RADARY BUDOU HLÍDAT RYCHLOST I V OKOLNÍCH OBCÍCH

0

O pravidelných kontrolách policistů, kteří měří rychlost i přímo uvnitř města, píšeme na serveru TvA opakovaně. Je tu i informace z minulého měsíce, kdy při třídenním namátkovém měření v ulicích Turnova bylo zaznamenáno 68 přestupků a rekord drží řidič, který se Bezručovou ulicí řítil rychlostí 118 km/h. Co jednoznačně pomohlo dopravu zklidnit a řidiče umírnit, je pevný radar u nemocnice v ulici 5. května.

Radar je v provozu od jara, za tu dobu byla povolená padesátikilometrová rychlost překročena ve 4500 případech. „Nachytá“ se samozřejmě stále více přespolních, domácí řidiči už vědí své…

Jak server TvA informoval vedoucí odboru dopravy turnovské radnice Pavel Vaňátko, přímo ve městě přibudou další radary možná v příštím roce. Známá jsou už i místa, kde by měly být. Jeden bude stát v Přepeřské ulici přímo na vjezdu od Přepeř, další opět na příjezdu do města, a sice v Mašově. O přesném umístění není dosud rozhodnuto. Vždy to záleží na dosahu přívodu stálé elektrické energie.

Jak uvedla agentura ČTK, Město Turnov se domluvilo se třemi nedalekými obcemi, že i na jejich území umístí k hlavním komunikacím radary na měření rychlosti. Radary se objeví na mezinárodní silnici E65 v Malé Skále a v Karlovicích a v Ktové na silnici I/35 mezi Turnovem a Jičínem. Jak uvedl Pavel Vaňátko, na základě vzájemných dohod a uzavřených smluv budou radary v těchto obcích umístěny bezplatně. V Karlovicích je počítáno se čtyřmi (!) radary – dva v Radvánovicích a dva v Sedmihorkách, na Malé Skále a ve Ktové budou dva. Právě v obci pod Troskami, kde je v ostrých zatáčkách povolena pouze čtyřicítka, si radar na sebe asi hodně rychle vydělá!

Přístroj za zhruba 1,5 milionu Kč dokáže při překročení povolené rychlosti vyfotografovat automobil i s řidičem, a to i v noci. Turnovská radnice si zařízení pouze pronajímá, s daty pracuje městská policie. Pavel Vaňátko zatím v této době není schopen říct, kdy přesně se nové radary na Turnovsku objeví, protože se vyskytly problémy s výběrovým řízením. „Čekáme na rozhodnutí ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Pokud ho obdržíme do konce tohoto roku a bude možné výběrové řízení dokončit, je třeba počítat ještě s určitým časem na vydání souhlasů stavebního úřadu se stavbou a uvedení do provozu. Pak bych předpokládal zahájení provozu asi v polovině roku 2008,“ uvedl Vaňátko. V opačném případě pravděpodobně dojde k vypsání nového řízení a celý proces realizace se může tak asi o půl roku prodloužit.

A jak je to s pokutami za překročení rychlosti? Je-li povolena maximálně padesátikilometrová rychlost a jedete devadesátkou a rychleji, počítejte se zákazem řízení na šest měsíců až jeden rok, pokutou 5000 až 10 000 Kč a pěti trestnými body. Kdo jede více než 70 kilometrů v hodině, dostane tři trestné body a pokutu od 2500 do 5000 tisíc, za rychlost víc než 50 kilometrů v hodině zaplatíte ve správním řízení 1500 až 2500 korun a přibudou vám dva trestné body.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.