PRŮLOM V KAUZE BÝVALÉHO KOUPALIŠTĚ V DOLÁNKÁCH? (KOMENTÁŘ)

0

Desítky novinových článků a vášnivé diskuse, jestli bylo, nebo nebylo před lety správné zavézt bazény koupaliště v Dolánkách, dělají z tohoto tématu spolu s trasou R35 asi největší mediální kauzu současného Turnova. Centrum turistického ruchu bez letního koupaliště, stavba sportoviště v Maškovce se po smrti mecenáše Horáčka a díky současným celosvětovým ekonomickým problémům stále oddaluje a oddaluje, v nejbližší době nebudou z téhož důvodu ani termální lázně ve Všeni. Není divu, že se čas od času na veřejnosti objeví nový požadavek na obnovu koupaliště v Dolánkách. Většinou je ale vedením města a rozhodující částí zastupitelů smeten ze stolu.

Když na veřejném zasedání turnovského zastupitelstva ve čtvrtek 29. ledna neúnavný zastánce obnovy koupaliště Josef Kunetka opět navrhl vybagrování hlíny a obnovu dvou bazénů v co nejskromnějším ekonomickém režimu, nevypadalo to, že by většina zastupitelů nad tímto záměrem víc přemýšlela. Proto překvapí, že Kunetkův návrh nakonec podpořilo 15 z přítomných členů zastupitelstva, což ve smyslu přijatého usnesení znamená, že vedení města má za povinnost oslovit všechny dotčené orgány, jestli by podmínečně souhlasily s obnovou koupaliště!

n200902022100_zap_57_09_kunetkaByť se dá celkem úspěšně předpokládat, že se tzv. dotčené orgány – stavebním úřadem počínaje a ochranou přírody konče – vysloví k požadavku negativně, už třeba proto, že se oblast Dolánek nachází v zátopovém území, je to přece jen průlom. Od zavezení bazénů na podzim 2000 se požadavek na obnovu legendárního koupaliště dostal nejdál, co kdy byl. A je v podstatě jedno, jestli dotčené orgány státní správy tuto myšlenku rozmetají na kousky, nebo přijdou s nějakými podmínkami, za kterých by mohl být provoz obnoven. Požadavek na podrobnou analýzu, jestli je, či není možné se do Dolánek vrátit, je legitimní a objevuje se v žádostech, prosbách a připomínkách občanů opakovaně. Současný návrh vedení dálnice R35 tunelem pod Výšinkou (více ZDE) a mostem v těsném sousedství sportoviště v Maškově zahradě myšlence, aby se někdo opravdu seriózně začal záměrem obnovy Dolánek zabývat, jen nahrává! V Maškovce obstojí zimní stadion, kryté koupaliště, bytové domy a nákupní centrum, těžko si ale sem půjde někdo lehnout k venkovnímu koupališti na deku pod dálniční most!

 

Kunetkův požadavek zazněl na jednání zastupitelů v době, kdy byl projednáván jiný návrh, týkající se Dolánek. I ten stojí za zmínku. Pro žádost do evropských fondů nyní radnice připravuje projekt revitalizace údolí Jizery. Právě u ostrova, kde bylo dříve koupaliště, by měly vzniknout dvě přírodní „pláže“ s upraveným vstupem do Jizery. Obě jsou na levém břehu řeky. První má být kousek pod doláneckým jezem, druhá dál po toku řeky pod lávkou pro pěší k Dlaskovu statku. „Pláže“ mají být 150 až 200 metrů dlouhé, jejich výstavbou dojde k lepšímu přístupu k řece, svahy budou upraveny a zpevněny. Úprava splňuje rekreační účel, který má dostat celá lokalita. Odhadové náklady na realizaci se pohybují ve výši 7,2 mil. Kč. Části pozemků se ale týká restituční nárok dědiců rodu Walderode, podle starostky Hany Maierové bude proto před podáním žádosti o dotaci vyžádán souhlas k úpravám břehů Jizery od restituentů, což podle ní legislativě plně vyhovuje. Příslušný dotační titul má být vyhlášen letos na podzim, bude-li úspěšný, mohla by být stavba pláží zahájena v roce 2010.

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.