňová z Baníku Ostrava, s níž se také počítalo, dala přednost Mnichovu Hradišti. Do Olomouce se odstěhovala Vondráčková. Z hráčské injekce FK Jablonec bylo spolehnutí pouze na sestry Sísrovy. Divoženky ztratily neproměněním spousty šancí dva body v Kounicích, o další tři je doma v duelu s Duklou připravil svou arogancí sudí Procházka. Ostudné byly prohry v Tuklatech a Vědomicích (10:2 a 10:3), naopak potěšila první výhra s Poděbrady 3:1. Po odchodu stálice Homolkové je stále největším problémem obsazení klíčového postu brankářky. Na něm se vystřídalo celkem 5 hráček. Zkušená Proboštová odchytala pouze 4 zápasy, jablonecká novicka Kellnerová po „výbuchu“ v Malešicích skončila. V kleci se tak dál střídaly stopérka Jiránková, které občas vypomohla Ščuková. Milým překvapením v posledním zápase byla záložničce Schmidtová, která při své gólmanské premiéře rozhodně nezklamala. I tak bude angažování ženy č. 1 pro realizační tým přes zimu prvořadým úkolem.
Zájemci o další podrobnosti či zajímavosti z čtyřletého fungování divizních žen Turnova je naleznou na nově spuštěném webu: www.wildwomen.webnode.cz

PODZIMNÍ HVĚZDY NA REGIONÁLNÍM FOTBALOVÉM NEBI
Vzhledem k chystanému letnímu překvapení pro fotbalovou a sportovní veřejnost nám to nedalo, a z výsledkové databáze jsme se trochu blíže podívali na podzimní statistiky našich zástupců v mistrovských krajských a okresních soutěžích.
Jak je všeobecně známo, na úspěšnosti týmu mívají zpravidla největší podíl brankáři. Svatyně našich dvanácti týmů hájilo celkem 24 mužů s rukavicemi, v rámci klubu někteří i v jejich A a B týmu! Celý podzim odchytali pouze karlovický Špína a tatobitský Hůlek. Jenom ve dvou zápasech chyběl v bráně turnovský Hyka, ve třech pak jenišovický Cejnar a maloskalský Krause. Jediné Rovensko vyslalo do hry hned sedm brankářů, v Jenišovicích jich chytalo celkem pět!
V našem žebříčku nebereme ohled na výši soutěže, protože vycházíme z jednoduchého principu, že každý z nich má výkonnost jí odpovídající, a tudíž je pro nás rozhodující průměr gólů na jedno mistrovské utkání (dále jen MU). Pro zahrnutí do přehledu je nutné mít odchytány minimálně 2 zápasy, protože hlavně jejich počet spolu s vychytanými nulami dokreslují kvalitu jednotlivých gólmanů. Lomené MU a góly jsou statistiky v dresu A i B.

Gólmani/MU/góly (0)/průměr (g/z):
1. Martin Špína (FKS) 13  15 (4) 1,15
2. Krause (MS)  6,5 8 (3,5) 1,23
3. Semenský (Pěnčín) 6 8 (–) 1,33
4. Vrabec (FKP)  9/2 7/8 (6) 1,36
5. Prokopec (Rov) 5 8 (–) 1,60
6. Hyka (FK Pě-T) 13  22 (5) 1,69
7. Kumprecht (FKP)  4/11 6/20 (5) 1,73
8. Cejnar (Jce)  10/2 15/6 (5) 1,75
9. Piršel (Pěnčín)  7 13 (2) 1,86
10. Koubus (Rove) 7 14 (1) 2,00
11. Kovařík (Rove) 4 8 (1) 2,00
12. Mach (SKM)  11 24 (–) 2,18
13. Hůlek (Tatobity)  11 26 (–) 2,36
14. Vacek (Rove) 1/4 3/9 (1) 2,40
15. Konečný (FK Pě-T) 2  5 (1) 2,50
16. Havelka (MS) 2,5 11 (–) 4,40
17. Sucharda (Jce) 3/3 11/24 (1) 5,83
18. Janda (SKM)  3 19 (–) 6,33
Nezahrnuti: 1. Strnad (Jce B) 1 MU / 0 gólu (1) / pr. 0g / MU // 2. Vogl 1 / 3 / 3/1 // 3. Soukup 1,5 / 4 (–) 4/1 a Kutek (všichni Rove B) 0,5 / 2 (–) 4/1, Bočok 1/ 4 / 4/1) // 4. Hlubuček (oba Jce B) 1 / 6 / 6/1

Po gólmanech jsou nejvíc zatracováni či naopak vynášeni až do nebe kanonýři mužstva. Také zde zcela pomíjíme okolnosti jako soutěžní třídu, kolik utkání střelec odehrál atp., tedy jednoduchá matematika vstřelených branek. A jestliže v některých týmech je střelecky táhnou dva – tři střelci, tak jednoznačně nejširší paletu mají FK Přepeře, kde se pod 48 gólů podepsalo celkem 14 autorů!

Nejlepší podzimní střelci Turnovska:
22 – Vavřich (Jce A13/B9)
18 – Novotný (Rove B)
15 – Tokan (FKP A11/B4)
11 – Cimbál (Tatobity)
10 – Marcel Špína (FKS), Matěj Randák (Jce A7/B3)
8 – Kodr (FKS), Martínek (FKP), Koubek (Rove), Zdražil, Matějíček, Beneš (Pěnčín), J. Šilhán (MS)
7 – Papoušek (FK Pě-T), Koudelka (Rove), Jíra (SKM)
6 – Jaček a Beneš (Pěnčín)
5 – Perlák (FKS), J. Mencl (Rove), Peškar (FKP), Marcel Kovář (SKM), Z. Kotrba (MS)
4 – Vaníček (FKS), Hartman, Trč (FKP), D. Zelnický (SKM), Jarolímek (MS), Bangha (Jce A3/B1), T. Horák (FKP A3/B1)
3 – Petřík, Moravec, Havel (FK Pě-T), D. Škréta (FKS), L. Malý, Štěpnička, Valentín (Rove), Žabokrtský (A2/B1), Havlín (A2/B1), Hrmo, Víšek, Rakouš (FKP), J. Škréta (Pěnčín), Vích (Jce), Nikodým (MS)
2 – Drahoňovský, Bárta (FK Pě-T), Červinka, Kroupa, Pařízek (FKS), Císař (A1/B1), Feri (FKP), Mendlík, Vondráček, Mynář (Pěnčín), Bernard, Marek Randák (Jce), M. Zelnický, Zaplatílek (SKM), Šimek, Srna, Bednář (Tatobity), Kopecký, Novák, Volek, K. Šilhán, Rulec (MS)
1 – Mejzlík, Cigánek, Dlouhý, Frimmel, Beníšek, Šulc (FK Pě-T), Dvořák, J. Marek (FKS), R. Mencl, Vágenknecht, Dang, Špringl, Šálek, Vítek, Hanzl, Kutek, Zajíc (Rove), Kupka, O. Horák, Tušer, Baudys, Malík, P. Janda, T. Janda, Hurt (FKP), Kotrman, Lhoták (Pěnčín), Resl, Hradecký, Beránek, Kočí, Schmidt, Kovács (Jce), Hejduk, Krouza, Bartoš (SKM), Mach, Mlejnek, Hůlek ml., Jirásko (Tatobity), Cafourek, Kubín, Šťastný (MS)

Zpracoval Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Související články (celkem 24)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.