NÁVRAT KE KOUPALIŠTI V DOLÁNKÁCH? PŘEKVAPENÍ SE NEKONÁ

0

Když na konci ledna na zasedání turnovských zastupitelů zvedlo 15 z nich ruku pro návrh Josefa Kunetky, aby došlo k přehodnocení likvidace koupaliště v Dolánkách a jednalo se o možné obnově bazénů, bylo to překvapení. Nešlo ale o impuls začít rovnou se stavebními pracemi. Ve skutečnosti mělo vedení města „pouze“ oslovit dotčené orgány, jestli by podmínečně s obnovou koupaliště souhlasily! Nicméně se od zavezení bazénů na podzim 2000 požadavek na obnovu legendárního koupaliště dostal nejdál, co kdy byl.

Vedení města se podařilo úkol splnit částečně, na zasedání na konci května bylo předloženo vyjádření orgánu životního prostředí a Správy CHKO Český ráj. Dosud chybí stanovisko Povodí Labe, jehož zástupci na opakované žádosti radnice nereagovali.

Ve věci je patrně nejdůležitější stanovisko Vodoprávního úřadu, který z důvodu, že se prostor bývalého doláneckého koupaliště nachází v aktivní záplavové zóně, jeho obnovu zamítl. Stanovisko CHKO Český ráj je k možnému obnovení koupaliště vstřícnější. Správa CHKO není v zásadě proti obnově bazénů, resp. koupaliště v Dolánkách, chce pouze všechny další kroky, které by k obnově koupaliště vedly, konzultovat. „Správa CHKO Český ráj bude požadovat takový přístup, aby v případě realizace záměru došlo k co nejmenšímu zásahu do přírodního charakteru místa. Projekt obnovy koupaliště by měl být přírodního charakteru,“ píše se mj. ve stanovisku podepsaném vedoucím CHKO Janem Mockem. Vzniknout by měla studie využití celého území.

 

Protože se objevily nejasnosti, jestli se v případě, že by došlo na rekonstrukci (obnovu) původního stavu, jedná o úplně novou stavbu, u které povolovací řízení musí začít od samého počátku, přijali nakonec zastupitelé na svém květnovém zasedání usnesení v podobě, že zprávu berou na vědomí a pověřují místostarostu Hozdeckého zajistit podrobnější vyjádření Vodoprávního úřadu. To by se mělo objevit na zasedání zastupitelů na konci června.

 

Povede tento postup k obnově legendárního koupaliště? I když se venkovní koupání v Maškově zahradě jeví čím dál víc jako nereálné (dálnice R35, developerský projekt atd.), k obnově koupaliště v Dolánkách v původní podobě zcela jistě nedojde z mnoha důvodů (povodně, ekonomická náročnost, neprůchodné povolovací řízení). Na druhou stranu: Přímo uprostřed Turnova je pozemek, který by jinde vyvažovali zlatem. Kout nádherné přírody v docházkové vzdálenosti z centra. A je-li město centrem turistického ruchu, nemělo by být toto místo prioritně upraveno alespoň do podoby vyhledávaného přírodního areálu, kde volný čas budou trávit obyvatelé Turnova i jeho návštěvníci?

 

(Tady je třeba konstatovat, že radnice připravuje pro žádost do evropských fondů projekt revitalizace údolí Jizery. Právě u ostrova, kde bylo dříve koupaliště, by měly vzniknout dvě přírodní „pláže“ s upraveným vstupem do Jizery. „Pláže“ mají být 150 až 200 metrů dlouhé, jejich výstavbou dojde k lepšímu přístupu k řece, svahy budou upraveny a zpevněny. Bude-li žádost úspěšná, práce začnou nejdříve v příštím roce.)

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.