Práce na rekonstrukci synagogy v Krajířově ulici jdou pomalu do finále. V současné době se řeší, kdo bude jednu z významných kulturních památek ve městě provozovat, kdo zde bude už v příští turistické sezoně provázet turisty a jak bude vypadat kulturní nabídka staronového objektu. Při této příležitosti jsme zaznamenali informaci, že by mohla vzniknout nová příspěvková organizace města. „Mělo by to svoji logiku, nová organizace má pracovní název Kulturní památky Města Turnova, zrušena by byla dnes samostatná příspěvková organizace Hrad Valdštejn, v čele by byl schopný manažer a dva provozní vedoucí,“ přibližuje René Brož, vedoucí odboru kultury městského úřadu.
Jeden provozní vedoucí by se staral o Valdštejn, druhý o synagogu a k tomu by nová organizace měla ještě na starosti příležitostné akce, jako prohlídky turnovských kostelů, zahajování turistické sezony v Českém ráji a další aktivity na podporu cestovního ruchu. „Bohužel nyní, krátce před novou turistickou sezonou, není asi vhodná doba ke schválení takovéhle radikální změny,“ komentuje Brož rozhodnutí radních provoz synagogy začlenit zatím pod odbor cestovního ruchu. V budoucnu se ale možná úvaha o vzniku nové, specializované organizace opět objeví.
Turnovská synagoga by měla být součástí turistické nabídky putování po židovských památkách Českého ráje, které by zahrnovalo jak místní hřbitov, tak také židovské hřbitovy a stavby v
Stavební práce budou v synagoze ukončeny letos na konci léta, poté bude dokončováno interiérové vybavení. Na podzim se předběžně počítá se slavnostním, víkendovým představením veřejnosti. Vnitřní expozice bude dokončena ale až těsně před sezonou 2009. O provoz synagogy se má starat nový pracovník, který bude přijat na odbor cestovního ruchu radnice.
Židovská synagoga v Turnově má pohnutou historii, jako jediná na severu Čech přečkala nacistickou okupaci, kdy za druhé světové války byla většina synagog vypálena. Po válce se ale již bohužel nepodařilo plně obnovit činnost místní židovské obce, protože většina jejích členů zahynula v koncentračních táborech nebo odešla žít jinam. Synagoga byla necitlivě přestavěna na sklad domácích potřeb a poté dokonce v rámci malé privatizace po roce 1990 vydražena soukromému zájemci. Jen díky zarputilosti několika lidí na radnici se nakonec podařilo synagogu převést do majetku města. Na její opravu byla získána dotace z tzv. Norských fondů. Celkové náklady rekonstrukce se vyšplhaly na 13,5 milionu korun, z toho 8,5 milionu je z dotace a zbytek uhradí město z veřejného rozpočtu. Část cenných památek, zapůjčených ze Židovského muzea v Praze, bude uložena ve speciálních klimatizovaných vitrínách, protože synagoga nebude v zimě vytápěna.